منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

OpenShot ویرایشگر حرفه ای ویدئو ها

\"Open

ویرایش فایل های ویدئویی در لینوکس هیچ وقت کار ساده ای نبوده. درسته که نرم افزار هایی  در این زمینه وجود داشت، اما کار با آنها برای بسیاری از کاربران تازه کار و متوسط مشکل بوده است. اما این معزل، با انتشار نرم افزار رایگان و متن باز Open Shot به فراموشی سپرده شد.

روزی روزگاری، در سرزمینی که هیچ ویرایشگر ویدئو ی خوبی وجود نداشت.

در اوایل سال ۲۰۰۸، وقتی برای اولین بار اوبونتو رو نصب کردم، خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم. اما مثل خیلی از کاربران دیگه احتیاج به نرم افزاری برای ویرایش ویدئو ها داشتم. بعد از کلی تحقیق، جستجو، دانلود، کامپایل و نصب ویرایشگر های ویدئویی به این نتیجه رسیدم که هیچ یک مطابق میلم نیستند.

من به ویرایشگری با چند ویژگی نیاز داشتم:

۱- سادگی در استفاده

۲- قدرتمند بودن

۳- پایداری بالا

این صحبت ها، گوشه ای از تاریخ ساخت این نرم افزار توسط Johnathan Thomas اهل تگزاس هست. فردی که به قول خود برای ایجاد نرم افزاری با ۳ ویژگی بالا عمل کرد و نرم افزاری فوق العاده برای ویرایش ویدئو ها تولید کرد.

\"Main

 

OpenShot نرم افزار بسیار قدرتمند و پایداری در این زمینه محسوب میشه که با استفاده از فریموارک های Python ، GTK و MLT نوشته شده و کار کردن با اون بسیار لذت بخشه. تمامی امکاناتی که برای ویرایش یک فایل ویدئویی لازم هست رو داره و از همه مهمتر، کار با اون بسیار سادست.

ویژگی هایی که این نرم افزار عالی رو از دیگر رقبای خودش متمایز کرده عبارتند از:

- پشتیبانی از تمامی فرمت های صوتی، تصویری و ویدئویی که بر مبنای FFmpeg هستند.

- سازگاری کامل با محیط گنوم و پشتیبانی از قابلیت Drag & Drop برای استفاده از فایل ها

 

\"Drag

 

- امکان استفاده ی بیشمار از فایل ها و لایه ها

- قابلیت تغییر اندازه، بریدن، چسباندن و ویرایش کردن کلیپ ها

- امکان مشاهده پیش نمایش فایل خروجی در حین ویرایش فایل ها

- امکان ترکیب و قرار دادن واترمارک برای تصاویر استفاده شده در ویدئو

- امکان قرار دادن عنوان و و زیرنویس برای ویدئو ها  (و همچنین قرار دادن عنوان های ۳ بعدی که نیازمند نرم افزار Blender میباشد)

- امکان استفاده از فایل های SVG و وکتور ها برای ساخت عنوان ویدئو

- امکان ویرایش و ساخت فایل های با کیفیت بالا مثل HDV و AVCHD

- ترکیب صدا ها

\"Effects

- افکت های فوق العاده زیبا

- و …….

ویژگی های این نرم افزار بقدری عالی و چشم نواز هستند که تا اون رو نصب استفاده نکنید، نمیتونید اون ها رو لمس کنید. اگر دوست دارید نسخه ی ۱.۳.۱ از نرم افزاری رو که در ۵۰ نرم افزار برتر سال ۲۰۱۱ در صدر قرار گرفته رو نصب کنید، میتونید از کد زیر استفاده کنید:

# yum install openshot

لازم به ذکر هست که نسخه ی ۱.۴ از این نرم افزار با پشتیبانی کامل از GTK3 ، پشتیبانی بهتر از فرمت های ویدئویی، افکت های صوتی و تصویری بیشتر و ... در انتهای ماه میلادی جاری ( سپتامبر ) منتشر خواهد شد. \':)\'برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,