منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Cordova، اوبونتو تاچ را در انتشار بعدی پشتیبانی خواهد کرد

کنونیکال اعلام کرده که نسخه بعدی کوردووا، یعنی نسخه ۳.۳، اوبونتو تاچ را پشتیبانی خواهد کرد. این امر باعث خواهد شد توسعه‌دهندگان بتوانند به راحتی برنامه‌های مبتنی بر Cordova خود را به اوبونتو تاچ بیاورند.

Cordova یک چارچوب توسعه نرم‌افزاری است که به توسعه‌دهندگان امکان استفاده از تکنولوژی‌های وب – نظیر HTML ،CSS و جاوا اسکریپت – را برای ارائه اپلیکیشن‌های چندسکوئی بر روی iOS، اندروید، ویندوز فون، و اکنون اوبونتو تاچ می‌دهد.

اگر نام Cordova چیزی را به خاطر شما نمی‌آورد، شاید با یکی از توزیع‌های آن یعنی Adobe PhoneGap آشنایی داشته باشید. و برای کسانی که ممکن است به نام ادوبی در ابتدای اسم آن توجه کنند باید گفت که خود Cordova در اصل یکی از پروژه‌های سطح بالا در بنیاد نرم‌افزاری آپاچی است.

ubuntu-touch-cordova

پشتیبانی Cordova از اوبونتو تاچ به لطف پشتیبانی فعلی از QML و HTML5 که هم‌اکنون نیز در Ubuntu SDK وجود دارد راهی جدید در استفاده از تکنولوژی‌های وب به منظور ارائه اپلیکیشن برای این سیستم‌عامل خواهد بود.

Ubuntu SDK هم اکنون نیز از تعدادی از APIهای Cordova برای دسترسی به سخت افزار و کامپوننت‌های مختلف سیستم پشتیبانی می‌کند؛ ولی توسعه اپلیکیشن تا کنون فقط محدود به ابزارهای خود اوبونتو بوده است. پشتیبانی از اوبونتو تاچ در این چارچوب نرم‌افزاری احتمالا به این معنا خواهد بود که توسعه‌دهندگانی که اپلیکیشن‌های چندسکوئی مبتنی بر Cordova/PhoneGap را خارج از اوبونتو توسعه‌ می‌دهند، قادر خواهند بود بدون ایجاد تغییر در ابزارها، IDE و یا حتی سیستم‌عامل خود، این برنامه‌ها را برای پلتفرم اوبونتو نیز ارائه کنند.

به نظر می‌رسد کنونیکال در تلاش است با سرعت هرچه بیشتر به قدرتمند کردن پلتفرم موبایل خود پرداخته و با خبری که به تازگی از توافق‌های انجام گرفته با شریک سخت‌افزاری جدید اوبونتو شنیدیم این امر به ذهن می‌رسد که بزودی باید منتظر عملی شدن ایده‌های کنونیکال در مورد گوشی‌های هوشمند باشیم.

دیگرمنابع : + +

6 دیدگاه برای این نوشته:

 1. سعید زرین فام:
  ۲۰ آذر ۱۳۹۲ با عرض پوزش منظورتون Apache Cordova بود؟
 2. مسعود آموزگار:
  ۲۰ آذر ۱۳۹۲ Canonical opens the doors to over 400,000 web developers with the announcement that Adobe’s Cordova 3.3 will support Ubuntu.http://insights.ubuntu.com/news/more-options-for-app-development-in-ubuntu-on-phones-with-adobe-cordova/
 3. سعید زرین فام:
  ۲۰ آذر ۱۳۹۲ Apache Cordova یک پروژه نرم افزاری متن باز است که توسط بنیاد آپاچی مدیریت می شود و فکر نمی کنم محصولی با نام Adobe Cordova داشته باشیم، شاید این مطلب که شما ترجمه کردید مشکل داره!
 4. مسعود آموزگار:
  ۲۰ آذر ۱۳۹۲ جناب زرین فام عزیز توی متن هم اشاره کردم. این مطلب با توجه به اطلاعیه رسمی اوبونتو نوشته شده. در حقیقت PhoneGap همون Cordovaی ادوبی هست… یعنی کوردووای ادوبی قراره اوبونتو رو پشتیبانی کنه. البته این برداشت من هست. لینکی که دادم رو چک کنید اطلاعیه رسمی اوبونتو هست و مسلما غلط نداره.
 5. مسعود آموزگار:
  ۲۰ آذر ۱۳۹۲ سعی میکنم متن رو کمی از ابهام خارج کنم… ممنون
 6. سعید زرین فام:
  ۲۰ آذر ۱۳۹۲ تشکر از مطالب خوبی که منتشر می کنید. سوالی در زمینه تفاوت های Apache Cordova و PhoneGap در سایت جواب یاب مطرح کرده ام، اگر جوابی برای این سوال دارید خوشحال می شوم جواب بدهید.
  http://javabyab.com/7308

ارسال نظر سریعبرچسب ها :