منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

گنولینوکس یا مک ؟

۱-\"gnuلینوکس سریع‌تر از مک به روز رسانی میشود.
کلا نرم افزارهای متن باز مشکلات امنیتی خودشون رو سریع تر برطرف می‌کنند. اگر به به روز رسانی مک به علت مشکلات کپی بودن نسخه‌تان دسترسی نداشته باشید که چه بدتر. چند وقت پیش یک مسابقه هک browser بر روی سیستم عامل‌های مختلف بود که مک از همه زود تر هک شد و از همه دیر تر patch شد، دقیقا بر عکس این قضیه برای سیستم عامل لینوکس اتفاق افتاد. آیا می‌دانستید که OpenGL در مک دو نسخه کامل عقب تر از لینوکس هستش چونکه سازنده‌گانش نخواستن برای بروز رسانیش کاری بکنند. و هیچ شخص یا شرکتی هم دسترسی ندارد تا آن را بروز کند.

۲- حمایت از خود به جای کاربر
اپل در ایران بازار نرم افزار نداره و دلیلی نداره از کاربران ایرانی حمایت کنه، ولی با لینوکس ایرانی‌ها میتوانند بدون دست به دامن اپل شدم از خودشون حمایت کنن. اگر به کنترل بیش از حدی که اپل به کاربران iphone خود اعمال میکنه نگاه کنید میتوانید انحصار طلبی این شرکت که شدیدتر از میکروسافت هست را به وضوح ببنید، این تمامیت طلبی بالاخره تاثیرش را برا روی مک خواهد گذاشت و ضررش را کاربرانش پرداخت خواهد کرد.

۳- فلسفه طراحی مک کاربر را احمق فرظ میکند
برای همین متوجه خواهید شد که در برنامه های مک به کاربر اجازه تغییر تنظیمات ظریف تر سیستم داده نمی‌شود و بسیاری از قابلیت‌های نرم افزارها از دید کاربرا حذف شده و حتی در فایل‌های config قابل دسترسی نیستند. هر کاربری، هرچقدر که معمولی باشد تخصص خاص خودش را دارد و در آن زمینه نیاز به ابزار پیشرفته دارد.

۴- خرج بیشتر با بازدهی کمتر
قیمت کامپیوتر های Apple نسبت به قدرت سخت افزاریش کمتر از کامپیوترهای مشابه هست. درست مثل لباسهای مارک دار که به جای مصرف پول در ساختن لباسهای پردوام تر و راحت تر شرکت‌های تولیدیشون میان ارقام نجومی خرج میکنند تا مارکشون رو تبلیغ کنند. مک هم همه پولش را در تبلیغات گسترده و شکل ظاهری کامپیوترهایش صرف کرده تا از بازار اشباع شده مصرف کنندگان ناآشنا با تکنولوژی استفاده کامل رو ببره و کامپیوترهای ضعیف‌ترش رو با قیمت بالاتر بفروشه. قیمت قطعات اضافه مک به طرز فجیعی گران هستند و قطعات ارزان تقلبی نیز به سیستم شما آسیب میزنند.برچسب ها : , , , , , , , , ,