منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Q/A: تبادل حجم زیادی اطلاعات بین دو ماشین لینوکسی و ویندوزی

post QR-Code

Post QR-Code

خلاصه‌ی سؤال: چطوری می‌شه حجم زیادی اطلاعات رو بین یک ماشین لینوکسی و ویندوزی تبادل کرد؟

شرح سؤال: من حدود ۲۰ گیگ اطلاعات دارم که باید بین دو لپتاپ (یکی گنو/لینوکسی/لپتاپ خودم و یکی ویندوزی/لپتاپ دوستم) رد و بدل بشن البته بهتره بگم رد بشن چون لپتاپ من منبع هست! سریع‌ترین، بهترین و مقرون به صرفه‌ترین راه کدومه؟!

جواب: خب راه‌های زیادی برای این کار داریم از اون قدیمیا گرفته تا جدیدا! یه دور مرور می‌کنم:

استفاده از دیسک‌های نوری که خب سرعت و نرخ تبادل اطلاعات کمی دارن و تقریباً استفاده دیگه‌ای نمی‌شه ازشون کرد مگر نگه داشتن به عنوان پشتیبان اطلاعات  که من لازمش ندارم پس میزارمش کنار!

 استفاده از حافظه‌های جانبی مانند کول‌دیسک‌ها و فلاش درایو‌های USB، این روش هم نرخ انتقال چندان مناسبی برای حجم زیاد اطلاعات ندارن مخصوصاً اگر حجم اطلاعات از ظرفیت خود دیوایس بیشتر باشه! هرچند می‌شه چندین بار ازش استفاده کرد ولی واقعاً برای اطلاعاتی در حد ۲۰ گیگ واقعاً زمان‌گیر می‌شه!

 استفاده از شبکه‌، به نظر روش خوبی میاد، نرخ انتقال بالا، بدون هزینه‌ی خاص و تقریباً سریع‌ترین راه بین راه‌هایی که من دارم. البته استفاده از شبکه‌ی اینترنت برای ماشین‌های دور از هم مخصوصاً با امکانات انیترنتی که ماها داریم اصلاً راه خوبی نیست.

پس من همین راه رو انتخاب می‌کنم! هر دو لپتاپ دارای کارت‌های شبکه و کارت‌های وایرلس هستن ولی من ترجیح می‌دم از کارت‌های شبکه استفاده کنم تا حداکثر نرخ اطلاعات رو داشته باشم. برای شبکه کردن هم لازم نیست حتماً روتر/سوئیچی داشته باشم فقط به یک کابل شبکه نیاز دارم که الان همه جا پیدا می‌شه! بعد از وصل کردن این دو لپتاپ از نظر سخت‌افزاری میریم سراغ اتصال نرم‌افزاری، روی ماشین گنو/لینوکسی اوّل کارت شبکه رو فعال می‌کنم و سپس یه IP در رنج همون *.۱۹۲.۱۶۸.۱ بهش می‌دم:

[vahit]% plz ifconfig eth0 up
[vahit]% plz ifconfig eth0 192.168.1.100

 روی ماشین ویندوزی هم همین کار رو می‌کنم امّا یه خورده سخت‌تر برای همین این قسمتش رو می‌تونید از منابع خود شرکت معظم مایکروسافت از طریق لینک Change TCP/IP Setting پیگیری کنید. IP ماشین ویندوزی رو هم ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۱ در نظر می‌گیرم که راحت باشم. خب پس اگه تا اینجای کار همه چی رو درست انجام داده باشم باید بتونم ماشین مقابل رو پینگ کنم که بله به راحتی این کار انجام می‌شه! :) نتیجه می‌شه این:

net2

دو لپتاپ شبکه شده‌ی گنو/لینوکسی و ویندوزی

خب الان می‌رسیم سر انتقال اطلاعات، حتماً می‌دونید که راحتترین راه در ماشین‌های گنو/لینوکسی استفاده از دستور scp هست ولی متأسفانه استفاده از این دستور در ماشین ویندوزی به همین راحتی نیست و باید کلاینت winscp رو داشته باشیم، این برنامه در حجم مناسب روی سایت خودش به آدرس winscp.net قرار داره. بعد از اجرای برنامه از قسمت file protocol نوع scp رو انتخاب می‌کنم و قسمت‌های hostname, username و password رو با مقادیر صحیح پر می‌کنم که به ترتیب می‌شن نام‌کاربری که می‌خوام باهاش وارد ماشین ‌گنو/لینوکسی بشم، IP آدرس یا نام ماشین (در اینجا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱۰۰) و رمزعبور کاربر مورد نظر. خب بعد از ورود من به راحتی می‌تونم بین فایل‌های هر دو ماشین بچرخم و هر چی رو که خواستم بین اونها رد و بدل کنم اونم با حداکثر سرعت. لازمه بدونید که خیلیا فک میکنن نمی‌شه به این نرخ انتقال اطلاعات با امکانات موجود دست پیدا کرد و معمولاً سریع‌ترین راه رو استفاده از کول دیسک‌ها می‌دونن که البته از تفکر غیر گیکی‌شون ناشی می‌شه ;)

winscp data trasnfer rate

winscp data trasnfer rate 11MB/sبرچسب ها : , , , , , , ,