منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

KDE SC 4.7.0 منتشر شد

 تیم توسعه ی مجموعه نرم افزارهای KDE نسخه ی نهایی KDE SC 4.7.0 شامل دسکتاپ Plasma ، نرم افزارهای KDE و KDE Platform را طبق برنامه زمان بندی شده منتشر کردند. مهمترین ویژگی های جدید و پیشرفت های صورت گرفته در این نسخه به این شرح است:

\"\"

\"\"

محیط کاری Plasma 4.7

 • بهبود ظاهری محیط دسکتاپ Plasma شامل بروزرسانی آیکن های Oxygen ، ثبات و هماهنگی بهتر بین آیتم های روی پنل همچون clock و notification areas ، هماهنگی بهتر نرم افزارهای GNOME و مبتنی بر gtk با محیط دسکتاپ به واسطه ی بهبود تم Oxygen GTK ، شناسایی مدولار نرم افزارهای KDE و قابلیت هماهنگی و تطبیق برنامه ها از منابع مختلف.

\"\"

\"\"

 • مدیر پنجره ها و افکت های کی دی ای (KWin) پیشرفت های زیادی داشته است که از جمله آنها می نوان به قابلیت توقف خودکار افکت ها (suspended compositing) در هنگام اجرای برنامه ها و بازی های مبتنی بر OpenGL در حالت تمام صفحه (full screen) برای جلوگیری از مشکلات و افزایش سرعت آنها ، بهینه سازی و بهبود افکت blur و سیستم سایه جدید (new shadow system) اشاره نمود. یکی دیگر از پیشرفت های بزرگ صورت گرفته ، پشتیبانی KWin از OpenGL ES 2.0 و OpenGL 2.0 می باشد که به واسطه ی آن پیشرفت های زیر حاصل شده است:
 1. قابلیت اجرای KWin و دسکتاپ Plasma بروی موبایل ها و دستگاه های همراه
 2. افزایش چشمگیر بازدهی و سرعت دسکتاپ و افکت ها
 3. پشتیبانی بهتر KWin و افکت ها از سخت افزارهای قدیمی
 • بخش Activities در دسکتاپ پلاسما پیشرفت زیادی داشته است که از جمله آن می توان به بهتر شدن تجربه ی کاربری از طریق فراهم نمودن راههای هوشمند گروهی کردن برنامه ها ، ابزارک ها (widgets) و … اشاره نمود.
 • بهبود مدیریت شبکه (network management) شامل پشتیبانی آزمایشی از NetworkManager 0.9 و همچنین قابلیت های Bluetooth-tethering , 3G , VPN , MAC-spoofing و دیگر قابلیت های پیشرفته.
 • پیشرفت در زمینه ی قابلیت های کاربردی از جمله حرکت راحتتر در منوی Kickoff با اضافه شدن قابلیت breadcrumbs ، پشتیبانی بهتر KMix از PulseAudio و …

\"\"

نرم افزارهای KDE 4.7

 • نرم افزار مدیریت فایل Dolphin در این نسخه رابط گرافیکی بهینه شده و بهتری نسبت به قبل دارد ، به طوری که نوار menu حذف شده و به صورت یک آیکن قابل دسترسی می باشد. صفحه ی جستجوی فایل نیز بهبود یافته است. همچنین قابلیت مدیریت کد منبع از جمله ایجاد مخازن ، اعمال تغییرات و … به برنامه ی دلفین اضافه شده است. اضافه شدن یک افزونه (plugin) جدید جهت رتبه بندی فایل ها و فولدرها و بهره گیری بیشتر از قابلیت های Nepomuk از دیگر ویژگی های جدید Dolphin می باشد.

\"\"

\"\"

 • نرم افزار Kontact که شامل مجموعه برنامه هایی جهت مدیریت اطلاعات شخصی (PIM) می باشد ، در این نسخه با بهره گیری از سرویس ذخیره سازی Akonadi در اکثر قسمت ها و برنامه های خود ، شاهد افزایش پایداری و قابلیت ها بوده است. از مهمترین تغییرات صورت گرفته ، معرفی نسخه ی ۲ برنامه ی مدیریت ایمیل KMail می باشد که در نسخه ی جدید از سرویس Akonadi بهره می برد.
 • نرم افزار Marble شاهد پیشرفت های زیادی بوده که از جمله آنها می توان به پشتیبانی راهبری از طریق صدا ، منوی آسان ساخت نقشه ، امکان جستجوی آفلاین آدرس ها و اضافه شدن چند افزونه جدید اشاره نمود.

