منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

یادگیری فریمورک Yii-بخش ۲

در مطلب آموزشی بخش اول یادگیری از همین مجموعه با هم یاد گرفتیم که چگونه فریمورک Yii را نصب و پیش نیازهای آن را بررسی نماییم.

در ادامه از بیان مطالب اضافی پرهیز کرده تا وقت آموزش را هدر ندهیم. اگر مورد و اشکالی پیدا شد لطفا در قسمت نظرات آن را بیان نمایید. در این نوشته که بخش دوم از آموزش محسوب می شود قصد داریم تا نحوه ایجاد اولین برنامه را با این فریمورک بیان کنیم.
\"\"
برای ایجاد یک برنامه جدید در این فریمورک می توانید به راحتی از ابزاری که در اختیار ما قرار داده است استفاده کنیم. این فریمورک یک ابزار خط فرمان به نام (yiic) را برای راحتی بیشتر برنامه نویسان در اختیار آنان قرار می دهد که بوسیله آن تقریباً تمامی کارهای لازم این فریمورک قابل انجام است. قابل اشاره می باشد که این ابزار هم برای سیستم عامل ویندوز، با فایل اجرایی yiic.bat و هم در سیستم عامل لینوکس با فایل شل yiic قابل اجرا می باشد. همچنین یکی دیگر از ابزاراتی که این فریمورک دارد Gii (که انشاء الله در مطالب آموزشی بعدی درباره آن توضیح خواهیم داد) که یک برنامه بسیار قدرتمند تحت وب است.

در این آموزش منظور از WebRoot مسیر اصلی وب سرور و YiiRoot مسیر اصلی قرار گیری فریمورک Yii فرض شده اند.

حال ادامه مطلب را با نحوه ایجاد یک برنامه جدید بیان می کنیم. جهت ایجاد یک پروژه جدید در محیط ترمینال در لینوکس و محیط کامند پرامپت در ویندوز فرمان زیر را اجرا می نماییم:

٪YiiRoot/framwork/yiic webapp WebRoot/projectName

نکته در سیستم عامل های مکینتاش، لینوکس و یونکس به مجوزهای فایل اجرای فریمورک (yiic) توجه داشته باشید، ممکن است که اجازه اجرا را نداشته باشند.
دستور فوق در مسیر WebRoot/projectName ساختار اصلی فریمورک Yii را ایجاد می کند. برای اطمینان از صحت ایجاد پروژه کافی است تا آدرس زیر را در مرورگرتان بزنید تا صفحه اصلی پروژه ایجاد شده لود شود.

http://hostname/projectName/index.php

همانطور که مشاهده می‌کنید صفحه اول با یک منو که چهار لینک دارد نمایش داده شده است.

خوب امیدوارم که تا اینجا مطالب مفید بوده باشند. حتما ادامه مطالب آموزشی را دنبال نمایید. در قسمت بعدی با بخش ها مهم ساختاری این فریمورک آشنا خواهید شد.

در ضمن از نظرات و بیان اشکالات و سوالات در قسمت نظرات فراموش نکنید.برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , ,