منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

AMD کدمنبع مدیریت انرژی تراشه‌های گرافیکی خود را منتشر کرد

۱۳۹۲ تا این‌جا سال بسیار خوبی برای کاربران لینوکس AMD بوده است. بعد از آن‌که AMD کد سیستم شتاب دهندی تصویری خود را منتشر کرد، بزرگترین خواسته کاربران مدیریت انرژی پویا بود که آن نیز امروز توسط این کمپانی با ارسال ۱۶۵ وصله به لیست پستی توسعه کرنل ممکن شد. با این وصله‌ها، پشتیبانی از مدیریت انرژی پویا برای پردازنده‌های گرافیکی Radeon HD 2000 تا Radeon HD 7000 به درایور آزاد Radeon اضافه خواهد شد. در میان این وصله‌ها پشتیبانی اولیه از تراشه‌های Sea Islands نیز دیده می‌شود.

لوگو ای‌ام‌دی

مدیریت انرژی پویا به این معنی است که GPU در صورت اجرای برنامه‌ای با پردازش سنگین گرافیکی به کلاک بالاتر خواهد رفت و اگر نیازی به پردازش گرافیک نباشد به پایین‌ترین کلاک سقوط میکند. در نتیحه پردازنده گرافیکی لپ‌تاپ‌تان مانند کوره آجر پزی گرما تولید نکرده و به خاطر مصرف بهینه‌تر انرژی چند ساعتی بیشتر روی باتری دوام خواهد آورد.

مدیریت انرژی تنها در مورد مصرف انرژی نیست. در این حالت چون دور فن نیز با توجه به نیازهای GPU بالا و پایین میرود، پردازنده گرافیکی می‌تواند به کلاک‌های بالاتر رسیده و در نتیجه کارایی بهتری داشته باشد. مدیریت پویای انرژی بُرد بزرگی برای کاربران APU های AMD نیز است چون کارایی پایین‌تر پردازنده گرافیکی، گلوگاهی برای پردازنده این تراشه‌ها نمی‌شود.

کدهای منتشر شده امروز تنها شامل مدیریت پویا انرژی نیست و علاوه بر آن پشتیبانی اولیه از تراشه‌های Sea Islands را نیز یه همراه دارد. این پردازنده‌ها که در نیمه دوم سال جاری میلادی با نام تجاری Radeon HD 8000 راهی بازار می‌شوند هم اکنون پشتیبانی خوبی توسط درایور آزاد دارند. درایور آزاد از پردازش سه‌بعدی، KMS، پردازش محاسباتی و شتاب دهنده تصویری روی این تراشه‌ها پشتیبانی میکند.

اگر شما هم به اندازه من مشتقات این تغییرات هستید، کدهای منتشر شده را از این آدرس دریافت و کرنل خود را کامپایل کنید. یا اگر از خراب کاری میترسید، تا انتشار کرنل ۳.۱۱ و رسیدن آن به توزیع خود صبر کنید.برچسب ها : , , , ,