منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Libre-Mesh گامی در جهت توسعه آزادی شبکه

لیبر مش (Libre-Mesh) ابتکاری است که باعث ایجاد یک همکاری حول هدفی مشترک از سوی اعضای انجمن های شبکه کار، در قاره های مختلف گشته است. این هدف مشترک، توسعه مجموعه ای از ابزارهاست که باعث استقرار شبکه های رایگان (Free Networks) در جوامع مختلف جهانی می شود.
آغاز شکل گیری این فعالیت گروهی، به تلاش عده ای متخصص به منظور ادغام چندین پروژه طراحی ثابت افزار (firmware) باز می گردد. از جمله این پروژه ها، AlterMesh پروژه ای از کشور آرژانتین است و qMp طرحیست که متخصصان بی نام و نشان کاتالونیایی در حال توسعه آن هستند و eigenNet زاده تلاش مهندسان چکمه نشین اروپا یعنی ایتالیا، می باشد.
مهمترین ابزار پروژه Libre-Mesh، ثابت افزار Libre-Mesh-firmware است. این ابزارِ مبتنی بر OpenWrt، ایجاد ارتباط Wi-Fi را تسهیل می بخشد و همچنین این امکان را به جوامع موجود می دهد تا roaming cloud را به شبکه های خود بیفزایند.
LibreNet6 ، یک تونل مش برای ارائه IPv6 جهانی به شبکه های اجتماعی آزاد است که از دیگر ابزار در حال توسعه این پروژه تلقی می شود.
Chef نیز ابزاریست که توسعه دهندگان در پروژه Libre-mesh، در جهت تحقق اهداف خود، دست به آفرینش آن زده اند. این ابزار امکان ساخت ثابت افزار های سفارشی را برای کاربران خود فراهم می آورد.
آخرین ابتکار توسعه دهندگان این پروژه که در این نگارش مورد بحث قرار می گیرد، LibreMap است. این ابزار خلاقانه که با همکاری Freifunk، (که خود یک نوآوری غیر تجاری در شبکه های آزاد بیسیم می باشد) به جامعه خواستار نرم افزار آزاد تقدیم شده و به منظور تعیین موقعیت جغرافیایی استفاده می شود. این ابزار همواره بر اساس کیفیت لینک ارتباطی بیسیم، اطلاعات خود را به روز نگه می دارد.
هر کدام از ابزارهای یاد شده به تنهایی کاربردی و قابل استفاده هستند اما از اهداف اصلی پروژه Libre-mesh آن است که به منظور رسیدن به بهترین کارآیی، تا حد ممکن آنها را با هم تجمیع کند.
بنیاد شبکه آزاد آمریکا و بنیاد Guifi.net کاتالونیا، دو سازمان حامی این پروژه می باشند.
کد منبع این پروژه را که به صورت متن باز ارائه می شود، می توانید از اینجا دانلود کنید. گروه شیرازلاگ می تواند در توسعه این پروژه به شما کمک کند.برچسب ها : , , , ,