منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

گنو آکتیو، یک دستیار بی نظیر برای مهندسان

گنو آکتیو (GNU Octave) یک زبان برنامه نویسی تفسیری سطح بالاست که در وهله اول برای محاسبات عددی در نظر گرفته شده است. آکتیو یک رابط خط فرمان با قابلیت استفاده آسان فراهم آورده که توسط آن می توان معادلات و مسائل عددی خطی و غیر خطی را حل کرد. به علاوه اینکه می توان تمام آزمایشات عددی را با این زبان سازگار با زبان متلب (Matlab) به راحتی اجرا کرد. همچنین آکتیو می تواند به عنوان زبانهای دسته گرا (batch-oriented ) نیز استفاده شود.

طرح اولیه آکتیو در سال ۱۹۸۸ با هدف ایجاد نرم افزاری برای حل مسائل مربوط به واکنشهای شیمیایی بنا نهاده  و در همین زمینه ابزارهایی نیز در ابتدا برای آن در نظر گرفته شد. اما آغاز توزیع و ارائه این نرم افزار، از سال ۱۹۹۳ بوده است. توسعه روز افزون این نرم افزار و افزودن ابزارهای متعدد و انعطاف پذیر، باعث شده که امروزه آکتیو پا را بسیار فراتر از اهداف اولیه خود بگذارد و به یک همراه بی نظیر برای جامعه مهندسین و محققین علوم مختلف تبدیل شود.
آکتیو دارای ابزار گسترده ای برای حل مسائل معمولی جبر خطی، یافتن ریشه های معادلات غیر خطی، توابع انتگرال معمولی، مسائل مربوط به چند جمله ایها و معادلات دیفرانسیل معمولی و دیفرانسیل جبری می باشد. همچنین این ابزار با توابع تعریف شده توسط کاربران در زبان برنامه نویسی آکتیو و یا استفاده از ماژولهای بارگذاری شده ی دینامیکی نوشته شده با زبانهای C، C++ و فورترن و یا هر زبان دیگری، به راحتی توسعه پذیر و قابل شخصی سازی است. به مانند آنچه در نرم افزار متلب در اختیار کاربران است، رسم نمودارهای پیشرفته گرافیکی، از امکانات ویژه این نرم افزار به حساب می آید.
بسیاری از افراد با شنیدن نام آکتیو (که در زبان فارسی گاهاً اُکتاو تلفظ می شود) گمان می برند که با نرم افزاری از دنیای موسیقی روبرو خواهند شد، حال آنکه آکتیو نام یکی از اساتید برجسته مهندسی شیمی است که تالیفات متعددی در زمینه واکنشهای شیمیایی داشته است.
گنو آکتیو نرم افزاری آزاد است و کاربران و توسعه دهندگان می توانند تحت مجوز GPL اقدام به تغییر و توزیع آن کنند. علاقه مندان برای دانلود این نرم افزار و همچنین دسترسی به کد های منبع آن می توانند به اینجا مراجعه کنند.
منبع: GNU Octaveبرچسب ها : , ,