\"\"

 • اضافه شدن قابلیت مقایسه ی دو یا چندین عکس به صورت کنار هم در نرم افزار مدیریت و مشاهده ی عکس Gwenview

\"\"

 • رونمایی از نسخه ی ۲ نرم افزار مدیریت ، مشاهده و ویرایش عکس DigiKam به همراه ویژگی های جدیدی شامل شناسایی و تشخیص حالت چهره (face detection) ، پشتیبانی از قابلیت برچسب زدن (tagging) ، علامت گذاری (marking) و … بروی عکس ها ، پشتیبانی از قابلیت image versioning ، پشتیبانی از قابلیت geotagging ، پشتیبانی از فایل های XMP metadata sidecar و …
 • نرم افزار توسعه و برنامه نویسی KDevelop نیز شاهد پیشرفت هایی بوده است که از جمله ی آنها می توان به پشتیبانی بهتر از زبان برنامه نویسی Python ، پشتیبانی گسترده تر از حالت های از پیش تعریف شده ی فرورفتگی ها و پشتیبانی از فایل های با پسوند lex/yacc اشاره نمود.
 • نرم افزار پیشرفته ی مدیریت فایل های متنی Kate پیشرفت های زیادی در بخش افزونه ها و افزایش پایداری داشته است که جزئیات آن را می توانید از اینجا مطالعه کنید.
 • در بخش نرم افزارهای علمی نیز پیشرفت هایی در برنامه های KStars ، Kalgebra و Kalzium انجام شده است.

KDE Platform 4.7

 • فریم ورک مولتی مدیای KDE با نام Phonon که از موتورهای VLC و GStreamer بهره میبرد به حد پایداری و کارکرد قابل قبول رسیده و آماده ی استفاده می باشد. یکی دیگر از ویژگی های مهم Phonon در KDE SC 4.7 پشتیبانی از پروژه ی Zeitgeist می باشد (اطلاعات بیشتر را از اینجا مطالعه نمایید) .
 • پشتیبانی KDM از بوت لودر GRUB 2 که به واسطه ی آن امکان بوت مستقیم به سیستم عامل های دیگر که توسط گراب ۲ شناسایی شده است وجود دارد.
\"
 • تغییرات زیربنایی و پیشرفت در تکنولوژی Nepomuk موجب افزایش سرعت و پایداری آن شده است.
 • موتور جستجوی دسکتاپ Strigi بهبود زیادی داشته که به واسطه ی آن بیش از ۳۵ کرش و ناپایداری در برنامه های Dolphin و Konqueror برطرف شده است.
 • بهبود پشتیبانی KDE از proxy با رفع ایرادات و اضافه شدن ویژگی های جدید همچون پشتیبانی از SOCKS proxy و …
 • پیشرفت پیاده سازی موتور وب WebKit در نرم افزارهای KDE و اضافه شدن قابلیت های جدید همچون پشتیبانی از ad-blocking در جهت فراهم نمودن تجربه ی بهتر مرور وب در KDE

علاوه بر ویژگی های جدید ذکر شده ، تیم توسعه ی KDE بیش از ۱۲۰۰۰ ایراد (bug) را از زمان انتشار KDE SC 4.6 تاکنون برطرف نموده و تجربه ی کاربری پایدارتری را نسبت به گذشته فراهم نموده است. از دیگر نکات قابل ذکر انتشار اولین نسخه ی آزمایشی KDE-Telepathy به عنوان برنامه ی جدید Instant Messenger می باشد که در نسخه های آینده به جمع نرم افزارهای خانواده ی KDE اضافه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه ی نکات انتشار KDE SC 4.7.0 مراجعه نمایید.

دیگر منابع جهت کسب اطلاعات بیشتر + +

\"ارسالبرچسب ها : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,