منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Enlightenment E17: آماده برای استفاده؟

بعد از بیش یک دهه کد نویسیِ آهسته ولی پایدار، نسخه ی ۰٫۱۷ از Enlightenment یا E17 اواخر سال میلادی قبل منتشر شد.
Enlightenment یک مدیر پنجره (Window Manager) به اضافه ی میزکار برای توزیع های لینوکسی و دیگر سیستم عامل های شبه یونیکس است. برای امتحان کردنِ این میزکار، از آخرین نسخه ی Bodhi Linux که توزیعی مبتنی بر اوبونتوست استفاده کردم.
اکثر ویژگی ها عالی هستند و به نظرم برای استفاده در میزکار آماده اند ولی هنوز هم لبه های تیزی وجود دارد که باید رفع شوند. ابتدایی ترین چیزی که نیاز است درباره ی E17 بدانید، منبع پسند بودنِ این میزکار است یعنی به منابع سخت افزاریِ قوی نیاز ندارد و این ویژگی به آن اجازه می دهد که بر روی کامپیوترهای قدیمی هم به خوبی اجرا شود.
و اما می رسیم به آن لبه های تیز در طراحی این میزکار که به آن ها اشاره شد. تعدادشان زیاد نیست ولی بهتر است که قبل از اینکه از این میزکار استفاده کنید آن ها را بدانید.

۱-  بقیه ی منو کجاست؟: این مورد نیاز به توضیح خاصی ندارد. فقط به دو تصویر بعدی نگاه کنید.
\"BodhiIssue

البته موضوع ها آن قدرها هم مهم نیست ولی هروقت خواستید به منو درسترسی پیدا کنید، سعی کنید زیاد سمت راستِ میزکار کلیک نکنید.
\"BodhiIssue1

۲- مدیرفایل (File Manager): این یکی مهم است. هر میزکاری نیاز به یک مدیرفایل خوب دارد ولی E17 مدیرفایل خوبی ندارد و این خبر بدی است. البته جایگزین هایی برای آن می توانید در مخزن توزیعی که از آن استفاده می کنید پیدا کنید. به عنوان مثال در Bodhi Linux دلفین، مدیرفایل محیط KDE، ناتیلوس، Athena و… برای استفاده وجود دارند. امیدوارم توسعه دهندگان روی مدیرفایل وقت بیشتری بگذارند.
\"BodhiIssue2

۳- Tooltipها: یکی دیگر از مشکلاتی که خیلی سریع به چشم می آید، ناهماهنگیِ توضیحاتِ ابزار یا همان tooltipهاست. به عنوان مثال به تصویر زیر نگاه کنید. وقتی موس روی یک آیکون از پنل می رود، توضیحات روی آن آیکون نشان داده می شود که البته بهتر است جایی بیرون از آیکون نشان داده شود.
\"BodhiIssue3

ولی وقتی موس برروی آیکون یک پنجره که در نوار وظیفه قرار دارد می رود، هیچ توضیحی نمایش داده نمی شود.
\"BodhiIssue4

 

 

 

 

 

منبع: LinuxBSDosبرچسب ها : , , , , , , ,