منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

KDE پانزدهمین سالگردش را جشن می‌گیرد

KDE، «محیط رومیزی K»، امروز پانزدهمین سالگردش را جشن می‌گیرد. زندگی KDE در ۱۹ اکتبر سال ۱۹۹۶، زمانی که پایه‌گذار آن متیاس اتریچ – Matthias Ettrich – درخواستی را در Usenet برای کمک در نوشتن یک واسط کاربری برای لینوکس با استفاده از فریم‌ورک Qt کرد، آغاز شد. او مشخص کرد که هدف KDE «ساخت واسطی کامل برای سیستم یونیکس یا مدیران سیستم‌ها نیست» بلکه «ساخت یک واسط برای کاربر نهایی است».

\"\"

اولین انتشار «محیط رومیزی K»، نسخه ۱.۰، در ۱۲ جولای ۱۹۹۸  به حقیقت پیوست؛ از آن زمان این پروژه ۴ نسخه‌ی عمده داده است و میزکار پیش‌فرض بسیاری از توزیع‌های معروف نظیر کوبونتو، اپن‌سوزه و مندرایوا است.

در حال حاضر KDE ادعای «دومین گروه بزرگ از کاربران نرم‌افزارهای آزاد»، با بیش از میلیون‌ها کاربر و ۱۸۰۰ مشارکت کننده‌ی منظم را دارد و توسعه‌ی نرم‌افزارهای نو را ادامه می‌دهد؛ اوایل این ماه آنها Plasma Active One، یک واسط کاربری و فریم‌ورک برای دستگاه‌های همراه را منتشر کردند. آخرین نسخه‌ی پایدار KDE انتشار ۴.۷.۲ است، اطلاعات در خصوص نحوه‌ی دانلود در خبر معرفی رسمی قابل مشاهده است. KDE بر اساس تلفیقی از گواهینامه‌هایLGPLv2، X11، MIT و BSD برای کتابخانه‌های هسته، و GPLv2 یا GPLv3 برای برنامه‌های خود منتشر می‌شود.برچسب ها : ,