منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

rdesktop

برای اتصال از راه دور  به سرورهای با سیستم عامل ویندوز برنامه‌های زیادی در سیستم عامل لینوکس وجود داره. برنامه خط‌فرمانی rdesktop یکی از این برنامه‌هاست.

این برنامه‌ها از پروتکل RDP که بوسیله مایکروسافت ایجاد شده برای ارتباط استفاده می‌کنند. نکته جالب اینجاست که این برنامه به نسبت remote desktop ویندوز پروتکل RDP رو به صورت کاملتر پیاده سازی کرده.

شکل کلی استفاده از این دستور به این صورته

rdesktop ip

وارد کردن نام کاربری و پسورد توی صفحه لاگین ویندوز کار سختیه مخصوصا اگه کلیپبرد فعال نباشه. با پارامترهای u و p میشه نام و کلمه عبور رو به سرور ارسال کرد.

rdesktop iprdesktop ip -u username -p pass

برای تغییر رزولوشن از پارامتر ‎-g استفاده می‌کنیم.

rdesktop ip -u username -p pass -g 1024x640

با پارامتر ‎-r یک ابزار رو در سیستم کلاینت به سرور تغیییر مسیر می‌دیم. و در نتیجه اون ابزار (کلیپ برد هارد و …) توی سرور هم دیده می‌شه و قابل استفاده است.

اشتراک کلیپ‌برد کلاینت با سرور :

rdesktop ip  -r clipboard:PRIMARYCLIPBOARD

اشتراک دایرکتوری ‎/home در سرور ویندوز.

rdesktop ip  -r disk:home=/home

برای فشرده سازی ارتباط از پارامتر ‎-z استفاده می‌کنیم.

از پارامتر ‎-P (حرف پی بزرگ) برای کش کردن عکس‌های bitmap استفاده می‌شه. استفاده از این پارامتر پهنای باند مصرفی رو به میزان زیادی کاهش می‌ده.

rdesktop -u administrator -p passwords.txt 192.168.0.100

پارامتر ‎-m رویدادهای حرکت موس رو به سرور ارسال نمی‌کنه در نتیجه استفاده از این آپشن پهنای باند مصرفی رو کاهش می‌ده و سرعت رو افزایش می‌ده.

پارامتر ‎ -a عمق رنگ رو مشخص می‌کنه. هر چه عمق رنگ رو کمتر انتخاب کنید سرعت ارتباط زیادتر و کیفیت تصویر کمتر میشه.

پارامتر ‎ -f پنجره رو به صورت full screen نمایش می‌ده. برای خروج از حالت تمام صفحه دکمه‌های alt + ctrl + enter رو باید بزنید.برچسب ها : , , , , , , ,