منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

یک راه آسان برای نصب GCC در ویندوز ۱۰

GCC مخففی برای ‘GNU C Compiler’ است که اگر شما بخواهید کدهای زبان C را روی ویندوز ۱۰ کامپایل کنید، به آن نیاز خواهید داشت.

می توان گفت که تقریباً تمام توزیع های سیستم عامل لینوکس به صورت پیش نصب، GCC را دارند، پس اگر سیستم عامل اصلی شما لینوکس بود، نیازی به نصب جداگانه GCC روی آن نداشتید. اما روی ویندوز داستان دیگری هست! اگر بخواهید از محیط های توسعه مدرنی مانند JetBrains Clion و غیره استفاده کنید، آنگاه نیاز به کامپایلر زبان C دارید تا در آن محیط توسعه به کار گرفته شود. نصب GCC روی ویندوز راه های مختلفی دارد که اکثر آنها مشکل هستند.

اما ما در این مقاله روی وبسایت اوپن مایند، یک راه آسان آن را برای شما توضیح خواهیم داد.

 

نصب GCC با استفاده از MinGW

 1. ابتدا به وبسایت MinGW official website وارد شوید و روی بخش ‘Downloads’ در پتل سمت چپ کلیک کنید. شما به وبسایتی وارد می شوید که میزبان فایل های نصب است.
 2. به دنبال فایل mingw-get-setup.exe برای دانلود بگردید. آن را دانلود و اجرا کنید. قوانین را بپذیرید و ادامه دهید.
 3. حالا شما می بینید که برنامه نصاب به اینترنت متصل می شود و تعداد زیادی فایل کوچک را دانلود می کند. در واقع این نصاب در حال دانلود فایل های برنامه مدیریت نصب MinGW یا همان “MinGW Installation Manager” است.
 4. دقیقاً وقتی دانلود و نصب تمام می شود، پنجره ای با عنوان MinGW Installation Manager باز می شود. هنگام باز شدن باید به طور پیشفرص داخل سربرگ ‘Basic Setup’ باشید؛ اما اگر نبودید خودتان روی Basic Setup کلیک کنید.
 5. در میان لیستی با تعداد زیادی چک باکس، روی “mingw32-gcc-g++-bin” کلیک کنید تا تیک بخورد. اگر یه منو باز شد، گرینه “Mark for Install” را بزنید.
 6. سپس برای نهایی کردن نصب فایل های GCC ، در گوشه بالا سمت چپ روی منوی Installation کلیک کنید و سپس دکمه  Apply Changes را بزنید؛ صبر کنید تا تمام فایل های لازم را دانلود و ذخیره کند.

MinGW Installation Manager window

 

 

اضافه کردن GCC به Environment Variables در ویندوز

 1. پس از نصب فایل های دودویی اجرایی GCC ، باید کاری کنیم که ویندوز محل نصب آن را بشناسد. این به شما قابلیت اجرا و دسترسی به GCC را می دهد.
 2. برای اضافه کردن GCC به Environment Variables در ویندوز ۱۰ این فعالیت و مسیر را دنبال کنید: Desktop > Right click on This PC > Properties > Advanced system settings > Environment Variables .
  یا اینکه صرفاً در استارت ویندوز ۱۰ “Environment Variables” را جستجو کنید.
 3. در پنجره ای که باز می شود، روی دکمه “System Variables” کنید سپس در پنجره جدید متغیری به نام “Path” و روی آن دابل کلیک کنید. در نهایت، مسیر C:\MinGW\bin را اضافه کنید.
 4. روی OK کلیک کنید و صفحات باز شده را ببندید. سپس یک Command Prompt Terminal باز کنید و دستور gcc --version را تایپ کنید.
  خروجی اجرای این دستور باید چیزی به شکل زیر باشد:
  gcc (MinGW.org GCC Build-2) 9.2.0
  Copyright (C) 2019 Free Software Foundation, Inc.
  This is free software; see the source for copying conditions. 
  There is NO warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS
  FOR A PARTICULAR PURPOSE.

این خروجی به معنی نصب و دسترسی صحیح به GCC است.

خوش باشید و کد نوشتن خوش بگذرد!

 

این مطلب با استفاده از منبع زیر آماده شده است:

نوشته یک راه آسان برای نصب GCC در ویندوز ۱۰ اولین بار در اوپن مایند. پدیدار شد.برچسب ها : ,