منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

KDE SC 4.8 منتشر شد !

توسعه دهندگان کی دی ای نسخه ۴٫۸ مجموعه نرم افزارهای KDE شامل محیط کاری Plasma ، مجموعه نرم افزارها و پلتفرم KDE را منتشر کردند. ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید ، افزایش پایداری و بهبود سرعت از دستاورد‌های این نسخه جدید می‌باشد که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

\"\"

 

در بخش میزکار Plasma شاهد بهبود و تکمیل قابلیت‌های موجود و همچنین اضافه شدن ویژگی‌های جدید هستیم که برخی از آنها به این شرح است:

 • امکان جابجایی بین پنجره‌ها از طریق Alt+Tab هم اکنون به صورت شش طرح مختلف قابل تنظیم می‌باشد که این حالت ها بخصوص برای سیستم‌هایی که از قابلیت افکت‌های میزکار برخوردار نیستند ، مفید می‌باشد. KWin ، مدیر پنجره و افکت‌های میزکار پلاسما ، نیز شاهد بهینه سازی کد‌ها و افزایش سرعت بوده که در مجموع سبب بهبود تجربه کاربری شده است.

\"\"

 • تنظیمات سیستمی مدیریت مصرف انرژی در KDE بازبینی و دوباره طراحی شده است. از تغییرات انجام شده می توان به ساده سازی و بهبود رابط کاربری اشاره نمود. در طراحی جدید امکان ایجاد پروفایل شخصی وجود نداشته و در عوض امکان انتخاب از بین سه پروفایل Battery ، Low-Battery و AC Power فراهم شده است. همچنین یکپارچه‌ سازی سیستم مدیریت مصرف انرژی با قابلیت Activity از دیگر ویژگی‌های اضافه شده می‌باشد که از طریق آن می توان به عنوان مثال امکان خاموش شدن تصویر را در یک محیط کاری دیگر غیر فعال نمود.

\"\"

 • KSecretService فریم ورک جدیدی ست که امکان اشتراک‌گذاری پسوردهای ذخیره شده را بین رنج وسیعی از نرم افزارهای مختلف فراهم می‌کند. از طریق این سیستم یکپارچگی بهتری بین نرم افزارهای KDE و دیگر محیط های کاری و همچنین ارتباط بهتر و امن تری بین برنامه های متفرقه و غیر KDE با محیط کاری Plasma برقرار می‌شود.
 • device notifier اولین ویجت دسکتاپ پلاسما می‌باشد که با استفاده از تکنولوژی QtQuick بازنویسی شده و دارای ظاهر جدیدتر و قابلیت‌های بیشتری می‌باشد و همچنین تجربه بهتری را در هنگام کار با صفحات لمسی فراهم می‌کند.
 • پیشرفت های صورت گرفته در Taskbar امکان نمایش پنجره ها به صورت آیکن را فراهم نموده است. پیاده سازی جدید پیش نمایش پنجره ها با استفاده از تکنولوژی QtQuick ، نمایش زیباتر منوها ، بهبود پشتیبانی از لانچرها (launchers) ، پلاگین جدید picture-of-the-day جهت نمایش تصاویر از منابع مختلف از جمله astronomy ، flickr و Wikipedia ، افزایش سرعت و رفع ایرادات در ابزار on-screen keyboard و در مجموع افزایش سرعت ، کارایی ، رفع ایرادات مختلف و در نتیجه بهبود تجربه کاربری از جمله پیشرفت های صورت گرفته در دسکتاپ پلاسما می‌باشد.

\"\"

 

در بخش نرم افزارهای KDE ، شاهد بروز رسانی و اضافه شدن ویژگی های جدید در نرم افزارهای مختلف هستیم که مهمترین آنها به این شرح است:

\"\"

 • نرم افزار مدیریت فایل Dolphin در KDE 4.8 ظاهری زیباتر داشته و از موتور نمایش جدیدی بهره می‌برد که سبب افزایش سرعت عملکرد آن بخصوص در هنگام کار با دایرکتوری های سنگین می‌شود.
 • نرم افزار نمایش تصاویر Gwenview بهینه سازی هایی در زمینه قابلیت های نمایشی و کاربردی تصاویر داشته که از جمله آنها می توان به اسکرول راحتتر تصاویر در هنگام زووم و اضافه شدن افکت fade در هنگام تغییر تصاویر اشاره نمود.

