منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

GNOME ۳٫۱۴ رسماً منتشر شد

نسخه‌ی جدید میز کار گنوم، گنوم ۳٫۱۴ منتشر شد! در این نسخه از این میز کار شاهد تغییرات زیادی بوده‌ایم که تجربه‌ی بهتری را از کار با یک میز کار آزاد برای شما فراهم خواهد آورد! مثلاً جلوه‌های بصری در هنگام باز یا بسته شدن برنامه‌ها بسیار سریع‌تر و زیباتر از قبل شده‌اند که این کار را مدیون به روز شدن Muffin هستیم.

در نسخه‌های گذشته تلاش شده بود تا میز کار گنوم 3 را با صفحات لمسی بهینه نمایند که در این نسخه پشتیبانی از چند لمسی بسیار بهتر شده است به‌طوری‌که فرامین جدید که برای صفحات لمسی در نظر گرفته‌شده‌اند تجربه‌ای عالی باکار کردن با گنوم را فراهم می‌کنند. در این نسخه اکثر برنامه‌های گنوم شاهد تغییرات و به‌روزرسانی‌های زیادی بوده‌اند که یکپارچگی بیشتری را برای گنوم فراهم کرده است.

در گنوم شل همان‌طور که گفتیم فرامین لمسی برای جابه‌جایی بین برنامه‌ها یا باز کردن نمای Overview بسیار کاربردی بوده و باعث اجرای فرامین به‌صورت زیبا و دل‌نشین شده‌اند. افزونه‌هایی که در گنوم برنامه‌ها و گنوم شل قرار داشتند بسیار سریع‌تر و بهتر اجرا خواهند شد و کمتر شاهد تأخیر در آنان خواهیم بود. برای دیدن لیست کامل ژست‌های حرکتی وارد لینک زیر شوید:

تمامی ژست‌های حرکتی در گنوم 3.14

برنامه‌ها:

برنامه‌ی آب و هوا در حال حاضر توانایی تشخیص محل شمارا به‌خوبی دارد و بر اساس آن می‌تواند به نمایش درجه‌ی دمای هوا در شهر شما بپردازد. برنامه‌ی Map هم همانند گوگل Map قادر است تا مسیر پیمایش شده از مبدأ و مقصد را نمایش دهد که از حرکت با پا (پیاده‌روی)، خودرو و دوچرخه نیز پشتیبانی می‌کند.

weather-and-maps

برنامه Evince هم از Client Side Decoration بهره می‌جوید و برای صفحه‌نمایش‌های HiDPI نیز بهینه شده است که ازاین‌پس قادر خواهید بود به خواندن متون باکیفیت بالاتر و در سطح کیفیت کاغذ (اگر HiDPI دارید) اقدام کنید. برنامه Photos هم قادر است تا با Google Photo همگام شود که خبر خوبی برای کاربران گوگل خواهد بود.

evince

با وجود بهبود پشتیبانی از Wayland هنوز هم نمی‌توان شاهد Wayland به طور پیش‌فرض و کامل در گنوم بود!

ویدیو:

به دلیل کیفیت بد آپارات از یوتوب برای نمایش ویدیو استفاده کردم.

منابع: + +

3 دیدگاه برای این نوشته:

 1. اکبر:
  03 مهر 1393 بهتر بود ویدئو را آپارات قرار میدادید
  در صورت امکان این کار را بکنید.
 2. علیرضا:
  04 مهر 1393 مثل یه تازوارد که به دنیای لینوکس وارد شده بین این و kde 5 موندم !
 3. احسان ترک:
  04 مهر 1393 اینم در نظر بگیر که تا وقتی KDE5 بیاد گنوم به نشخه‌های بالاتر و ویژگی‌های بیشتری رسیده.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , , , ,