منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

ImageMagic، جادوی تصویر! (قسمت سوم)

در قسمت‌های قبلی این آموزش به بررسی نحوه‌ی تغییر سایز و کیفیت تصاویر پرداختیم، در این قسمت می‌خواهیم تصویری رنگی را به تصویری سیاه‌وسفید تبدیل کنیم. معمولاً این کار نیز با استفاده از نرم‌افزارهای طراحی تصویر همچون Gimp قابل انجام است اما در اینجا قصد داریم تا به نحوه‌ی انجام آن در ترمینال و با دستور Convert بپردازیم.

تصویر مورداستفاده‌ی تصویر گل رز قرمزرنگی است که ابتدا به این شکل است و نام آن را نیز بر روی source.jpg قرار می دهیم.

نکته:

تصاویر به دلیل کمبود جا تغییر اندازه داده شده‌اند.

source

حال اگر بخواهیم تصویر زیر را با استفاده از دستور Convert و گزینه‌ی Colorspace به تصویری سیاه‌وسفید تغییر دهیم از دستور زیر بهره می‌بریم:

convert source.jpg -colorspace Gray destination.jpg

destination

همان‌طور که در تصویر بالا مشخص است، تصویر تقریباً خاکستری‌رنگ شده است، حال اگر بخواهید تا این تصویر را به یک تصویر تک‌رنگ تبدیل کنید می‌توانید از دستور Conver و گزینه‌ی Monochrome به شکل زیر استفاده کنید

convert source.jpg -monochrome destination2.jpg

destination2

گزینه‌ی دیگری هم وجود دارد که تصویر را با استفاده از سه کانال رنگی RGB  به حالت صورت سیاه‌وسفید درمی‌آورد و سه تصویر را به‌عنوان خروجی می دهد که با اعداد صفر تا دو شماره گزاری شده‌اند. به‌طور خلاصه سه کانال رنگی را در حالت سیاه‌وسفید ارائه می‌کند. به تصویر دقت کنید تا متوجه منظورم بشوید.

convert source.jpg -separate destination3.jpg

destination3-2 destination3-1 destination3-0

حال اگر بخواهیم چندین فایل را به تصاویر سیاه‌وسفید تبدیل کنیم از دستورات زیر بهره می‌بریم:

mkdir bw && for i in *.jpg; do convert $i -colorspace Gray bw/$i; done

در دستور بالا ابتدا پوشه‌ی bw ساخته‌شده و سپس به‌وسیله‌ی یک حلقه‌ی for تصاویر Convert شده و خروجی در پوشه‌ی ساخته‌شده قرار می‌گیرد.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , ,