منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Nvidia مستندات پردازنده‌های گرافیکی خود را منتشر می‌کند

در هفته جاری و هم زمان با کنفرانس سالیانه XDC، شرکت قطعه ساز Nvidia غافلگیر کننده‌ترین خبر چند وفت اخیر را اعلام کرد. Nvidia مستندات آزاد و فارغ از NDA* برنامه‌نویسی پردازنده‌های گرافیکی خود را منتشر خواهد کرد. آن‌ها هم اکنون بخشی از اسناد را منتشر کرده و قول انتشار مستندات بیشتر به منظور کمک به توسعه دهندگان Nouveau در نوشتن درایور سه بعدی کاملی از تراشه‌های گرافیکی خود را داده‌اند.

دوشنبه، اندی ریتگر به نمایندگی از Nvidia مشخصات Device Controller Block بایوس‌های ویدئویی این شرکت را که اطلاعات توپولوژی و رابط نمایش را دربر میگرد منتشر کرد. او همچنین تایید کرد که Nvidia به انتشار مستندات بیشتر متعهد بوده و بدین منظور علاوه بر بررسی و نظارت بر لیست پستی Nouveau، آدرس ایمیلی را به منظور ارائه اطلاعات بیشتر به علاقه‌مندان در نظر گرفته‌اند.

Nvidia

نگاهی به گذشته نشان میدهد که تراشه‌ساز سانتا کلارا از دیرباز سر ناسازگاری با جامعه‌نرم‌افزارهای آزاد داشته. Nvidia هرگز مستندات تراشه‌های گرافیکی خود را منتشر نکرد و بدون مستندات امکان نوشتن درایور منبع باز موثر وجود ندارد. در بازه‌ای از زمان Nvidia درایوری منبع باز به نام nv منتشر می‌کرد که فقط شتاب‌دهنده دو بعدی داشت که آن را نیز بعد از مدتی کنار گذاشت.

اگر چه Nvidia درایور کدبسته بسیار با کیفیتی برای لینوکس دارد اما درایور انحصاری هرگز به عنوان عنصری کلیدی بر قامت سیستم عاملی آزاد چون لینوکس نمی‌نشیند و تجربه کاربری از آن را به طرز قابل ملاحظه‌ای پایین میاورد. تعدادی از توسعه دهندگان لینوکس که از وضعیت درایور آزاد Nvidia راضی نبودند با استفاده کدهای nv درایور Nouveau شروع کردند.

Nvidia حتی از گزند انتقادات لینوس ترولدز در امان نماند. تابستان سال گذشته لینوس Nvidia را بدترین شرکتی که با آن تعامل داشتند خواند و انگشت وسطش را نشانشان داد.

لینوس تروالدز لعنت به تو انویدیا

در همین رابطه، Ars Technica با لینوس تروالدز تماس گرفت و نظرش را در مورد اخیر جویا شد. لینوس با اعلام این‌که به موضوع خوشبین است اما هنوز آماده عذر خواهی از Nvidia نیست چنین پاسخ داد:

من به طرز محتاطانه‌ای خوشبینم که این تغییر عمده‌ای در نگرش Nvidia به لینوکس است. مستنداتی که تا به حال منتشر کرده‌اند محدود بوده و به خودی خود موضوع بزرگی نیست؛ اگر Nvidia این روند را ادامه دهد و بخش‌های بیشتری را باز کند بدون شک عالی خواهد بود.

آن‌ها تا به حال در بخش ARM از چیزی که فبلا بوده‌اند بهتر عملکردند و من وافعا امیدوارم که روزی بتوانم از این‌که به آن‌ها بی احترامی کردم عذر خواهی کنم.

* NDA یا Non-disclosure agreement به قرادادی گفته می‌شود که بین دو یا چند نهاد بر سر افشای اطلاعات محرمانه بسته شده و شرکت کننده‌ها از افشای آن به نهاد خارجی منع می‌کند.

منابع + +برچسب ها : , , ,