\"\"

 • قابلیت های پیشرفته انتخاب متن از جمله ویژگی های جدید اضافه شده در نرم افزار Okular می‌باشد.
 • رفع ایرادات ، افزایش سرعت و ویژگی های ظاهری جدید از جمله تغییرات صورت گرفته در نسخه جدید نرم افزار مدیریت ایمیل KMail می‌باشد.

\"\"

 • نسخه جدید نرم افزار ویرایشگر Kate شامل پیشرفت ها و ویژگی های جدید زیادی می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به پلاگین جدید جستجو و جایگزینی (Search & Replace) ، نمایش شاخص های مفید در هنگام تغییرات خطوط ، بازنویسی گسترده قابلیت های code folding ، Vi mode و کتاب راهنمای Kate/Kwrite و همچنین رفع بیش از ۱۹۰ ایراد مختلف اشاره نمود.

\"\"

 • Cantor که یک رابط گرافیکی برای نرم افزارهای محاسباتی و ریاضی همچون Sage ، Maxima ، R و KAlgebra می‌باشد در نسخه جدید خود از دو نرم افزار Qalculate و Scilab نیز پشتیبانی می‌کند.
 • Lokalize که یک ابزار ترجمه می‌باشد در نسخه جدید خود از دو فرمت مهم TBX و XLIFF که دارای استاندارد صنعتی هستند ، پشتیبانی می‌کند.
 • نرم افزار Marble در نسخه ۱٫۳ خود که همزمان با KDE SC 4.8 منتشر شده ، شاهد پیشرفت های زیادی بوده که از جمله آنها می توان به یکپارچگی آن با ابزار KRunner دسکتاپ پلاسما ، امکان اجرای مستقیم از طریق Plasma search bar ، قابلیت نمایش ارتفاع و شیب مسیرها ، امکان مشاهده و دنبال نمودن ماهواره های کره زمین ، امکان نمایش فایل های osm به صورت برداری و رونمایی از اولین نسخه تحت موبایل نرم افزار Marble که قابل اجرا بروی گوشی های Nokia N9/N950 می باشد ، اشاره نمود.

\"\"

 

KDE Platform که زیربنای محیط کاری Plasma و نرم افزارهای KDE را تشکیل می‌دهد در نسخه ۴٫۸ همزمان با رونمایی از تکنولوژی جدید ، شاهد پیشرفت های قابل توجهی در جهت افزایش سرعت و پایداری ساختار زیربنایی بوده است که در ادامه به شرح آن میپردازیم.

تکنولوژی جدید Qt Quick راه خود را در میزکار Plasma باز نموده و هم اکنون شاهد بازنویسی اجزای مختلف Plasma با استفاده از آن هستیم که ابزارک Device Notifier و قابلیت جدید جابجایی بین پنجره ها (new window switchers) برخی از این موارد می‌باشد. تکنولوژی جدید Qt Quick که استاندارد جدیدی را در طراحی رابط های گرافیکی فراهم نموده ، موانع پیش روی توسعه دهندگان برای بهبود محیط کاری پلاسما یا استفاده از آن به عنوان مبنای طراحی محصولات جدید را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد و روند توسعه نرم افزارها را ساده تر ، جذاب تر و قدرتمندتر می‌نماید.

از دیگر پیشرفت های زیر بنایی KDE می توان به فریمورک ارتباطاتی جدید با نام KDE Telepathy اشاره نمود که هم اکنون اولین نسخه بتای آن منتشر شده است. رفع بیش از ۱۰۰ ایراد ، اضافه شدن ویژگی های جدید و بهینه سازی‌های ظاهری از جمله تغییرات صورت گرفته در KDE Telepathy 0.3 می‌باشد.

\"\"

تیم توسعه دهندگان KDE هم اکنون در حال کار بروی نسل جدید فریم ورک و زیربنای KDE با نام Frameworks 5 هستند که از لحاظ کد منبع به میزان زیادی سازگار با نسخه ی قبلی بوده و مبتنی بر Qt5 خواهد بود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به صفحه نکات انتشار KDE 4.8 مراجعه نمایید.

\"ارسالبرچسب ها : , , , , , , ,