منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

OpenStreetMap،یک نقشه آزاد از تمام جهان

OpenStreetMapیک نقشه ی آزاد و قابل ویرایش از تمام جهان است که توسط افراد داوطلب و تا حد زیادی از پایه ساخته شده و تحت مجوزهای محتوای آزاد منتشر می شود.openstreetmap-logo
مجوز OSM اجازه ی دسترسی آزاد(یا تقریباً آزاد) به تصاویر و داده‌های ضمیمه شده به نقشه را می دهد.هدف از این پروژه ارتقا سطح استفاده های جدید و جالب توجه از این داده ها می باشد.برای اطلاعات بیشتر و برای پاسخ به این سؤالات که چرا وجود یک نقشه ی داده باز می‌خواهیم و برای جواب به این سؤال که ما خیلی اوقات می‌شنویم که چرا از نقشه های گوگل استفاده نکنیم؟ به اینجا مراجعه  کنید.
-نقشه
جستجو در این نقشه آسان است. می توانید نگاهی به آن بیندازید و ببینید نظرتان در مورد جزئیات نقشه و پوشش آن چطور است. در طی سال‌های اخیر این نقشه رشد غیر عادی ای داشته‌ و قدم‌های بزرگی در مسیر نقشه برداری برداشته شده است. افراد,دولت ها و شرکت های بازرگانی، هم اکنون، در حال به کار بردن اطلاعات این نقشه می باشند و در بسیاری از کشور ها,و برای بسیاری از استفاده ها, OpenStreetMap یک گزینه ی خوب نسبت به بقیه ی سرویس های ارائه ی نقشه می باشد؛گرچه, این نقشه هنوز تکمیل نشده است.جهان جای بزرگیست.همسایه ی شما در نقشه ی OSM چگونه به نظر میرسد؟!

-نقشه برداری
این تنها یک پروژه ی آنلاین نیست.باید از پشت کامپیوتر هایمان بلند شویم و شهر ها و روستا ها را برای خلق نقشه ی خودمان بپیماییم.این بیشتر یک تلاش جمعی برای نقشه برداریست.از نرم‌افزار ویرایش ویکی استایل برای پشتیبانی این پروژه از کمک دسته‌جمعی استفاده می شود.که به این معناست که این نقشه ها به بزرگ‌تر شدن و بهتر شدن ادامه خواهند داد.همچنین قابلیت استخراج نقشه از قابلیت عکس برداری هوایی Bing یا سایر تکنیک های نقشه برداری وجود دارد.شما می‌توانید برای ویرایش این نقشه ها از ابزار آنلاین iD استفاده کنید یا اینکه نرم افراز JOSM را برای کامپیوتر یا لپتاپ خود دانلود کنید.(م.:‌ برای اجرای آن باید روی سیستم خود جاوا را نصب داشته باشید.)

توسعه:
توسعه ی گسترده ی نرم افزاری باعث شده که این پروژه در جهت های متفاوتی و متنوعی پیش برود.همان طور که در بالا اشاره شد,تیم توسعه دهنده ابزار های مختلفی برای ویرایش نقشه به وجود آورده اند.در واقع OSM  از  رابط کاربری slippy map خود گرفته تا زیر لایه‌های API دسترسی به داده(یک رابط کاربری تحت وب برای نوشتن و خواندن داده‌های نقشه) قدرت گرفته از نرم‌افزار متن باز است.این یک فرصت برای پروژه های کوچک‌تر که از این داده‌ها استفاده یا با آنها کار می‌کنند، می باشد.اما نیاز به کمک برای برطرف کردن باگ ها و اضافه کردن قابلیت‌های جدید به اجزای اصلی نیز وجود دارد. این نقشه با روی باز در انتظار مترجمان و توسعه دهندگان است.

-بنیاد OpenStreetMap
این بنیاد در واقع یک سازمان برای جمع آوری کمک‌های مالی به این پروژه است.یکی از هزینه‌های اصلی مربوط به تهیه و نگهداری از سرورهایی است که میزبانی از این پروژه را به عهده دارند.در حالی که بنیاد از پروژه پشتیبانی می کند,آن را کنترل نمی‌کند و صاحب داده‌های آن نیست.بنیاد تنها به تشویق, رشد, توسعه و توزیع  داده‌های geospatial برای اشتراک و استفاده ی همگانی اختصاص دارد.

_______________________________________________________________

http://openstreetmap.org

http://wiki.openstreetmap.org

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Develop

پروژه JOSM

آدرس گیت هاب پروژهiDبرچسب ها :