منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

elementary OS 0.3 Freya منتشر شد!

بالاخره بعد از مدت‌ها انتظار برای انتشار نسخه‌ی پایدار جدیدی از توزیع elementary OS نسخه 0.3 این توزیع با اسم رمز Freya (که سابقاً Isis بوده و به خاطر گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام!!! به Freya تغییر نمود)، منتشر شد.در این نسخه که در این مطلب به بررسی ISO ناپایدار آن پرداختیم قسمت‌های جالبی اضافه‌شده است که به اکثر آنان در آن مقاله به خوبی پرداختیم.

 

geary

برای کسانی که نمی‌دانند elementary OS چیست باید متذکر شوم که این توزیع توزیعی است می‌تنی بر Ubuntu نسخه‌ای با پشتیبانی بلندمدت که مدت‌زمان تقریباً زیادی بعد از انتشار هر نسخه Long Term Support از Ubuntu منتشر می‌گردد. از ویژگی‌های آن می‌توان سادگی، استفاده از برنامه‌های ساده‌ای مبتنی بر GTK 3 اشاره کرد. این توزیع از میز کار Pantheon وgala به‌عنوان Windows Manager بهره می‌برد. همان‌طور که در تصویر می‌بینید پانل بالا بسیار شیک و ساده طراحی‌شده است.

پانتئون:

پانتئون در نسخه جدید دارای تغییرات جالبی بوده است نوار بالا هوشمند شده است و در حالت بیشینه به رنگ مشکی درمی‌آید بااین‌حال با توجه به قالب GTK انتخابی رفتار متفاوتی نیز خواهد داشت. Plank هم همان ظاهر را دارد با اعمال کمی تنظیمات و گزینه جدید مرور میز کارها!

Screenshot from 2015-03-15 17:41:23

Slingshot قادر به انجام محاسبات ریاضی است مدرن‌تر شده و بهتر عمل می‌کند به‌خصوص درزمینه جستجو. سیستم اعلانات زیباتر شده است و به رنگ سفید درآمده است گزینه‌ها لغو پیام‌ها نیز بسیار زیباتر از قبل شده است. تنظیمات جدید آن را سفارشی کرده است که کمتر مزاحم کارتان شود.
تنظیمات سیستم که Switchboard نام دارد بسیار زیباتر کاراتر و ساده‌تر از قبل شده است. مثلاً گزینه تغییرات در حریم خصوصی و گزینه‌های گوناگون در تنظیمات Display و Keyboard و …. در آخرین نسخه یعنی بتا 2 مشکلاتی با صفحه‌کلید و تغییر حالت به فارسی وجود داشت که کلید میانبر کار نمی‌کرد که باید دید در نسخه‌ی نهایی حل‌شده است یا نه. شخصاً تا الآن فرصت چک کردن نداشته‌ام!
تغییرات موجود در اوبونتو 14.04 نسبت به 12.04 برای این توزیع نیز صادق‌اند لیست برنامه‌های جدید را در بررسی نسخه بتا بخوانید. لازم به ذکر است نسخه GTK در این توزیع GTK 3.14 است نه 3.10 که بهتر از اوبونتو 14.04 است!

2 دیدگاه برای این نوشته:

  1. محمد جواد فصاحت:
    24 فرو 1394 (: ممنون بابت معرفی، ورژن کرنلش چنده؟ میشه آپدیت کرد به ۳.۱۸ و بالاتر؟
  2. احسان ترک:
    24 فرو 1394 3.13 هستش و می شه راحت آپدیتش کنید.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , ,