منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Cinnamon 2.4 منتشر شد!

Cinnamon میز کاری است مبتنی بر GTK 3.x که اغلب بخش‌های آن از میز کار گنوم انشعاب یافته‌اند. بعدازآنکه نسخه‌ی ۳ میز کار گنوم منتشر شد توسعه‌دهندگان مینت که از این تغییرات خشنود نبودند دست به ایجاد پوسته‌ای جدید برای میز کار گنوم زدند که از نسخه‌ی اولیه تا به امروز وابستگی خود را به میز کار گنوم کمتر کرده است به این معنی که این میز کار صرفاً یک پوسته برای گنوم ۳ نیست و حتی برای نصب این میز کار دیگر نیازی به نصب میز کار گنوم وجود نخواهد داشت.

cinnamon-1

مدیر پنجره‌ی این میز کار Muffin نام دارد که انشعابی از Mutter گنوم ۳ است همچنین مدیرپرونده‌ی آن نیز Nemo است که از ظاهر کلاسیک‌تری نسبت به Nautilus در گنوم ۳ بهره می‌برد و بیشتر شبیه به Nautilus در نسخه‌ی ۲ گنوم و Caja در MATE است. اما برخی برنامه‌های گنوم ۳ در این میز کار مشابه ندارند و باید از همان‌ها استفاده کرد. بااین‌وجود این میز کار در برخی موارد و در اکثر تنظیمات ازنظر تنوع در گزینه‌ها شباهت‌هایی به میز کارهای XFCE و KDE دارد تا گنوم شل و گنوم ۳.

cinnamon-5

طبق معمول نسخه‌ی جدید یعنی نسخه‌ی ۲٫۴ شامل بهبودها و رفع اشکالات متنوعی بوده است، که در کنار این رفع نواقص و اشکالات شاهد طراحی دوباره برخی موارد جزئی نیز بوده‌ایم. پانل پایین شامل برخی تغییرات جزئی بوده است تا شرایط بهتری نسبت به قبل دارا باشد. مدیر تنظیمات Cinnamon هم شاهد تغییراتی بوده است که تغییرات شامل Privacy و Notifications می‌شوند. برای مطالعه تغییرات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.

نکات انتشار Cinnamon 2.4 در سایت رسمی

این نسخه از میز کار Cinnamon ممکن است برای نسخه‌ی بعدی توزیع مینت ۱۷٫۱ ربکا در نظر گرفته‌شده باشد. لازم به ذکر است که نسخه‌ی جدید مینت همین ماه جاری میلادی یعنی نوامبر منتشر خواهد شد.

cinnamon-2

برخلاف میز کار گنوم ۳ و دیگر برنامه‌های GTK 3.x بعد از گنوم ۳٫۱۱ که شاهد برنامه‌های CSD و دکوراسیون سمت مشتری بودیم، میز کارهای دیگر مانند Cinnamon و Unity تلاشی در جهت هماهنگی برنامه‌های خود با CSD نداشته‌اند که در برخی موارد مانند Unity حتی به حذف چنین ویژگی‌ای از برنامه‌های پیش‌فرض داشته‌اند. به‌عنوان‌مثال همین Cinnamon در نسخه‌های جاری هیچ‌یک از برنامه‌ها و ابزارهای خود را با چنین ویژگی‌ای مزین نساخته است!

nemo-file-manager-24-750x368

نکات جدید در این نسخه:

 • میز کار Cinnamon با یک انیمیشن Zoom اجرا می‌شود!
 • تنظیمات متنوع در Nemo در نوار کناری، Bookmark هوشمندتر و Toolbarای بهتر
 • برطرف کردن ۳۰ نشتی حافظه در نسخه‌ی جدید جهت بهبود در کاهش مصرف حافظه که میز کار را بسیار سبک تر از قبل خواهد کرد
 • با زدن میانبر SUPER + E مدیرپرونده‌ی Nemo بازخواهد شد.
 • قلم میز کار را می‌توانید به‌راحتی سفارشی کنید. (شاید بگویید قبلاً می‌شد قلم را عوض کرد پس چه چیز جدیدی وجود خواهد داشت؟ باید بگویم که قلم پوسته‌ی میز کار شامل پانل و … در قالب تعریف‌شده و در هر قالب متفاوت بود که این بار قابل سفارشی‌سازی شده است.)
 • شمارنده‌ی زمان جهت ضرب‌الاجل برای خروج حذف‌شده است.
 • تنظیمات قالب و تصاویر پس‌زمینه دوباره طراحی‌شده‌اند

cinnamon-3

 • افزودن قابلیت تصاویر پس‌زمینه‌ی به‌صورت اسلایدی
 • برنامه‌ها در میز کار به‌صورت الفبایی مرتب‌شده‌اند
 • دکمه‌های مجازی برای تاچ پد قابل تنظیم هستند مثلاً کلیک سوم دوم و اول در موشی! را می‌توان با تاچ پد شبیه‌سازی کرد.
 • تنظیمات شبکه با آخرین نسخه‌ی Networkmanager همگام شده است.

نصب:

برای نصب این نسخه در نسخه‌های ۱۴٫۰۴ و ۱۴٫۱۰ و توزیع‌های مبتنی بر آنان از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo add-apt-repository ppa:gwendal-lebihan-dev/cinnamon-nightly
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon

برای نصب این نسخه در نسخه‌ی LTS قدیمی‌تر ۱۲٫۰۴ و توزیع‌های مبتنی بر آن مانند elementary OS Luna از دستور زیر استفاده کنید:

sudo add-apt-repository ppa:tsvetko.tsvetkov/cinnamon
sudo apt-get update
sudo apt-get install cinnamon

منبع :  یک تصویر از omgubuntu.co.uk

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , , , ,