منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Google Chrome 35، تغییر از GTK+ 2 به Aura

نسخه‌ی پایدار گوگل کروم ۳۵ چندی قبل منتشر شد. این نسخه از گوگل کروم شامل تغییرات زیادی در خود بوده است که بیش از این در نسخه‌های ویندوز و مک این مرورگر وجود داشتند. این تغییرات شامل جایگزینی GTK+ 2 با Aura و استفاده از نوار اعلانات و لانچر برنامه‌های کروم می‌گردد.

google-chrome-linux

جدیدترین نسخه‌ی پایدار مرورگر اینترنتی گوگل کروم از Aura به‌جای GTK+ 2 استفاده می‌کند که قبل از این در ویندوز و مک نیز استفاده‌شده بودند. و نهایتاً در این نسخه به نسخه‌ی لینوکسی نیز افزوده‌شده است.

google-chrome-34-linux

یکی از قابلیت‌های ویژه که در این نسخه از این مرورگر افزوده‌شده است، مرکز اعلانات است که تمامی اعلانات را درون خود نگاه می‌دارد به‌این‌ترتیب هیچ‌یک از هشدارها و اعلانات را از دست نخواهید داد. در لینوکس این قابلیت با یک  آیکون در بخش System Tray همراه است که تعداد پیام‌های الکتریکی خوانده‌نشده و قابلیت مزاحم نشوید (Do not disturb) را در خود جا داده است.

google-chrome-35-linux-notif-center

همچنین در تنظیمات مرکز اعلانات کروم، می‌توانید تنظیم کنید که کدام‌یک از نرم‌افزارها اجازه‌ی نمایش اعلانات را داشته باشند. آیکونی که برای نمایش مرکز اعلانات وجود دارد فقط هنگامی قابل‌ملاحظه است که پیامی برای نمایش وجود داشته باشد. بااین‌حال اگر کلید F11 را دو بار فشار دهید، این آیکون برای همیشه نمایش داده خواهد شد.

قابلیت جالب دیگری که به این نسخه افزوده‌شده است امکان نمایش کاردهای Google Now را فراهم آورده است.
همچنین APP Launcher به‌طور پیش‌فرض فعال نبوده و برای فعال کردن آن باید ابتدا آدرس chrome://flags را در نوار آدرس وارد کنید و گزینه‌ی ( “Enable the app launcher”) را فعال کنید.

همچنین قابلیت   OK Google  نیز به بخش جستجوی گوگل در مرورگر کروم افزوده شده است که با گفتن کلمه‌ی OK Google همانند اندرونید کیت کت وارد جستجوی صوتی می‌شوید.

در کل این نسخه از مرورگر کروم شامل تغییرات زیادی برای کاربران گنو/لینوکس بوده است و به روز رسانی آن را به اکثر کاربران این مرورگر توصیه می‌نمایم.

نصب:

برای نصب کروم در اوبونتو ۶۴ بیتی از دستورات زیر استفاده کنید:

sudo apt-get install libxss1
wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb
sudo dpkg -i google-chrome*.deb

و برای سیبستم های ۳۲ بیتی از دستور زیر استفاده کنید:

sudo apt-get install libxss1
wget https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_i386.deb
sudo dpkg -i google-chrome*.deb

کاربران آرچ نیز می توانند به وسیله ی AUR اقدام به نصب این مرورگر نمایند:

yaourt -S google-chrome

منبع : +

4 دیدگاه برای این نوشته:

 1. ابوالفضل یونسی:
  ۰۷ خرداد ۱۳۹۳ خیلی دیر اما کاربردی. چرا نسخه لینوکس آخر از همه این ویژگی ها رو دریافت کرد؟
 2. مجتبی:
  ۰۷ خرداد ۱۳۹۳ آیا این ویژگی‌هایی که ذکر کردید واسه کرومیوم ۳۵ هم است؟
  آخه من کرومیوم ۳۵ دارم
 3. وحید:
  ۰۹ خرداد ۱۳۹۳ متاسفانه به دلیل تحریم ایران از سوی گوگل به روشهای بالا نمیشه کروم رو حداقل در اوبونتو نصب کرد. روش دیگری هست دوستان؟
 4. indus:
  ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ برای دور زدن تحریم گوگل و دانلود اخرین نسخه گوگل کروم اول یه اکانت رایگان تو سایت اپلود بوی یا اپلودباز ایجاد کنید وسپس از قسمت remote url upload ادرس زیر رو وارد کنید:
  https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_amd64.deb
  یا
  https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_i386.deb
  بعد روی upload کلیک کنید تا پروسه اپلود شروع بشه.بدین ترتیب اخرین نسخه از گوگل کروم از سرور گوگل به سرور اپلودباز منتقل میشه و شما میتونید خیلی راحت دانلودش کنید.(البته هنگام اپلود تو سایت اپلودباز یا اپلود بوی سرور ir رو انتخاب نکنید چون کار نمیکنه)
  فایل با پسوند deb هست وبا اوبونتو سافتر سنتر بازش کنید و بصورت افلاین نصب کنید!

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , ,