منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

CISCO کدک H.264 متن‌باز منتشر می‌کند

شرکت آمریکایی CISCO اعلام کرده است که قصد انتشار یک نسخه متن‌باز از کدک H.264 را دارد که باعث می‌شود موانع استفاده از این کدک در تکنولوژی WebRTC در مرورگرها و پروژه‌های متن‌باز برداشته شود.

H.264 به شکل گسترده‌ای در جریان‌های ویدئویی HTML5 استفاده می‌شود، هرچند که تمام مرورگرها و سیستم‌عامل‌ها امکان استفاده از آن را ندارند. این به این خاطر است که جهت استفاده از رمزنگاری و رمزگشایی با استفاده از این کدک، باید حق‌ساخت این محصول به سازمان MPEG LA که پتنت مربوط به این کدک را در اختیار دارد، پرداخت شود (که این پتنت شامل چند پتنت شرکت CISCO هم می‌شود). همین قضایا مانعی برای آن است که این کدک همراه با محصولات متن‌باز توزیع شود.

به همین دلیل است که ویدئوهای HTML5 در YouTube در مرورگر فایرفاکس پخش نمی‌شود ولی در گوگل‌کروم مشکلی ندارد. دلیل آن این است که گوگل توان پرداخت حق‌ساخت از طرف کاربرانش را دارد.

به همین خاطر CISCO قصد انتشار کدک متن باز H.264 به نام OpenH264 دارد و امکان استفاده از آن در هر محصولی، از جمله محصولات متن‌باز را به رایگان دارد.

موزیلا، از هم‌اکنون برنامه‌اش برای پشتیبانی از کدک جدید CISCO را اعلام کرده است.

منبع اصلی خبر

Google+ Google+ Google+


دیدگاه‌ها: (۴)

دانیال بهزادی <سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۸>

ویدئوهای HTML5 در YouTube در مرورگر فایرفاکس پخش نمی‌شود؟ :o

ساسان <پنج‌شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۳>

این کدک کاملا بی‌فایده است. حق توزیع مجدد داده نشده و حتما لازمه کاربر نهایی باینری کدک رو از سایت سیسکو بگیره.
اگر سورس این کدک رو بگیری، کامپایل کنی و باینریش رو توزیع کنی MPEG LA ازت به خاطر نقص قوانین Patent شکایت می‌کنه. پس امکان استفاده‌اش در محصولات منبع باز مثل فایرفاکس وجود نداره.
فایرفاکس از H264 HTML5 Video پشتیبانی نمیکنه چون نخواسته، نه این‌که نمی‌تونه. پشتیبانی H264 به نسخه اندروید فایرفاکس اضافه شده، نسخه ویندوز و OS X هم در آینده نزدیک.

ساسان <پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۴>

Webm ها چرا و ولی H264 ها نه.

Rohullah Rad <جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۹>

بد نبود