منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

یادگیری فریمورک Yii-بخش ۷

در بخش ششم این مجموعه سری آموزشی با MVC این فریمورک به طور اجمالی آشنا شدیم، همچنین روند اجرای یک برنامه از آغاز تا به انتهای کار که به کاربر نهایی نمایش داده می شود را به سادگی بیان کردیم.

در ادامه مطالب قبلی، در این نوشته قصد داریم تا با موضوعات و مفاهیم آغازین یک برنامه از قبیل روند شروع برنامه، مفهوم خود برنامه، تنظیمات اولیه یا پیش فرض برنامه و ویژگی های مسیر برنامه بیشتر آشنا شویم.

اسکریپت شروع

روند آغازین برنامه، یک اسکریپت راه انداز اولیه است که در آغاز کار درخواست ورودی اولیه کاربر را آماده می‌کند. این تنها اسکریپتی است که کاربران نهایی می‌توانند مستقیماً آن‌ها را در برنامه اجرا نمایند. به عبارت دیگر منظور از اسکریپت شروع همان درخواستی است که یک کاربر در Address Bar مرورگر خود برای برنامه شما وارد می کند.
در اغلب حالات، اولین مکانی که یک درخواست به آنجا ارجاع داده می شود، شامل کدی ساده همانند کد زیر است که در فایل index.php اصلی هر برنامه قرار دارد:

// remove the following line when in production mode
defined(’YII DEBUG’) or define(’YII DEBUG’,true);
// include Yii bootstrap file
require once(’path/to/yii/framework/yii.php’);
// create application instance and run
$configFile=’path/to/config/file.php’;
Yii::createWebApplication($configFile)->run();

 این کد در ابتدا فایل راه انداز اولیه خود فریمورک Yii، به نام yii.php را include می‌کند. سپس اقدام به ایجاد و اجرای یک نمونه از برنامه وب به همراه تنظیمات تعیین شده در فایل پیکربندی می نماید.

حالت خاطایابی

یک برنامه تحت Yii می‌تواند بوسیله تعیین مقدار ثابت YII_DEBUG، در دو حالت خطایابی (توسعه) یا تجاری (کاربردی) اجرا شود. به طور پیش فرض، مقدار این ثابت برابر با false، به معنی حالت تجاری، است. برای اجرا در حالت توسعه کافی است مقدار این ثابت را قبل از include کردن فایل yii.php برابر با true قرار دهید. اجرای برنامه در حالت توسعه به دلیل نگهداری و ثبت بسیاری از وقایع داخلی (logging)، دارای کارایی کمتری است. از طرف دیگر، حالت توسعه برای برنامه نویسی و توسعه برنامه به دلیل تأمین اطلاعات غنی تری در زمینه خطایابی به هنگام رخ داد اشکالی، مفیدتر و کاربردی‌تر است.

برنامه

شئ برنامه روند اجرایی برنامه، پیرو یک درخواست پردازش شده را به عهده دارد. وظیفه اصلی آن جمع آوری اطلاعاتی پیرامون درخواست مورد نظر، و ارسال آن به کنترلر مناسب برای پردازش های بیشتر است. همچنین آن شئ محل اصلی نگهداری تنظیمات پیکربندی سطوح مختلف برنامه است. به همین دلیل، شئ برنامه به عنوان کنترلر جلویی برنامه شناخته می‌شود.
شئ برنامه به وسیله اسکریپت ورودی به صورت تکی ایجاد می‌شود. ساختار تکی برنامه بوسیله Yii::app() قابل دستیابی می‌باشد.

تنظیمات برنامه

به طور پیش فرض، شئ برنامه یک نمونه از کلاس CwebApplication می‌باشد. برای اعمال تنظیمات دلخواه در آن، به هنگامی که یک نمونه از آن ایجاد می‌شود، یک فایل پیکربندی (یا آرایه) به منظور مقدار دهی اولیه خصیصه های آن در نظر گرفته شده است. راه دیگر برای اعمال تنظیمات دلخواه& ارث گرفتن از کلاس CwebApplication است.
تنظیمات فوق الذکر یک آرایه جفتی از کلید و مقدار است. هر کلید نام یک خصیصه از نمونه برنامه است و هر مقدار اولیه مربوط به آن خصیصه مشخص است. برای مثال، آرایه تنظیمات زیر نام و کنترلر پیش‌فرض برنامه را تعیین می کند:

array(
’name’=>’Yii Framework’,
’defaultController’=>’site’,
)

 ما معمولا تنظیمات را در فایل مجزای PHP (به نام: protected/config/main.php) قرار می‌دهیم. داخل این فایل، یک آرایه از تنظیمات را بر می گردانیم:

return array(...);

 برای اعمال تنظیمات، نام فایل پیکربندی را به عنوان یک پارامتر به سازنده اولیه کلاس برنامه یا Yii::createWebApplication() در حالت زیر در اسکریپت آغازین برنامه، ارسال می‌کنیم:

$app=Yii::createWebApplication($configFile);

 نکته: اگر تنظیمات برنامه خیلی پیچیده باشد، می‌توانیم آن را به چندین فایل تقسیم کنیم که هر کدام یک بخش از آرایه تنظیمات را برگرداند. سپس در فایل اصلی تنظیمات می‌توانیم تابع include() را برای استفاده از دیگر فایلهای تنظیمات و ادغام آن‌ها با آرایه تنظیمات کامل فراخوانی کنیم.

مسیر پایه برنامه

مسیر پایه برنامه مسیر اصلی برنامه است که در آن تمام فایلهای PHP حساس امنیتی و داده هاب مستقل برنامه است. به طور پیش فرض، یک زیرشاخه به نام protected وجود دارد که در مسیری که حاوی فایل آغازین برنامه (index.php) است قرار دارد. این مسیر می‌تواند بوسیله فایل تنظیمات اصلی برنامه تعیین شود.
محتویات درون مسیر پایه برنامه در مقابل دسترسی کاربران نهایی، به وسیله قرار دادن یک فایل htaccess. با محتوای زیر در شاخه پایه محافظت شده است.

deny from all

خوب امیدوارم که تا اینجا مطالب مفید بوده باشند. حتما ادامه مطالب آموزشی را دنبال نمایید.

در ضمن از نظرات و بیان اشکالات و سوالات در قسمت نظرات فراموش نکنید.

The post یادگیری فریمورک Yii-بخش ۷ appeared first on دست نوشته های یک تازه کار.برچسب ها : , , , , , , , , , , ,