منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Dynamic MOTD بر روی سرورهای CentOS/RHEL 6

این پست یه مطلب کاربردی و مختصر برای ادمین‌‌هایی خواهد بود که یه طور دائم در حال مدیریت چندین سرور به صورت همزمان خواهد بود. اگر از کاربران یا ادمین سرورهای بر پایه Ubuntu Server باشید به صورت پیشفرض موقع لاگین کردن به کنسول سرور از طریق SSH بر روی پیام ورود (MOTD Banner) اطلاعاتی همچون uptime سرور یا کاربران آنلاین روی سرور را میتوانید مشاهده کنید. این قابلیت تنها بر روی سرورهای اوبونتو به صورت پیشفرض فعال است و برای سرور‌های دیگر مثل CentOS/RHEL یا Debian باید به صورت دستی خودتان فعال کنید.

در این حالت میتوانید هرگونه شل‌اسکریپتی را در حین ورود به سرور اجرا کنید و خروجی آنرا بر روی صفحه پرینت کنید. این راهنمای کوچک برای سرورهای CentOS / RHEL نوشته شده و با کمی تغییرات در مسیر فایل‌های موجود میتوانید بر روی Debian یا FreeBSD هم اجرا کنید. برای شروع کار فایل زیر را با ادیتور مورد علاقه خود باز کنید:

vi /etc/pam.d/login

سپس خط زیر را به انتهای آن اضافه کنید و تغییرات رو ذخیره کنید و ببندید.

session        optional        pam_motd.so

سپس فایل زیر را با ادیتور مورد علاقه خودتان باز کنید:

vi /etc/profile

و انتهای آن خط زیر را اضافه کنید:

/etc/dynmotd

فایل dynmotd فایلی است که اسکریپت مورد نظرتان که قرار است در بدو ورود به SSH در آن نوشته و اجرا میشود. این فایل هرجای دیگری از سرور شما میتواند قرار گیرد. برای من دم دست ترین و امن ترین جایی که میتواند قرار گیرد مسیر /etc میباشد. همچنین برای اجرای آن باید مجوز اجرا به آن بدهیم. این کار به شکل دستور زیر انجام میشود:

sudo chmod +x /etc/dynmotd

حالا از این به بعد هر موقع با SSH به سرور خود لاگین کنید اسکریپتی که در فایل dynmotd نوشته شده است را میتوانید ببینید. این اسکریپت میتواند از یک Hello World ! یا یک پیام خوش‌آمدگویی ساده باشد یا میتواند یک اسکریپت کامل برای نشان دادن جزییات سرور در همان لحظه لاگین شما به SSH باشد اگر برای شروع ایده‌ خاصی برای motd سرور خود ندارید میتوانید از اسکریپت خیلی ساده‌ای مثل این اسکریپت استفاده کنید و در صورت تمایل به یک اسکریپت حرفه‌ای تر توسعه‌اش دهید و تحت لایسنس GPL3 بازنشرش کنید.برچسب ها : , , , , , , ,