منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

RedHat و CentOS برای پیشرفت اوپن‌سورس به هم می‌پیوندند

بهترین خبری که می‌توانست در اولین روز‌های سال ۲۰۱۴ برای کاربران، توسعه دهندگان، مدیران سیستم و همه و همه‌ی کسانی که در زمینه استفاده و توسعه اوپن‌سورس دستی دارند، منتشر شود پیوستن تیم توسعه و توزیع CentOS به اکوسیستم  RedHat بود. CentOS توزیعی بر پایه RHEL شرکت Red Hat است که از کدمنبع و سورس کد RHEL و بر پایه کامیونیتی و توسعه‌دهندگان آزاد و البته بدون پشتیبانی شرکت ردهت منتشر می‌شود. پیوستن CentOS به  Red Hat  طیق خبری که در سایت ردهت منتشر شده «به منطور سرعت بخشیدن به توسعه اوپن‌سورس و نوآوری‌های بیشتر است».

WeAreRedHat

۱۰ سال پیش ردهت با پایه‌گذاری توزیع محبوب Fedora برای جامعه کاربری خود و توسعه فعال آن توسط برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان و استنفاده آخرین تکنولوژی‌های معرفی شده در دنیای اپن‌سورس، این توزیع لینوکس را به عنوان پروژه Upstream خود معرفی کرد و به واسطه آن توزیع تجاری خود، RHEL را که چکیده‌ای از تکنولوژی‌های معرفی شده و به بلوغ رسیده فدورا است را هر ۲ الی ۳ سال یکبار منتشر می‌کند.

CentOS به عنوان یک توزیع لینوکس اینترپرایز بر پایه جامعه کاربری در اکوسیستم متن‌باز ردهت در کنار فدورا باعث می‌شود ردهت بیش از پیش جامعه کاربری و کامیونیتی گسترده‌تری در کنار خود در راستای توسعه محصولات نرم‌افزاری تجاری خود داشته باشد. با این حرکت ردهت خواهد توانست سرعت توسعه بیشتری به محصولات اینترپرایز همچون Red Hat Enterprise Linux و Red Hat Enterprise Linux OpenStack Platform و Red Hat Cloud Infrastructure و Red Hat Enterprise Virtualization و Red Hat JBoss Middleware و OpenShift by Red Hat و Red Hat Storage برای مشتریان و همکاران تجاری خود به ارمغان آورد.

حالا بعد از ۱۰ سال از شکل گیری فدورا و تغییر رویه و مدل تجاری ردهت، توزیع CentOS را هم در کنار خود دارد. اگر فدورا به عنوان توزیعی برای مصارف دسکتاپ و غیراینترپرایز است و به نوعی حکم پلوپز (!) ردهت را دارد و چندین سال طول می‌کشد که دست‌رنج آن در RHEL مورد استفاده قرار گیرد، حالا CentOS به نوعی فست‌فود RHEL و توزیع لینوکس هم‌تراز آن در سطح اینترپرایز است و باعث می‌شود تکنولوژی‌های قابل معرفی در RHEL خیلی زودتر به مرحله تست و آزمایش برسد و به محصول نهایی Red Hat تبدیل شود.

ردهت تا این لحظه همیشه ادعای پرچم‌داری اوپن سورس را داشته و با این کار جامعه کاربری گسترده‌تری را در کنار خود خواهد داشت. اگر CentOS تا این لحظه تنها یک پروژه از سوی جامعه کاربری و توسعه‌دهندگان آزاد بدون هیچ پشتوانه اعتباری یا مالی بود حالا ردهت را در پشت خود دارد و باعث می‌شود با اطمینان خاطر بیشتری از این توزیع لینوکس و تکنولوژی‌های آن در سطح اینترپرایز استفاده شود. هرچند هنوز ردهت ادعا می‌کند CentOS یک پروژه آزاد و بدون پشتیبانی فنی از سوی ردهت خواهد ماند ولی همچون فدورا در اکوسیستم ردهت خواهد بود و از پشتیبانی‌های توسعه‌دهندگان ردهت برخوردار خواهد بود.

CentOS 7 که قرار است همراه با RHEL 7 منتشر شود در واقع پروژه Community Enterprise ردهت خواهد بود که همانند قبل بدون پشتیبانی و Subscription ردهت منتشر می‌شود و در برابر آن RHEL 7 پروژه Commercial Enterprise ردهت خواهد بود که همانند سایق همراه با لایسنس و پشتیبانی و Subscription این شرکت منتشر می‌شود. CentOS در واقع بستری خواهد بود برای توسعه تکنولوژی‌های اینترپرایز و upstream ردهت همچون OpenStack و RDO و Gluster و OpenShift Origin و oVirt و… و در قبال آن ردهت دست توسعه‌دهندگان CentOS را به منابع و سورس‌های RHEL  باز می‌گذارد و علاوه‌بر پشتیبانی از توسعه‌دهندگان CentOS ، از تخصص و تجربیات توسعه‌دهندگان RHEL در ساخت و ایجاد CentOS استفاده می‌کند.

WeAreRedHat

RHEL 7 Beta 1 اواخر سال ۲۰۱۳ منتشر شده و هنوز هیچ اطلاعات دقیقی از زمان انتشار نسخه نهایی آن در دست نیست. ولی پیش بینی میشود تا اواسط مارچ ۲۰۱۴ – اواخر اسفند ۹۲ نسخه نهایی آن منتشر شود . پیشنهاد میکنم این پست که در مورد امکانات جدید در RHEL 7 نوشته شده است را دنبال کنید.برچسب ها : , , , , , ,