منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Psensor

 کاربران تازه‌کار معمولا به علت عدم وجود GUI برای برنامه‌هایی که در خط فرمان اجرا می‌شوند گلایه‌مند هستند و گنو/لینوکس را به خاطر داشتن این نقیصه به زعم خود شماتت می‌کنند. دسته‌‌ی دیگری از کاربران نیز وجود دارند که با اشتیاق فراوان به استقبال خط فرمان رفته و تمام کارهای روزانه خود را در آن انجام می‌دهند٬ بجز مواردی که انجام آنها در خط فرمان امکانپذیر نباشد. گفتنی است استفاده از خط فرمان یا رابط کاربری گرافیکی بنا به نیاز کاربر در جای درست خود حرکتی بسیار عاقلانه و بجا خواهد بود. اما از آنجایی که برای کاربران سیستم‌ عامل ویندوز که به گنو/لینوکس مهاجرت کرده‌اند GUI همه چیز است، عادت کردن به کار با خط فرمان سخت،مشقت‌بار و غیر قابل تحمل خواهد بود. با ذکر این مقدمه به سراغ برنامه‌ای‌ خواهیم رفت که با داشتن رابط کاربری گرافیکی قابل قبولی سعی کرده تا شرایط را برای آن دسته از کاربرانی که تعلق خاطری به خط فرمان ندارند آسان نماید.

Psensor

بر پایه +GTK نوشته شده است. این برنامه محیط گرافیکی را برای مشاهده مقدار دما٬ مصرف منابع سیستمی فراهم می‌کند. همچنین قادر است مقادیر دما ومقدار مصرف منابع سیستمی را به صورت نمودار برای کاربر به نمایش بگذارد.

ویژگی‌ها

پیش‌نیاز‌ها

مراحل نصب

برای نصب Psensor ابتدا باید پیش‌نیازهای آن را نصب نمایید. بسته‌های hddtemp و lm-sensor در مخازن رسمی اکثر توزیع‌ها وجود دارند. بسته به نوع توزیعی که استفاده می‌کنید از دستورات زیر استفاده کنید.    

sudo apt-get install hddtemp lm-sensor
sudo yum install epel-release
sudo yum update
sudo yum install lm_sensor hddtemp

 متاسفانه برای نصب بسته های ذکر شده در توزیع فدورا،سنت او اس و ردهت بایستی ابتدا pel-release را فعال نمایید و سپس بسته‌های لازم را نصب کنید. اگر از توزیع فدورا ۲۲ استفاده می‌کنید dnf را جایگزین دستور yum نمایید. در توزیع های دبیان و مشتقات آن می‌توانید برنامه را با دستور زیر از مخازن رسمی نصب کنید.

sudo apt-get install psensor

اگر کاربر توزیع آرچ یا مشتقات آن هستید می‌توانید psensor را از AUR نصب نمایید.

yaourt psensor

  برای توزیع‌ فدورا و مشتقات آن متاسفانه امکان نصب Psensor از مخازن رسمی وجود ندارد. لذا باید دست به کار شوید و کد منبع آن را دریافت و کامپایل نمایید.

مراحل کامپایل کد منبع

 در قدم اول بایستی پیش‌نیاز های لازم را جهت انجام عملیات کامپایل نصب نماییم.

sudo yum install gcc gtk3-devel GConf2-devel cppcheck libatasmart-devel libcurl-devel json-c-devel libmicrohttpd-devel help2man libnotify-devel libgtop2-devel make

 حال اقدام به بارگیری کد منبع psensor کرده و آن را کامپایل می‌کنیم.

wget http://wpitchoune.net/psensor/files/psensor-1.1.3.tar.gz 
tar zxvf psensor-1.1.3.tar.gz 
cd psensor-1.1.3/ 
./configure 
make 
make install

بسته psensor-server بسته به نیاز کاربر قابل نصب خواهد بود . اگر شما قصد مانیتورینگ از راه دور را دارید به این بسته نیازمند خواهید شد، لذا نصب آن اختیاری می‌باشد.

تست و استفاده از Psensor  

دستور sensors-detect را با دسترسی ریشه اجرا نمایید و به همه سوالات پرسیده شده را جواب مثبت دهید.

# sensors-detect

Detect-Sensors-620x191

 سپس دستور sensors را با دسترسی ریشه اجرا کنید تا مقدار دما سخت افزار در خروجی چاپ شود.

# sensors

tmp_17652-Check-Temperature-Hardware-620x2061882975277

 حال برنامه Psensor را از طریق میزکار خود اجرا کنید . مسیر اجرای برنامه بسته به میزکار شما متفاوت خواهد بود.

Temperature-Hardware-Monitoring-620x155

برای مشاهده مقادیر دما و منابع سیستمی به صورت نمودار می‌توانید با انتخاب کردن هر یک از مقادیر نمودار آن را در سمت چپ برنامه مشاهده نمایید.

tmp_17652-Plot-Graphs-of-Hardware-Temperature-620x155-1633447866

در پایان لازم به ذکر است که برنامه Psensor قابلیت شخصی‌سازی و تنظیمات متنوعی را در خود جای داده است که می‌توان با کمی جستجو در تنظیمات برنامه به آنها دست یافت.

منبعبرچسب ها : , , ,