منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

AppCenter اولین فروشگاه پولی نرم افزارهای آزاد

نصب به روزترین نرم افزارها از استورهای موجود بر روی گوشی های هوشمند، مثل گوگل پلی و اپ استور به یک عادت و استاندارد برای همه تبدیل شده است. علاوه بر مزایایی که این فروشگاه ها برای کاربران داشته اند، تولید هر چه بیشتر نرم افزار در سایه ی درآمد زایی برای توسعه دهندگان به رشد و پیشرفت پلتفرم مورد نظر کمک شایانی کرده است.

در توزیع های گنو/لینوکس، دریافت نرم افزار و به روز نگه داشتن کل سیستم از طریق پکیج منیجرها انجام می شود. در سال های اخیر رابط های کاربری گرافیکی مختلفی مانند Ubuntu Software Center و Gnome Software و Muon Discover برای دریافت و به روزرسانی نرم افزار ها در گنو/لینوکس توسعه یافت و از جمله مزایای این سیستم ها بر مایکروسافت ویندوز بود اما به جز معدود اپلیکیشن های تولید شده برای استور اوبونتو، باعث تشویق برنامه نویسان برای ساخت نرم افزارهای رومیزی (که نقطه ی ضعف لینوکس به عنوان یک سیستم عامل Desktop است) نشد.

Elementary OS

Elementary OS یکی از توزیع های گنو/لینوکس است که از آغاز توجه ویژه ای به طراحی، کارایی و زیبایی سیستم عامل خود داشته است. تیم المنتری با انتشار مستندات و راهنماهای مختلف راه را برای ساخت برنامه های Native سیستم عامل خود هموار کرده است. بعد از انتشار ۴ نسخه از این توزیع و کسب محبوبیت در بین کاربران، المنتری مرکز نرم افزاری خود با نام AppCenter را در توزیع Loki گنجاند. استوری ساده و بدون هیچ گونه امکانات جانبی!

مرکز نرم افزاری المنتری

اولین نسخه AppCenter

اما ناامیدی کاربران از AppCenter اکنون به امیدی برای همه توزیع های گنو/لینوکس مشابه تبدیل شده است. تیم المنتری اخیرا با کمک جامعه کاربری خود هزینه مورد نیاز برای توسعه اولین مرکز نرم افزاری پولی آزاد را تامین و دست به کار شده است.

پرداخت ها در AppCenter

AppCenter از این پس امکان توزیع و فروش نرم افزارهای آزاد را به گنو/لینوکس می آورد. برنامه نویسان با استفاده از اکانت گیت هاب خود می توانند وارد بخش توسعه دهندگان المنتری شوند و مستقیما نرم افزارهای مخازن گیت هاب خود را عرضه کنند.

مدل پرداختی این استور pay-what-you-want خواهد بود یعنی کاربران آزادند مبلغ پرداختی را خودشان تعیین کنند. ۷۰ درصد از این مبلغ به توسعه دهنده پرداخت خواهد شد. اگر مبلغ تعیین شده توسط کاربر از ۱ دلار کمتر باشد نرم افزار به رایگان قابل دانلود خواهد بود.

پرداخت ها در استور المنتری

پرداخت آزاد است!

این همان مدل پرداختی است که المنتری مدت هاست در عرضه توزیع خود استفاده می کند و به نظر می رسد به اثر بخش بودن این مدل اطمینان دارد.

طراحی AppCenter

وقتی طراحی در اختیار تیم خوش ذوق المنتری باشد، نتیجه رضایت بخش خواهد بود! با اینکه هنوز این مرکز نرم افزاری در مرحله Private Beta قرار دارد اما طرح های ارائه شده در خبرها، شباهت زیادی به اپ استور اپل دارند.

طرح اولیه AppCenter

AppCenter همانند دیگه نرم افزارهای این توزیع GTK3 و به زبان Vala نوشته شده است و از AppStream و Packagekit بهره خواهد برد. پیشخوان توسعه دهندگان این مرکز هم با تکنولوژی Node.js و کاملا متن باز نوشته شده است. مخازن نرم افزارهای جدید توسط Aptly ایجاد خواهند شد. زمانی که یک توسعه دهنده نرم افزار خود را در AppCenter منتشر می کند ابتدا مجموعه ای از آزمون ها برای اطمینان از صحت کارکرد نرم افزار گرفته می شود.

پیشخوان توسعه دهندگان

پیشخوان توسعه دهندگان

AppCenter البته محدودیتی در انتشار نرم افزار لحاظ نکرده است و از همه انواع مخازن موجود در گیت هاپ می توان نرم افزار منتشر کرد اما هیچ قولی به برنامه نویسان برای جلوگیری از انتشار سورس منبع آن ها نمی دهد.

اتصال گیت هاب به یک مرکز نرم افزاری در یک توزیع گنو/لینوکس و با امکان کسب درآمد برای توسعه دهنده با مدلی آزاد. نظر شما در این باره چیست؟ آیا شاهد تولید نرم افزارهای کاربردی جدید برای دسکتاپ گنو خواهیم بود؟

 

 

نوشته AppCenter اولین فروشگاه پولی نرم افزارهای آزاد اولین بار در تاکسی پدیدار شد.برچسب ها : ,