منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Fedlet: توزیع فدورا آماده شده برای تبلت‌های Bay Trail

Bay Trail نام خانواده‌ای از پردازنده‌های اینتل هست که برای تبلت‌ها، لپتاپ‌ها، کامپیوترهای رومیزی استفاده می‌شود و شامل پردازنده‌های Atom، Celeron و Pentium می‌باشد.

آیا روی تبلت می‌شود لینوکس نصب کرد؟ بله، جواب اینجاست.

فدلت، برای این ساخته شده که بتوانید لینوکس توزیع فدورا را بر روی تبلت‌های با پردازنده‌های Bay Trail اینتل نسخه ۳۲ بیتی نصب کنید (برای مثال Dell Venue 8 pro). تبلت‌های دیگری مانند Lenovo Miix 2 یا Asus T100 با این توزیع تست شده‌اند. البته ممکن است روی تبلت‌های دیگر ۳۲ بیتی خانواده Bay Trail نیز به خوبی کار کند.

این توزیع بر پایه فدورا نسخه ۲۳ است، اما هسته‌ی آن و بقیه سیستم مقداری دستکاری شده است. پشتیبانی از همه تبلت‌های این خانواده اینتل هنوز کامل نشده و هنوز گزارش‌هایی از وجود ناپایداری در آن وجود دارد. با اینکه به مرحله پایدار خود نرسیده است اما برای نصب بر روی این دستگاه‌ها مناسب است. باز هم تأکید می‌کنیم با مسئولیت خودتان باید از آن استفاده کنید و هیچ تضمینی بر درست کار کردن آن وجود ندارد. پس لطفا این توزیع را بر روی تبلتی که دستگاه اصلی شماست استفاده نکنید.

مراحل نصب

فایل ایمیج را بر روی USB بنویسید

می‌توانید برای این کار از livecd-iso-to-disk --format --reset-mbr –efi و یا dd استفاده کنید. اما از ابزارهایی مثل Rufus ، Unetbootin و غیره استفاده نکنید. برای راهنمای بیشتر به لینک اصلی دستورالعمل نوشتن فدورا بر روی USB مراجعه کنید.

بوت شدن بر روی USB توسط Dell venue 8 Pro

برای بوت شدن اول باید تبلت را خاموش کنید، USB را به آن متصل کرده کلید بالایی صدا را درست بعد از فشردن کلید پاور بفشارید و نگه دارید تا لوگوی Dell نمایان شود. با این کار به منوی انتخاب بوت وارد می‌شوید و در آن می‌توانید انتخاب کنید که از روی USB بوت شوید.

نصب

به این نکات در نصب فدلت فوق‌العاده دقت کنید.

در تبلت Venue 8 Pro حافظه داخلی دارای چندین پارتیشن است، یک پارتیشن بسیار بزرگ که ویندوز روی آن نصب است و تعدادی پارتیشن کوچک‌تر. پیشنهاد می‌کنیم که فدلت را برای پارتیشن بزرگ که ویندوز روی آن نصب است، نصب کنید (به جای ویندوز). با این کار در صورتی که در نصب مشکلی به وجود بیاید می‌توانید با استفاده از پارتیشن‌های ریکاوری تبلت را برگردانید به حالت اول که ویندوز در آن نصب بوده است.

اگر از هسته‌ی خود فدلت استفاده کنید (نه هسته فدورا) می‌توانید بروز رسانی‌های سریع و منظم آن را دریافت کنید.

منبع: happyassassinبرچسب ها : , , , , ,