منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

LFTP – برنامه انتقال فایل پیشرفته

LFTP یک برنامه‌ی انتقال فایل پیشرفته برای سیستم عامل های یونیکس و شبه‌یونیکس است که توسط خط‌فرمان کنترل می‌شود. این برنامه از پروتکل های FTP، HTTP، FISH، SFTP، HTTPS و FTPS پشتیبانی می‌کند. Lftp از کتابخانه GNU Readline  برای کنترل و دریافت ورودی استفاده  کرده است. Lftp یک نرم‌افزار‌ آزاد است و تحت مجوز GPL گنو توزیع‌شده‌است.

lftp logo

همه‌ی عملیات‌ها در lftp به صورت قابل‌اعتماد هستند، بدین‌ترتیب هیچ خطای خطرناکی رخ‌داده ‌نمی‌شود و عملیات به صورت خودکار دوباره بازیابی می‌شود. بنابراین اگر عملیات دانلود دچار اشکال شود، پروسه‌ی دانلود به صورت خودکار از همان نقطه ادامه پیدا می‌کند. حتی اگر سرور ftp  از دستور REST پشتیبانی نکند، lftp تلاش می‌کند تا فایل را از ابتدای آن بازیابی کند تا زمانی که فایل به صورت کامل انتقال پیدا کند. این قابلیت برای ماشین‌هایی که از آی‌پی پویا استفاده می‌کنند سودمند است چون آدرس آی‌پی آن‌ها به صورت مکرر تغییر پیدا می‌کند و همچنین برای سایت‌هایی با اینترنت بد(با سرعت پایین) نیز مفید است.

اگر هنگامی که هنوز عملیات فعالی وجود دارد از lftp خارج شوید، lftp به وضعیت nohup در پس‌زمینه می‌رود. هنگامی که ارتباط مودم هم قطع می‌شود و یا xterm بسته می‌شود اتفاقی مشابه رخ‌می‌دهد.

lftp دستور زبانی شبیه به شل دارد که به شما امکان می‌دهد تعداد زیادی دستور را به صورت موازی در پس‌زمینه اجرا کنید (&). این امکان برای شما فراهم شده که یک گروه دستور را درون دو پرانتز () قرار‌داده و در پس‌زمینه اجرا کنید. همه عملیات‌ها در پس‌زمینه و در قالب یک پروسه واحد اجرا می‌شوند. شما می‌توانید یک پروسه که در پیش‌زمینه در حال اجرا است را با Ctrl + z به پس‌زمینه ببرید و برای بازگرداندن آن از دستور wait (یا fg که alias به wait است) استفاده کنید. برای لیست کردن پروسه های جاری از دستور jobs استفاده کنید. برخی از دستورات به شما اجازه می‌دهند تا خروجی شان را به فایل هدایت کنید یا به یک دستور خارجی پایپ(|) کنید. دستورات همچنین می‌توانند مشروط به اتمام دستور قبلی اجرا‌شوند (||، &&).

مثال:

lftp> cat file | gzip > file.gz
lftp> get file &
lftp> (cd /path && get file) &

اولین دستور file را از سرور ftp بازدریافت می‌کند و محتوای آن را به gzip پاس می‌دهد تا داده‌ی فشرده شده را در file.gz ذخیره کند. بقیه دستورات نشان می‌دهند که چطور می‌توان یک دستور یا گروهی از دستورات را در پس‌زمینه اجر کرد.

lftp از یک mirror داخلی بهره می‌برد که امکان آپدیت یا دانلود یک درخت دایرکتوری را به صورت کامل فراهم می‌کند. همچنین mirror معکوس(mirror -r) نیز وجود دارد که می‌تواند یک درخت دایرکتوری را بر روی سرور آپلود و یا آپدیت کند.

دستور at این امکان را فراهم می‌کند که یک عملیات را در زمان مشخص در وضعیت فعلی اجرا کنید و همچنین با استفاده از دستور queue می‌توانید یک صف از دستورات را به صورت متوالی اجرا کنید و همچنین تعداد زیادی دستور دیگر که توسط برنامه ارایه می‌شود.

lftp از IPv6 بر روی هر دو پروتکل FTP و HTTP پشتیبانی می‌کند. برای پروتکل FTP از متدی که در فایل RFC2428 توصیف شده استفاده می‌کند.

سایر موارد که پشتیابی می‌شوند عبارتند از: ftp proxy، http proxy، ftp over http، opie/skey، fxp transfers، socks

LFTP از ورژن ایمن پروتکل‌های FTP و HTTP: FTPS (حقیقی و مجازی) و HTTPS پشتبانی می‌کند. برای اینکه LFTP از SSL پشتبانی کند باید به یک کتابخانه SSL متصل شود. GNU TLS و OpenSSL هر دو به عنوان بک‌اند SSL پشتیبانی می‌شوند.

اگر lftp با کتابخانه OpenSSL کامپایل شود، در‌نتیجه lftp شامل نرم‌افزاهایی که توسط پروژه OpenSSL توسعه می‌یابند برای استفاده در OpenSSL Toolkit نیز می‌شود.

برای دیدن ویژگی‌های بیشتر به لینک ویژگی‌ها در سایت lftp مراجعه کنید.

برای دیدن جزئیات بیشتر به‌ کتابچه راهنمای lftp مراجعه کنید.
دوستانی که توانایی کمک در توسعه این پروژه را دارند، به لینک زیر در گیت هاب مراجعه کنند. گروه شیرازلاگ نیز می تواند به شما در توسعه این برنامه یاری رساند.

لینک گیت‌هاب پروژه

منبع: lftp.yar.ruبرچسب ها : , ,