منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

openSUSE 13.2 منتشر شد!

نسخه‌ی ۱۳٫۲ از توزیع openSUSE امروز ۱۳ آبان ساعتی پیش منتشر شد. توزیع openSUSE نسخه‌ی جامعه‌ی کاربری و رایگان SUSE است که بعداً از SUSE منشعب شد و SUSE به توزیع Enterprise شرکت Novel اطلاق می‌شود. در نسخه‌ی جدید این توزیع مخازن Factory و Tumbleweed باهم ادغام‌شده و پشتیبانی بهتری از انتشار غلطان از این نسخه به بعد به عمل خواهد آمد. همان‌طور که در سایت openSUSE اشاره‌شده است هردوی این مخازن باهم ادغام شده و تشکیل مخازن Tumbleweed را که به‌صورت غلطان است را خواهند داد. مخازن Factory همچنان به‌عنوان مخزنی برای تست به کار خواهد رفت ولی ازاین‌پس Tumbleweed از نرم‌افزارهای بیشتر و به‌روزتر و البته پایدارتری بهره خواهد برد.

Tumbleweed

طبق معمول همیشه در این نسخه نیز اقداماتی جهت بهبود در پایداری openSUSE نیز انجام‌شده است. openSUSE به‌طور پیش‌فرض با btrfs عرضه‌شده که البته XFS را برای پارتیشن /home انتخاب کرده‌اند. XFS برای فایل‌های بزرگ کاربرد خوبی دارد و گزینه‌ی مناسبی برای ذخیره‌ی اطلاعات کاربران مثل فیلم و آهنگ و … است. نسخه‌ی ۳٫۱۶ هسته‌ی لینوکس هم که پایداری بسیار بالایی را به همراه پشتیبانی بیشتر از سخت‌افزارهای امروزی را دارا می‌باشد. همچنین پایه‌ی کدهای YaST هم به Ruby منتقل‌شده‌اند که گزینه‌ای قابل‌اعتمادتری به شمار می‌رود.

این نسخه با نسخه‌ی جدید AppArmor 2.9 همراه است که این به این معنی خواهد بود که امنیت بیشتری را برای برنامه‌هایی که از پروفایل AppArmor استفاده می‌کنند فراهم خواهد کرد. همچنین ابزارهای Samba, AutoYaST نیز در این نسخه بهبود و به‌روز شده‌اند. در این نسخه از GCC 4.8 و GCC 4.9, Qt 5.3 استفاده‌شده است. ممکن است پلاسما ۵ نیز به‌راحتی از طریق مخازن Tumbleweed قابل‌نصب باشد فعلاً که با Factory فعلی قابل انجام است.

Kde_configure_desktop_13.2

ActiveDoc هم همچنان به‌عنوان ابزاری برای مستندات مربوط به دنیای گنو/لینوکس قابل‌استفاده بوده و نسخه‌ی KDE فعلاً 4.14 می‌باشد تا زمانی که برنامه‌های KDE به نسخه‌ی ۵ KF منتقل شوند و آنوقت است که پلاسما ۵ جای پلاسما ۴ را خواهد گرفت!. میز کار گنوم هم از آخرین نسخه‌ی موجود یعنی ۳٫۱۴ استفاده می‌کند که تجربه‌ی خوبی را در کار با گنوم فراهم آورده است.  گفتنی است متأسفانه اوبونتو ۱۴٫۱۰ با گنوم ۳٫۱۲ منتشر شده و توزیع فدورا ۲۱ که با گنوم ۳٫۱۴ عرضه خواهد شد در دسامبر منتشر خواهد شد. اولین میزکاری که گنوم ۳٫۱۴ برایش عرضه شد آرچ بود که البته توضیعی با انتشار غلطان است.

OS1320_SPG_Applications_Overview

YaST نیز در نسخه‌ی جدید با ظاهری قدیمی ولی منتقل‌شده به Qt5 منتشرشده است. ظاهر آن با گذشت مدت زمان زیاد از عرضه شاهد تغییرات بصری زیادی در جهت زیباتر شدن نداشته است.

Kde_yast_02_13.2

برای مطالعه‌ی نکات انتشار این نسخه و آشنایی با ویژگی‌های جدید از لینک زیر استفاده کنید:

نکات انتشار openSUSE 13.2

 منبع: +

4 دیدگاه برای این نوشته:

 1. v.taghavi68:
  12 آبا 1393 دوستان یعنی الان برنامه های که مبتنی بر qt libraries هستند بر اساس qt5 نوشته شدند اما برنامه های kde sc هنوز مبتنی بر kde frameworks4 هستند؟
 2. حامد:
  12 آبا 1393 بابا هنوز منشتر نشده که!
  نکنه openSUSE رو شما دارین توسعه میدید! :)
 3. احسان ترک:
  12 آبا 1393 سوتی خفنش شد! گزاشته بودم رو زمان بندی. زود منتشر شد. منتشر می شه چند ساعت دیگه. تقریبا ۲۳ ساعت دیگه. پوزش می‌طلبم.پی نوشت:
  تیکه خیلی باحالی بود!!! کلی خندیدم :))))))
 4. احسان ترک:
  13 آبا 1393 دقیقا خیلی از برنامه‌ها رفتن رو QT5 ولی هنوز KDE از KDE/Qt4 تو این نسخه بهره می جویه.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , , , , , , ,