منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

۴ برنامه ی گرافیکی برای نصب توزیع های لینوکسی از طریق حافظه ی USB

روش سنتی و رایج برای نصب لینوکس از طریق نوشتنِ ایمیج نصبیِ یک توزیع بر روی CD یا DVD است ولی با وجود تعداد زیادی از لپ تاپ ها و سایر دستگاه هایی که درایو نوری ندارند، نصب از طریق حافظه ی USB هم به یکی از متدوال ترین روش های نصب لینوکس تبدیل شده است. اینجا جایی است که برنامه های نصب کننده ی لینوکس بر روی USB وارد بازی می شود.

در این مقاله ۴ تا از بهترین برنامه های گرافیکی را که کاربران ویندوز می توانند از آن ها برای انتقال توزیع های لینوکسی به حافظه‌ی USB و سپس نصب آن ها بر روی کامپیوتر خود استفاده کنند، معرفی می کنیم.

توجه کنید که این برنامه ها نه فقط نصب یک توزیع لینوکسی از طریق حافظه ی USB را ساده می کنند، بلکه به شما اجازه می‌دهند که توزیع هایی که حالت زنده (Live Mode) دارند را هم به صورت زنده از طریق همان حافظه ی USB و بدونِ نیاز به نصب برروی هارد کامپیوتر، اجرا کنید. در این حالت، این برنامه ها حتی به شما این اجازه را می دهند که یک فضای ذخیره سازیِ دائمی هم برروی حافظه ی USB داشته باشید که داده های آن پس از هربار راه اندازیِ مجدد کامپیوتر از بین نمی روند.

این برنامه ها ویژگی های مشترک دیگری هم دارند. به عنوان مثال، می توانید یک ایمیج نصبی از توزیع پشتیبانی شده ی برنامه را که در سیستم خود دارید، نصب کنید یا می توانید یک توزیع پشتیبانی شده را از نزدیک ترین آینه (Mirror) با کمک همین برنامه‌ها برای نصب دانلود کنید.

برنامه ها را بدون هیچ ترتیب خاصی معرفی می کنیم:

۱- LinuxLive USB Creator: این برنامه یک رابط گرافیکیِ زیبا و جالب دارد ولی فقط برای ویندوز است، البته توزیع های محبوب زیادی را پشتیبانی می کند و استفاده از آن بسیار لذت بخش است. LinuxLive USB Creator یا LiLi را می توانید از اینجا دریافت کنید.
\"LinuxLiveUSB

این تصویر دریافت یک توزیع از نزدیک ترین آینه را نشان می دهد.
\"liveusd

 

۲- Unetbootin: این برنامه هم بر روی ویندوز اجرا می شود و هم بر روی لینوکس. رابط آن به زیباییِ LinuxLive USB Creator نیست ولی کاری که برای آن ساخته شده است را به خوبی انجام می دهد.
\"Unetbootin

لیست توزیع های پشتیبانی شده ی این برنامه چند نسخه ای قدیمی تر از نسخه ی پایدارِ فعلیِ آن توزیع هاست.
\"Unetbootin1

به عنوان مثال، آخرین نسخه ی پایدار BackTrack نسخه ی ۵R3 است که البته درحال حاضر Kali Linux جایگزین آن شده است ولی در این برنامه فقط نسخه ی ۵R1 را می بینیم. Unetbootin از اینجا قابل دریافت است.
\"Unetbootin2

 

۳- Universal USB Installer: این برنامه فقط برروی ویندوز اجرا می شود. Universal USB Installer یا UUI همانند Unetbootin و LinuxLive USB Creator از تمامیِ توزیع های لینوکسیِ موجود پشتیبانی نمی کند ولی به شما گزینه ای می‌دهد که با آن می توانید به تلاش برای نصب توزیع های پشتیبانی نشده هم بپردازید. این برنامه را می توانید از اینجا دریافت کنید.
\"uuib

 

۴- Your Universal Multiboot Installer: این برنامه، برنامه ای است از همان سازنده ی UUI و همانند UUI هم فقط برروی ویندوز اجرا می شود. تنها خصوصیتی که YUMI را از سایرین متمایز می کند این است که این برنامه می تواند بیش از یک توزیع را هم برروی یک حافظه ی USB نصب کند.
\"yumi

YUMI برای دریافت از اینجا در دسترس است.
\"yumi1

 

منبع: LinuxBSDosبرچسب ها : , , , , , , ,