منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

LinuxFM

\"\"

لینوکس اف ام  یکی از خوشایند ترین نام هایی هست که میتونم بشنوم! چون همراه با اسمش برام خاطرات خوبی  یاد آوری میشه.این رادیو اینترنتی فراز و نشیب های زیادی را پشت سر گذاشت و نو آوری های خیلی زیادی داشت.

وقتی میری به آرشیوش سر میزنی، مصاحبه های کم نظیری را میبینی، اون هم  با ادم هایی که هر کودومشون یه سر دنیان، ولی شاید تو زندگی ما تاثیر داشتن و خیلی وقت بوده که دوست داشتیم حرف ها و صدای این ادم ها رو بشنویم.

اخبار و بحث ها و گفتگوهاش چیزیه که میتونست یه آخر هفته ی خوب را برای ما بسازه و چیزهایی از یه رادیو بشویم که برا  ما کامپیوتری های گنو لینوکسی!! واقعا جالب باشه و شاید به  دردمون هم خورد !

رادیو لینوکس اف ام تلاش خوبی داشت تا فعالیت لاگ ها رو به تصویر بکشه و کاری کنه تا قدرت و تاثیر این گروه ها نادیده گرفته نشه! حتی شاید بعضی از لاگ ها رو هم به تکاپو انداخت \';)\' ؟! پخش زنده ی  جشن ها و سمینار ها ی وابسته به لاگ ها، به نظرم  جذاب ترین اتفاقی بود که امسال افتاد !

\"\"

اینا همه خلاصه چیزایی بود که توی دو سال و ۲۰ روزی که از شروع کار این رادیو میگذره به جا مونده!

امروز یه دنت در آیدنتیکا دیدم که خبر از تولد یک رادیو اینترنتی دیگه به نام آزاد باند میده و من از این خبر خوشحال شدم!خوشحال شدم چون خیلی وقت بود که لینوکس اف ام به سمت خاموشی رفته بود و ما آدم هایی که قبلا برای زنده موندنش خیلی دست و پا زده بودیم دیگه واقعا درگیر، مشغله هامون هستیم و نمیدونستیم آینده ی  این ایده (داشتن یه رادیوی اینترنتی برای کاربرای گنو لینوکسی) چی میشه؟!

خوشحالم که یه رادیو جدید با یک نفسه تازه تر و انگیزه ی زنده تر، داره به میدون میاد و گفته که قراره ساختار موندگار تر و اصولی تری داشته باشه، و از تجربه های لینوکس اف ام هم بی بهره نبوده !

از اون سمت هم پست آقای فرید را که ا ز همون اول راهبری لینوکس اف ام را به عهده داشت و مثل خیلی از بچه های لینوکس اف ام  کلی وقت و انرژی برای این رادیو گذاشت و تونست چیزهای خوبی به جا بزاره را دیدم که توی این پست پیشنهاد هایی برای آینده ی لینوکس اف ام هم داره.

من هنوز نمیدونم  در آینده دقیقا قراره چه اتفاقی برای لینوکس اف ام  بیوفته، ولی برام جالبه که ببینم ایا آزاد باند میتونه تاثیری روی لینوکس اف ام بزاره؟!

دو حالت برای این موضوع پیش بینی کردم :

۱- فعالیت آزاد باند میتونه باعث  به حرکت افتادن لینوکس اف ام بشه و یه جور رقابت خوب این وسط ایجاد کنه که برای هردوشون خوبه !

البته موضوعی که پیش میاد اینه که آیا اصلا ما پتانسیل داشتن  دوتا رادیو اینترنتی که هردوشون موضوع های مربوط به دنیای آزاد و لینوکس را دنبال میکنند داریم؟ نمیشه رو این موضوع الان زیاد بحث کرد چون آزاد باند هنوز درباره‌ی  برنامه ها و موضوع هاش حرفی نزده و هنوز نگفته که فقط در قالب پادکست هست یا پخش زنده هم داره ؟!

گرچه که من مشکل لینوکس اف ام  در کمبود نیرو را به خاطر نبود پتانسیل نمیدونم! فکر میکنم لینوکس اف ام  یه تجربه خام از یک ایده بود و خیلی جاها نتونست رو موضوع جذب پتانسیل ها و مدریت و رشدش خوب پیش بره  و خوب داشتن این انتظار ها هم اصلا واقعی نمیتونه باشه چون اکثر کسایی که برای لینوکس اف ام برنامه ساختن و برای نگه داشتنش تلاش کردند تجربه اولشون بود.

۲-  در حالت بعدی آزاد باند، لینوکس اف ام رو توی خودش حل میکنه و با آدم های قدیمی اونجا و تجربه هاشون و آدم های جدیدتر که بش اضافه میشن کارشو شروع میکنه .

دراین صورت آزاد باند میشه یه قالب و اسم نو در ادامه‌ی همون هدف و ایده قبلی با قدرت اجرایی بیشتر. که در این صورت دلم برای لوگوی لینوکس اف ام تنگ میشه \':(\' lol .

\"\"

*رادیو گیک هم که آمد ! چه شود ؟!!برچسب ها : , ,