منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

گنو ای‌مکس چیست؟

بهتر بود که عنوان رو عوض کنیم و بگیم که «گنو ایمکس چه چیزی نیست»  گنو ای‌مکس (GNU Emacs) یک ویرایشگر متن است یا به عبارت دقیق‌تر یک سیستم‌عامل است که خود را به عنوان یک ویرایشگر متن معرفی می‌کند. این موجود عجیب الخلقه، هر کاری که تصور کنید انجام می‌دهد. در این جا یعضی مسایل ساده در ای‌مکس را براتون توضیح می‌دم، چون خودمم هم وقتی پیچیده میشه نمی‌فهمم که چی به چی میشه ;)

وقتی که این جناب ای‌مکس نسخه‌ی ۲۳ رو باز می‌کنید این شکلی هستش:

ولی بعد از مدتی به این شکل در می‌یاد:خب حالا که به اندازه‌ی کافی با قیافه‌ی ای‌مکس آشنا شدید مقداری از خودش براتون می‌گم. ای‌مکس یکی از قوی‌ترین ویرایشگرهای متنی هست که تا به حال توی عمرتون دیدید، و میشه بدون دست زدن به موشواره اون رو کنترل کرد. این ویرایشگر قابلیت اجرا شدن بر روی سیستم‌‌‌های عامل گنو، گنو/لینوکس، ویندوز، مک، سولاریس و غیره رو داره. من در عکس دوم، ای‌مکس رو به سه قسمت تقسیم کردم، توی قسمت سمت چپ کدهامو به زبون فورترن نوشتم، در قسمت سمت راست بالا پوسته‌ی بش رو برای کامپایل کردن کدهام به صورت دستی فراخونی کردم و در سمت راست پایین هم دارم بازی تتریس می‌کنم! یکی از خوبی‌های بازی تو ای‌مکس اینه که هر موقع دارم کد می‌نویسم اون بازی متوقف می‌شه! و تنها موقعی اجرا می‌شه که فعال باشه.

نصب کردن ای‌مکس:
برای نصب کردن ای‌مکس بایستی که دستور زیر رو توی ترمینال وارد کنید. (اگه ویندوزی یا مکی هستید به پیوندی که بعد از این قسمت می‌یاد توجه کنید)
  • گنو یا گنو/لینوکس بر مبنای دبیان (تریسکل، دبیان، اوبونتو، مینت و غیره) :
$ sudo apt-get install emacs
  • گنو/لینوکس بر مبنای فدورا:
$ su -c 'yum install emacs'
مقداری پیش‌نیاز:
یکی از چیزایی که باعث میشه دهن کسانی که برای اولین‌بار هست با ای‌مکس آشنا میشن، آسفالت بشه! اینه که کلیدهای ترکیبی اون رو تا به حال تجربه نکردن. این رو گفتم تا بعدن خوف نکنید :)

__________________________
پست بعد در رابطه با آموزش ای‌مکس:
http://salman-m.blog.ir/1391/12/emacs-keyboard-shortcuts-introductionبرچسب ها : ,