منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Manjaro Gnu/Linux

کاربرانی که برای اولین بار با توزیع آرچ روبرو می‌شوند با تعجب به آن می‌نگرند چرا که با توزیعی روبرو هستند که نه تنها دارای نصاب گرافیکی و کاربر پسند نیست بلکه بعد از نصب، هیچ میزکاری به صورت پیشفرض روی آن قرار ندارد. آنان با یک گنو/لینوکس خالص، منعطف، مینیمال روبرو هستند. عده زیادی از این کاربران بدلیل نداشتن وقت و حوصله برای نصب و پیکره‌بندی آرچ اصلا به سراغ آن نمی‌روند در حالی که عده‌ای دیگر دیوانه وار آن را دوست داشته و ستایش می‌کنند. با توجه به شرایط ذکر شده برای نصب و پیکره‌بندی توزیع آرچ به وقت و دانش کافی نیاز می‌باشد. از این رو نیاز به توزیعی با ویژگی‌های ارچ لینوکس و داشتن مراحل آسان نصب و پیکره بندی احساس می‌شود. برای مرتفع کردن این نیاز توزیع هایی بر پایه آرچ ساخته شده اند تا کمی از سختی های موجود در مراحل نصب و پیکربندی آرچ لینوکس را برای کاربران مبتدی یا کاربرانی که زمانی برای صرف کردن برای پیکره‌بندی ارچ را ندارند بکاهند و یک تجربه دلپذیر را با طعم آرچ لینوکس برای کاربران خود فراهم آورند. آرچ بنگ، چاکرا، انترگوس، مانجارو،… همگی با این فلسفه پا به دنیای گنو/لینوکس گذاشته‌اند، آمده‌اند تا این سختی ها را مرتفع سازند و شرایط را برای داشتن یک تجربه آرچی لذت بخش فراهم کنند. در ادامه به معرفی یکی از توزیع هایی که بر پایه توزیع آرچ ساخته شده است می‌پردازیم و کمی با آن آشنا می‌شویم.

Skin2

توزیع مانجارو توسط Roland Singer بنا نهاده شده‌، او نام مانجارو از نام رشته کوه‌های کلیمانجارو به عاریه گرفته است. مانجارو از میزکارهای Xfce و Kde به صورت رسمی پشتیبانی به عمل آورده و میزکار Xfce را به عنوان میزکار اصلی خود انتخاب کرده است ،هر چند میزکارها یا مدیر‌پنجره‌های Cinnamon, Enlightenment, Fluxbox, Gnome, i3, LXDE, LXQT, MATE, Netbook, Openbox and Peter در دسترس کاربران جهت نصب و استفاده هستند.
توزیع مانجارو با این که بر پایه توزیع آرچ بنا نهاده شده اما از مخازن نرم افزاری خود برای نصب و بروزرسانی بسته های نرم افزاری استفاده می‌نماید. البته کاربران در صورت تمایل امکان استفاده از Arch User Repository را نیز دارند.
مخازن توزیع مانجارو شامل سه دسته می‌شود.
Unstable
Testing
Stable
بسته های موجود در مخزن Unstable شامل بسته هایی هستند که با تاخیر یک یا دو روزه نسبت به مخازن توزیع آرچ منتشر می‌شوند. در مخزن Testing بسته‌های مخزن Unstable تحت تست قرار می‌گیرند این مخزن به صورت هفتگی بروزرسانی می‌شود. مخزن Stable بسته‌هایی را که پایداری آنها به تایید تیم توسعه دهنده مانجارو رسیده باشند را شامل می‌شود.

Package Manager

مانجارو از مدیر بسته Pacman برای مدیریت بسته‌ها نرم‌افزاری خود استفاده می‌نماید. هر چند برای کاربرانی که تمایلی به استفاده از خط فرمان ندارند رابط کاربری خاصی برای نصب بسته‌های نرم‌افزاری در مانجارو تعبیه شده است . کاربرانی که میزکار Xfce را بر روی مانجارو استفاده می‌کنند می‌توانند از Pamac استفاده نمایند و کاربرانی که میزکارشان Kde است می‌توانند از Octopi استفاده نمایند.

octapi

Mhwd
تیم مانجارو با ایجاد یک قسمت کاربردی همانند توزیع اوبونتو جهت شناسایی کارت گرافیک و نصب راه انداز های آزاد و یا اختصاصی برای آن محیط کاربر پسندتری را برای راحتی کاربران خود مهیا ساخته است.
Manjaro HardWare Detection براحتی کارت گرافیک موجود بر روی سیستم کاربر را شناسایی و امکان نصب و استفاده از راه انداز های اختصاصی یا آزاد را فراهم می‌کند. علاوه بر این قسمت، تیم توسعه دهنده مانجارو با ایجاد بخش مدیر تنظیمات مانجارو امکاناتی را در زمینه مدیریت کاربران سیستم، تنظیمات تاریخ و زمان، تنظیمات زبان، اعلان‌ها و نصب و مدیریت کرنل‌های موجود در مخازن نرم‌افزاری و … را برای کاربران خود به ارمغان آورده است.

Mhwd

Manjaro installer
در توزیع مانجارو کاربر می‌توانید با دو نوع نصاب عملیات نصب سیستم‌عامل را مدیریت کنید. نصاب گرافیکی به مانند نصاب‌ اکثر توزیع های رایج گنو/لینوکسی است. یک نصاب Cli نیز برای کاربران  حرفه‌ای‌تر در نظر گرفته شده است.

UGI.

Cli

 نسخه های منتشر شده توزیع مانجارو به پیشفرض شامل برنامه‌های کاربری فراوانی هستند. یکی از این موارد مهم قابل ذکر نصب بودن کدک های صوتی و تصویری می‌باشد.  پخش کننده Vlc به صورت پیشفرض بر روی این توزیع وجود دارد. برای کاربرانی که علاقه‌مند به انجام بازی‌های رایانه‌ای هستند Steam در دسترس و آماده استفاده می‌باشد. طیف وسیعی از برنامه‌های مورد نیاز روزانه کاربر به‌ صورت پیشفرض در مانجارو گنجانده شده و کاربران را بی‌نیاز از نصب برنامه اضافه در اکثر مواقع می‌نماید. مانجارو علاوه بر این نسخه‌ کامل نسخه‌ای با نام Net-Edition را با حجم اولیه ۵۳۱ مگابایت در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا کاربر بنا بر سطح نیاز مانجاروی خود را بسازد چیزی شبیه به عملیات نصب توریع آرچ لینوکس.
مانجارو در هر دو ویرایش رسمی خود یکی از زیباترین میزکارهای موجود در بین توزیع های گنو/لینوکسی را به کاربران ارائه می‌نماید. برای دانلود توزیع مانجارو به اینجا بروید و بسته به سطح نیاز و سلیقه خود یکی از نسخه های موجود را انتخاب و بارگیری نمایید.

KDE.

Manjaro-KDE

XFCE

Manjaro-XFCEبرچسب ها : , , , ,