منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

OpenDNS

\"OpenDNSامروز میخوام یک سرویس نسبتا خاص رو بهتون معرفی کنم. سرویسی که من مدتهاست ازش استفاده میکنم و به تازگی ازش شگفت زده شدم!
OpenDNS طبق تعریف خودشون، یک روش سریعتر، امن‌تر و قابل اطمینان‌تر برای گشت و گذار در اینترنت است! OpenDNS یک سرویس DNS رایگان به ما ارائه میکنه، با استفاده از این خدمات علاوه بر سرعت و اطمینان بیشتر، امکانات مختلف و مفصلی خواهید داشت.

امن‌تر
این سرویس به طور پیش فرض سایتهای Phishing رو بلاک میکنه و با پیغام واضحی به شما هشدار میده. Phishing به سایتهایی اطلاق میشه که با استفاده از روشهای مختلف مهندسی احتماعی بعد از گمراه کردن کاربران اطلاعات مهم و حیاتی از قبیل مشخصات و نشانی افراد، نام‌کاربری و کلمه عبورها، اطلاعات حسابهای بانکی و کارتهای اعتباری و .. میدزدند.
OpenDNS این کار رو با استفاده از یک بانک اطلاعاتی مشترک به نام Phishtank انجام میده که شرکتی مثل یاهو هم ازش استفاده میکنه.

این سرویس با ثبت نام به طور رایگان، امکان بلاک کردن سایتهایی با محتوای غیر اخلاقی رو داره. این کار هم توسط سیستم iGuard انجام میشه. این قابلیت میتونه توسط والدین برای کنترل دسترسی فرزندانشون و یا توسط مدیران شبکه برای کنترل دسترسی کاربران شبکه داخلی استفاده بشه.

همچنین، امکان بلاک کردن سایتها با فهرستی دلخواه توسط شما وجود داره.

باهوش‌تر
به گفته خودشون: این سرویس نوار نشانی مرورگر (Address bar) شما رو هوشمندتر میکنه.

قابلیت اول تصحیح غلط املایی زمان تایپ نشانی‌های اینترنتیه، مثلا اگر شما نشانی yahoo.com رو به شکل yahoo.cmo بنویسید این سرویس نشانی رو برای شما درست میکنه. اتفاقی که ممکنه روزانه بارها برای شما بیفته و باعث اتلاف وقتتون بشه.

قابلیت بعدی امکان ایجاد میانبر یا Shortcut برای نشانی‌های دلخواه شماست. شما میتونید برای نشانی های مهم و شاید طولانی که در طول روز استفاده میکنید، میانبر تعریف کنید.
مثلا برای چک کردن ایمیل‌های یاهو، میانبر mail رو تعریف کنید که OpenDNS این عبارت رو به http://mail.yahoo.com تبدیل کنه. بعد از این برای دسترسی به این آدرس کافیه کلمه mail رو در نوار نشانی مرورگرتون بنویسید.

در نهایت امکان تغییر تنظیمات موارد بالا، قراردادن پیغام و لوگوی دلخواه برای صفحات OpenDNS و فعال کردن/مشاهده آمار سایتهای دیده شده در قسمت کنترل پنل اعضا وجود داره.

برای استفاده پیشرفته از خدمات بالا و همچینین امکانات جانبی بیشتر باید عضو سایت بشید و IPتون رو ثبت کنید. اگر IP شما Dynamic باشه، ابزارهایی برای سیستم عاملهای مختلف وجود داره که همیشه IP شمارو در این سیستم به روز نگه داره. برای تنظیم DNSها داخل سیستم عاملهای مختلف راهنمای تصویر وجود داره.

با استفاده از این DNSها شما تغییرات سایتهارو به طور زنده و لحظه‌ای میبینید و در صورت انتقال یک سایت به سرور جدید و تغییر DNSهای اون، نیازی نیست ساعتها منتظر تغییر IP اون نشانی بمونید.

من بعد با استفاده از این سرویس تغییر نسبتا محسوسی در سرعت مشاهده سایتها حس میکنم و از به روز رسانی سریعشون لذت میبرم. امیدوارم برای شما هم به همین اندازه مفید باشه. \';)\'برچسب ها :