منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

KDE 4.9 منتشر شد

بعد از گذشت ۶ ماه نسخه جدیدی از میزکار KDE به همراه امکانات و رفع باگ‌های فروان منتشر شد. KDE 4.9 به یاد توسعه دهنده فقید Claire Lotion نام گذاری شده و از معدود انتشارهای KDE هست که در اون هدف توسعه دهندگان رفع باگ و فراهم آوردن تجربه کابری پخته‌تر بوده تا اضافه کردن امکانات جدید.

انتتشار بعدی KDE 5 خواهد بود که بر پایه qt 5 ساخته شده.

مهمترین ویژگی‌ها

دکمه‌های جلو، بازگشت و تغییر نام درجا بار دیگر به دلفین، مدیر فایل‌های KDE، اضافه شده. دلفین می‌تونه فرا داده‌های (metadata) هر فایل مثل نام نگارنده، سایز و امتیاز را نمایش بده و فایل‌ها را براساس این فرا داده‌ها مرتب کنه. در نسخه جدید دلفین علاوه بر git و svn از Mercurial نیز برای نسخه بندی فایل‌ها پشتیبانی می‌کنه.

\"\"

شبیه ساز ترمینال KDE موسوم به Konsole هم تغییراتی داشته. با انداختن یک فولدر به ترمینال منویی باز میشه و از تغییر دایرکتوری جاری میپرسه. با کشیدن تب‌ها به بیرون، پنجره‌ای جدید از ترمینال تشکیل میشه.

\"\"

فعالیت‌ها (Activities) با محیط‌های کاری بیشتر ادغام شده. می‌توان فایل‌ها را به فعالیت خاصی لینک کرد و از نمای فولدر (Folder view) خواست تا تنها فایل‌های مربوط به یک فعالیت را نماش بده.

\"\"

برنامه Okular که برای نمایش مستندات طراحی شده می‌تواند متن‌های حاشیه‌ای PDF  را ذخیره و چاپ کند. این برنامه همچنین از خاموش شدن رایانه هنگام ارائه جلوگیری می‌کند.

دیگر تغییرات:

  • بهینه سازی‌ها گسترده در kwin و اضافه شده انیمیشن جدید انتخب پنجره.
  • میزکار و دو برنامه Juk و Dragon از MPRIS2 پشتیبانی می‌کنند.
  • Kopete، برنامه چت KDE، دوستانی غیر برخط را در گروه offline قرار میدهد. امکان تغییر نام ارتباط‌ها نیز اضافه شده.
  • ابزار جدیدی برای درون ریزی تنظیمات، نامه‌ها و مناسبت‌ها از Thunderbird و Evolution به Kontact اضافه شده.

لیست کامل تغییرات KDE 4.9 را در اعلان انتشار مطالعه کنید.برچسب ها : , ,