منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Debian Wheezy

به وسوسه دوستان (irix) و میزکار gnome3 (آخه می دونی گرفتار دبیان که بشی اونم از نوع پایدار کلا از محصولات جدید به دوری) تصمیم گرفتم که wheezy (همان نسخه testing دبیان) را نصب کنم. خلاصه چون کلی حال کردم باهاش تصمیم گرفتم بگم چه خبر بود.

خوب دفعه اول، سه روز پیش دانلود کردم. نسخه weekly build مربوط به دوم ژانویه را گرفتم. اومدم نصب کنم با کلی پیغام خطا برخوردم . بعد از کلی جستجو متوجه شدم که این نسخه از نصاب دبیان باگ داره و نمی شه نصبش کرد. خلاصه کلافه از مصرف ۴ گیگ پهنای باند به انتظار نسخه هفته بعد نشستم. از آنجا که ماشاالله ابزار زیاده دیگه لزومی نشد از اول دانلود کنم با کمک jidgo شروع کردم به گرفتم دی وی دی جدید با گرفتن فکر کنم یه ۱۰۰ مگ کار حل شد. و اما نصب جدید.

نصاب جدید در حالت پیشفرض تفاوت خاصی نداشت به غیر چند تا اصلاح خوب:
یک اینکه مثل قبل خودش کرنل را انتخاب نمی کنه و از شما می پرسه که کدوم را می خوای (قبلا برای این کار باید می رفتی تو حالت پیشفرته) و در عین حال هم کرنل ۲.۶ داره هم ۳
دوم اینکه تو squeeze مشکل این بود این قسمت گرفتن mirror را من همیشه مشکل داشتم ولی اینجا در دوبار نصب من مثل مرد اومد وسوال کرد و خودش دست به عمل نشد.
علاوه بر این ها بخش های دیگری در قسمت پیشرفته اضافه شده که چون من کار ترجمه را هم پیگیری می کنم می دونم اضافه شده : مثل پشتیبانی از فایل سیستم zfs سولاریس و همینطور drbd که مربوط به اشتراک فایل سیستم روی شبکه است.

بگذریم، نصب شد و تمام. حالا اولین مشکل، سیستم اومد بالا ولی توی محیط متنی. گویا یه مشکل در نصاب هست که عملیات نصب محیط گرافیکی را کامل انجام نمی ده. خلاصه با زدن دستور

aptitude install gnome

شروع کرد به نصب بدون اینکه بسته ای از روی دی وی دی یا اینترنت بگیره. پیدا بود یه جایی فقط نصب کامل نشده. خلاصه نصب انجام شد و گنوم اومد بالا. اولین بار بود که gnome3 می دیدم. \';)\'
مورد اول در مورد میز کار این بود که gnome fallback اومد بالا . من سیستمم قدیمی هست و درایور ati مربوط به کارت گرافیک دیگه برای کرنل های جدید کار نمی کنه. خوب پس از دیدن محیط gnome-shell محروم شدم. ولی gnome-fallback هم کلی با محیط قبلی توفیر داشت و کلی تغییر حس کردم.

نرم افزار ها

موقع نصب به بسته هایی که داشت نصب می شد دقت کردم. عملا یک میزکار کامل درحال نصب بود. من بعد از بالا اومدن محیط گنوم به غیر چند تا ابزار دیگه چیز نصب نکردم. این خیلی عالی بود زحمت نصب کم شده بود . حتی درایور ntfs هم پیشفرض نصب شد.

یک ابزار شاخص دیگه هم که دیدم نصب شد apt-xapian-index بود. من توی squeez هم از وجودش آگاه بودم ولی همت نکردم نصب کنم . این xapian یک موتور جستجو یا یه ابزار indexing هستش. خوب با وسط اومدن این ابزار دیگه موقع نصب و جستجوی یک بسته با apt نمودار استفاده از هارد نمی چسبونه. جاش نمودار cpu می چسبونه \';)\'

و یه نرم افزار دیگه که نصب بود و من خیلی ازش لذت بردم libraoffice بود. خوب شاید بگید که این که قبلا هم می تونستی دانلود کنی. اما نکته اش این بود که نسخه ۳٫۴٫۴ بود، یعنی آخرین نسخه و نکته دیگه اینکه مثل نسخه ای که از سایت خود libraoffice میگیری ناپایدار نبود و خیلی سریعتر کار می‌کرد .

بعد نصب کردم

با همه اینها باز یه سری ابزار نیاز داشتم که نصب کردم و اما ابزار ها

aptitude install xchm xchat virtualbox-ose linux-headers-`uname -r` vim pptp-linux network-manager-pptp-gnome nfs-kernel-server openssh-server vuze amule subversion-tools poedit cvsutils

خوب دقت داشته باشید که نرم افزار های بالا را بعد از اضافه کردن مخازن اینترنتی نصب کردم. چون بعضی هاش توی دی وی دی اول نیست.

مشکل (مشکل ها)

اول از همه اینکه من تازه gnome3 دیده بودم کلا قاطی کردم و نمی فهمیدم کی به کیه. چند تا مشکل داشتم که باعث سر در گمی من شده بود.

اول دگمه shutdown که رفته بود سمت صفحه بالا، همانجایی که اسم کاربر را می نویسه و من کلی دنبالش کردم.
دوم توی پنل بالا نمی تونستم launcher بزارم یا applet اضافه کنم. اصلا نمی شد right click کرد. خلاصه با جستجو به این نتیجه رسیدم که باید کنترل را بگیری تا بتونی راست کیلک کنی.
چیزایی که می خواستم را اضافه کردم.
سوم مشکل این بود که مثل گنوم ۲ آیکون های میزکار را نداشتم. توی این یکی موندم رفتم اتاق آی آر سی technotux که یکی از دوستان گفت gnome-tweak-tool را نصب کن. نصب کردم و در قسمت file manager گزینه مدیریت میزکار توسط file manager را on کردم. این هم حل شد. خوب میز کار آماده است.

یه مشکل دیگه اینکه درایور foo2zjs که مال یکی سری از پرینتری های HP که winprinter خطاب می شوند، هست، اینجا نصب نشد. ناچار شدن برم سراغ hplip. برای نصب این پرینتر ها توسط hplip باید افزونه انحصاری اون را هم نصب کنید. برای این منظور از دستور hp-plugin -i استفاده کردم و پرینتر اومد بالا.

قیافه اش که عالیه من لذت بردم. بالاخره یه کم بروز شدم، داشتم دق می کردم می دیدم همه دارند گنوم ۳ کار می کنند  \';)\'

\"\"

 برچسب ها :