منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Mir یک جایگزین جدید برای X.org و Wayland

کنونیکال اعلام کرده در حال توسعه‌ی یک سرور نمایش (display server) جدید بنام Mir است، که برخلاف انتظارها برپایه‌ی هیچکدام از سرورهای نمایش فعلی (X.org و Wayland) نیست.
کنونیکال پشتیبانی این سرور را برای چارچوبهای پر کاربرد لینوکس (Qt و GTK) فراهم خواهد کرد.
در همه‌ی نسخه‌های اوبونتو از موبایل تا دسکتاپ از Mir استفاده خواهد شد، که نسخه مخصوص موبایل آن باید تا اکتبر(مهرماه) امسال (زمان پیش‌بینی شده برای ارائه اولین نسخه‌های اوبونتوی موبایل) آماده شود، و برای دسکتاپ تا یکسال بعد از آن.

سرور نمایش پایینترین لایه در لایه‌های نرم‌افزاری است که محیط گرافیکی توزیع‌های گنو/لینوکس را فراهم می‌نماید.

منبع اصلی خبر


دیدگاه‌ها:

hypermit <سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۵:۲۵>

دیگه بی انصافی نکنید. واقعا کانونیکال توی ترویج گنو/لینوکس به یوزر های عادی موفق بوده. چند سال پیش توی همین ایران همه لینوکس رو به نام ردهت و ترمینال میشناختن و الان اسم لینوکس که میاد همه میگن اوبونتو رو دیدیم. به نظر من سیاست های اخیر کانونیکال خیلی خوبه و آینده نگریش رو تحسین می کنم.

حامد رمضانیان <سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۵۶>

من این حرف رو قبول ندارم که کنونیکال کار خوبی انجام نداده! حداقل برای آشنایی بیشتر میشه به اون اشاره کرد که کنونیکال یه جوریا سکوی تبلیغ گنو/لینوکس بوده و جمع کردن کاربر برای اون.

بیژن <سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۰>

این ایده که کنونیکال کار خوبی انجام بده برای من زیاد آشنا نیست :دی ولی از تفکر درست پشت پروژه‌اش برای پشتیبانی از کیوت/کیو‌ام‌ال در کنار کتابخانه‌های جی‌تی‌کی ۳ خوشم اومد. (باشد کنونیکال هم رستگار شود)

امیررضا قادری <سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۳:۵۴>

شاید قبولش برای خیلی ها سخت باشه، ولی بدون ردهت و کنونیکال لینوکس به جایی که امروز هست نمیرسید. خیلی ها فقط به اعتماد این دو تا هست که دارن از لینوکس استفاده میکنن. مخصوصا تو این چند سال اخیر کنونیکال لینوکس رو به جایی رسوند که درصد زیادی از عام مردم باهاش آشنا شدن. هرجوری هم که نگاه میکنم میبینم اوبونتو شسته‌رفته‌ترین سیستم عامل مبتنی بر لینوکسه. یک اجتماع هرچقدر هم که قوی و آزاد باشه، نیاز به مدیریت و سرمایه داره تا پیشرفت کنه. اگه به خود پروژه‌ی گنو امثال اون بود که تا زمان نوه و نتیجه های ما هم لینوکس اینقدر پیشرفت نمیکرد.

mtux <سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۵۵>

خبری که همراه با این خبر منتشر شد(حسش نبود اونم بنویسم :)) )، این بود که Unity دسکتاپ رو دارن می‌برن کامل روی Qt/QML پس می‌بینی که به فکر بقیه نیستن ;) ولی بطور کلی (بدون داشتن اطلاعات فنی کامل) به نظرم اینکه X.org دیگه نتونه جوابگوی نیازهای اینروزا باشه منطقی به نظر میاد! و باید جایگزین براش پیدا بشه! و اینکه بجای یک جایگزین دو تا پیدا بشه به نظرم خیلی خیلی بهتره! مخصوصا اگه اینطور نگاه کنیم که یکی از این دو تا خیلی بهینه در راستای پشتیبانی از سیستم‌های لمسی ساخته بشه! البته نمیگم اینطور هست! اطلاع کاملی ندارم! کلی گفتم ;)

mtux <سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۳>

منم با امیررضا موافقم! تا الان هم به نظر من کنونیکال موفق بوده تو اهدافی که داشته! (حداقل از بیرون اینطور به نظر میاد)

مسعود <سه‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ - ۱۱:۳۸>

اینکه از زیر دست کانونیکال چیزی که به درد همه بخوره بیرون بیاد به نظرم بعیده ولی هرچی باشه حتما از نظر ظاهری خیلی قشنگ هست (مثل یونیتی که فقط قشنگه :دی ).