منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Inkscape یاد بگیریم – بخش اول

Inkscape چیه و به چه دردی می‌خوره؟

Inkscape نرم افزاری آزاد برای طراحی و ساخت تصاویر بُرداری (Vector) است که به دلیل قابلیت‌های فراوان و سادگی اش کمی تا قسمتی معروف شده است. تصاویر برداری در مقابل تصاویر شطرنجی یا پیکسلی (Raster) قرار میگیرن که به جای ذخیره شدن اطلاعات هر پیکسل، اجزای تصویر با فرمول‌ها ریاضی توصیف می‌شود. تصاویر برداری استفاده‌های مختلفی مثل تصویرسازی‌های رقمی (Digital Illustration) دارد و با معرفی HTML5 هر روز بیشتر جای خود را در صفحات وب پیدا می‌کند.

آیا نیازی به یادگیری Inkscape دارم؟

جدا از این‌که یادگیری یه نرم‌افزار جدید همیشه جذابه؛ جای داشتن در یکی از دسته‌های زیر می‌تونه Inkscape رو به ابزاری مناسب برای شما تبدیل کنه.

  • به گرافبک رایانه‌ای علاقه‌مند هستنید
  • حرفه طراح وب را دنبال می‌کنید
  • به طراحی دیجیتال علاقه دارید
  • به دنبال یک معادل آزاد برای Adobe Illustrator یا برنامه‌های مشابه میگردید

تصمیم دارم در قالب چند پست، آموزش‌های مختصری در رابطه با Inkscape بنویسم. قرار نیست بعد از مطالعه این راهنماها کاربر حرفه‌ای inkscape بشید، این پست‌ها قراره ایده‌ای در رابطه شروع کار با Inkscape به شما بده.

بخش اول اختصاص به معرفی Inkscape و ابزارهای پراستفاده اون داره.

نصب Inkscape

اگر این برنامه بر روی سیستم شما نصب نیست، بسته به توزیع خود با توجه به دستور های زیر نصبش کنیدد:

اوبونتو

sudo apt-get install inkscape

آرچ‌لینوکس

sudo pacman -S inkscape

فدورا و پارسیدورا

sudo yum install inkspace

نمای کلی از Inkscape

\"\"

در بالا نوار ابزار برنامه قرار داره و در پایین اون تنظیمات ابزار مورد انتخاب جا خوش کرده. در سمت چپ جعبه ابزار قرار داره که ابزار اصلی ماست.

در سمت راست تولبار هایی قرار دارن که برای دسترسی راحت تر به برخی از قابلیت‌‌های Inkscape هستند. یعنی برخی از تنظیمات پرکاربرد که در منو قرار دارند آنجا آمده.

در پایین نیز همان طور که قابل مشاهده است پالت رنگ قرار گرفته.

ابزارهای Inkscape

Inkscape هم مانند اکثر برنامه‌های گرافیکی ابزارهای مختلفی برای ساخت و ویرایش گرافیک‌های مختلف داره.

اولین ابزار موس است که برای انتخاب یک شیء و بزرگ و کوچک کردن آن به کار میره.

\"\"

\"\"

دومین ابزار برای ویرایش مسیر (path) هاست. همانطور که درقبل گفتیم Inkscape برنامه‌ای برای ویرایش بردارهاست که خود از معادل‌ها و عبارات ریاضی تشکیل شده‌ند. مسیرها در Inkscape نمود گرافیکی هر معادله مستقل هستند.

\"\"

\"\"

سومین ابزار برای Tweak کردن و یا تغییر ایجاد کردن در شیء که باید قبل از زدن آن روی شکل کلیک کنیم و سپس ویرایش کنیم. توسط تنظیمات مختلفی که در بالایش است.

\"\"

\"\"

ابزار بعدی برای رسم مستطیل است و که نیازی به توضیحات ندارد.

\"\"

ابزار بعدی برای رسم مکعب است. که با کشیدن نقطه‌های مشخص شده می‌توان آن را ویرایش کرد.

\"\"

هفتمین ابزار برای رسم بیضی یا دایره است که با کشیدن نقطه‌های چپ و بالا آن را از آن جهت بزرگ تر می‌کنیم. و با نقطه سمت راست اگر در درون بیضی ببریم از نقطه راست به آن حذف می‌شود و اگر بیرون ببریم چیزی شبیه قارچ‌خور میشود !‌

\"\"

ابزار بعدی برای رسم ستاره و پنج ضلعی است. و با انتخاب ستاره و پنج ضلعی در نوار ابزار تنظیمات ابزار می توان مشخص کرد کدام باشد. نیز برای تغییر زاویه ستاره زاویه را می کشیم.

\"\"

\"\"

ابزار نهم برای رسم خط مارپیچ است که با تکان دادن نقطه درون می توان نقطه شروعش را مشخص نمود.

\"\"

دهمین ابزار که پرکاربرد ترین ابزار است مداد است که می توانیم هر جور خواستیم بکشیم و از ابزار ویرایش مسیر نیز برای ویرایشش استفاده کنیم. مهم ترین تنظیم این ابزار Smoothing یا صافی است که اگر نویزی باشد و یا دستلرزگی آن را صاف می کند و به طور کلی خط را به صاف نزدیک می کند بسته به مقدارش. من بین ۴۰ تا ۷۰ را پیشنهاد می‌کنم.

\"\"

\"\"

ابزار بعدی برای رسم منحنی Bézier و خط است که با آن چندضلعی و یا منحنی Bezier را می‌توان کشید به صورتی که اول روی نقطه شروع کلیک می‌کنیم و سپس اگر خواستیم خط صاف شود کلیک می کنیم و اگر خواستیم منحنی شود دکمه موس را نگه می‌داریم و ادامه می‌دهیم. سپس برای پایان Enter را زده و یا به نقطه شروع وصل می‌کنیم.

\"\"

\"\"

\"\"

ابزار بعدی ترسیم با قلم‌مو است.

\"\"

ابزار بعدی برای Watermark کردن یا اضافه کردن متن به وکتورمان است که زبان شیرین فارسی را نیز پشتیبانی می‌کند.

\"\"

چهاردهمین ابزار اسپری است که شیء ای را که از قبل انتخاب کرده پشت سرهم اسپری می‌کند. فقط باید قبل از انتخاب این ابزار شیء را انتخاب کرده باشیم.

\"\"

ابزار بعدی برای حذف کردن مسیرهاست که با کشیدن روی بخشی از مسیر ( یا گروهی از مسیرها) آن را حذف می کنیم.

\"\"

\"\"

و ابزار بعدی که پرکاربرد نیز هست برای پرکردن چیزی است که نیازی به توضیح ندارد.

\"\"

خب این اولین نوشته از مجموعه آموزش‌های Inkscape بود و در اون به معرفی ابزارهای این برنامه پرداخت. در بخش دوم به طراحی تصاوبر پیچیده‌تر و اعمال چند فیلتر مختلف خواهم پرداخت.

لطفا ما را با نظرات و بازخودهای خود در هرچه بهتر سازی قسمت‌های بعدی یاری دهید \':)\'برچسب ها : , , , , ,