منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Load Balancing using 2 WAN in mikrotik – Part 2

سلام دوستان . در این مقاله در ادامه قسمت قبلی ، به مبحث load balancing در میکروتیک می پردازیم . اگر خاطرتان باشد ، در قسمت قبلی به تبدیل دو خط اینترنت یا دو WAN جدا از هم به یک خط و افزایش سرعت اینترنت پرداختیم . در این مقاله نیز ادامه ی بحث قبلی را دنبال می کنیم و به بیان نکته ای در اجرای پیاده سازی سناریو می پردازیم .

ابتدا جهت یاد آوردی توپولوژی فرضی قسمت قبل را مشاهده کنید :

OSLearn.ir_001

همان طور که در مرحله پنجم قسمت قبلی توضیح داده شد . باید default gateway ای متناسب با دو WAN در نظر بگیریم و در اصطلاح پکت هایی که مارک کرده ایم را از این دو gateway عبور دهیم . نکته ای که این جا باقی می مونه اینه که اگر روتر ما interface دیگه ای داشته باشه که نخواهیم load balancing روش اعمال بشه و فقط بخواهیم از یکی از WAN ها جهت مسیریابی استفاده کنیم ، آن گاه باید از چه رولی استفاده کنیم .

برای این منظور می توان عمل مسیر یابی را از یکی از WAN ها انجام داد . مثلا اگر بخواهیم از مودم اول جهت اتصال به اینترنت استفاده کنیم ، باید از رول زیر استفاده کنیم :

[admin@Indoor Router] > ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.1.1 check-gateway=ping

و یا اگر بخواهیم از مودم دوم جهت اتصال به اینترنت استفاده کنیم ، باید از رول زیر استفاده کنیم :

[admin@Indoor Router] > ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=172.16.1.1 check-gateway=ping

 

نکته ای که باقی می مونه اینه که ما می تونیم همزمان هر دوی این دو رول را داشته باشیم و آن ها را اولویت بندی کنیم . به عنوان مثال مودم اول با آدرس 192.168.1.1 را مسیر اصلی و مودم دوم با آدرس 172.16.1.1 را مسیر بک آپ در نظر بگیریم . برای این کار می توان از پارامتری به نام distance استفاده کرد . به عنوان مثال :

[admin@Indoor Router] > ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=192.168.1.1 distance=1 check-gateway=ping
[admin@Indoor Router] > ip route add dst-address=0.0.0.0/0 gateway=172.16.1.1 distance=2 check-gateway=ping

 

توجه : همان طور که بالا گفته شد، پارامتر distance رول های مارا اولویت بندی می کند . که در مثال بالا ، مودم اول را اولیت 1 و مودم دوم را اولیت 2 در نظر گرفته ایم . طبیعتا در چنین حالتی تمامی پکت ها از مودم اول عبور می کنند و در صورتی که مشکلی برای مسیر ارتباطی اول رخ دهد . رول دوم ( اولویت دوم ) وارد مدار می شود .

توجه : استفاده از پارامتر check-gateway به منظور چک کردن مسیر ارتباطی و gw به منظور در دسترس بودن است . که همان طور که در رول بالا مشاهده می کنید ، این پارامتر با مقدار ping مقدار دهی شده است ( یعنی با استفاده ارسال پکت های ICMP ارتباط با GW چک شود )

 

منبع : او اس لرن دات آی آر | http://OSLearn.ir

نویسنده : E2MA3N

مطلب اضافه ، سوال و بحث پیرامون این ارسال دارید ؟ لطفا آن را در انجمن سایت مطرح کنید .

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکربرچسب ها :