منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Apple کدک صوتی ALAC خود را کدباز کرد

Apple اعلام کرده است که کدک ALAC را کدباز کرده است. ALAC یا Apple Lossless Audio Codec برای فشرده کردن اندازه‌ی پرونده‌هایِ دیجیتالیِ صوتی، بدون از دست دادن اطلاعات اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، و باعث می‌شود پرونده رمزگشایی شده ALAC «بیت به بیت مشابه پرونده‌ی غیر فشرده‌ی خود باشد».

\"\"مشابه دیگر انواع این کدک‌ها نظیر FLAC، پرونده‌ها به طور معمول تا ۵۰ درصد از اندازه اصلی خود کم حجم‌تر می‌شوند. پرونده‌های صوتی نظیر MP3 و AAC به عنوان قالب‌هایی در نظر گرفته می‌شوند که مقداری از کیفیت آنها در هنگام فشرده‌سازی تلف می‌شود، اما فشرده‌سازی بیشتری را فراهم می‌کنند.

قالب ALAC در حال حاضر در سیستم‌های Mac OS X در iTunes و iOS نظیر دستگاه‌های iPhone و iPad و بسیاری از iPodها پشتیبانی می‌شود. پروژه‌ی جدید ALAC حاوی کدمنبعِ رمزنگار (encoder) و رمزگشا (decoder) در کنار alacconvert، یک ابزار خط فرمان که جهت خواندن نوشتن بر روی Core Audio Format (CAF) و پرونده‌های WAVE مورد استفاده قرار می‌گیرد، برای این کدک است.

اطلاعات بیشتر در صفحه‌ی پروژه قابل مشاهده است. پروژه بر روی مخازن رسمی اپل، به عنوان Mac OS Forge که برای پروژه‌های کدبازِ استفاده شده بر روی Mac OS X است، قرار دارد. کدمنبع ALAC تحت گواهینامه‌ی نسخه‌ی ۲ آپاچی عرضه شده است و حاوی یک اجازه برای استفاده از یک patent هم هست.

(منبع)برچسب ها : , , , , ,