منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Regexxer

امروز مجددا از طریق فیدهای سایت Fedora Package A Day با برنامه‌ای آشنا شدم که دقیقا چند روز پیش به شدت بهش نیازمند بودم!
مواقعی پیش میاد که توی یک فایل متنی، اعم از کد برنامه‌ای یا فایل تنظیمات یا … نیاز دارید تا چیزی رو Find & Replace کنید. ولی همیشه هم اون String خاص ثابت نیست که به طور معمول این کارو انجام بدید. اینجا لازمه از Regular Expression کمک بگیرید و با کمک برنامه ای که هم برای Find و هم برای Replace یا Substitute از Regex پشتیبانی کنه این کارو انجام بدید. به این شکل میتونید با pattern مناسب اون عبارتی که میخواید از داخل فایل بیرون بکشید و تغییرش بدید.
من چند روز پش برای تغییر کلی لیست استانهای ایران به این موضوع نیاز داشتم. هر چند 30 خط بیشتر نبود. ولی شدیدا ترجیح میدادم که با Regex انجام بدم. ولی نشد. امروز که این برنامه رو دیدم خیلی خوشحال شدم. از این به بعد زیاد به کارم میاد. \':D\'

برنامه Regexxer با یک محیط نسبتا ساده امکان جستجو و بازنشانی یک pattern خاص رو در بین چندین فایل در یک شاخه میده. برای انتخاب فایل هم امکان مشخص کردن pattern هست.
\'تصویر

همونطور که داخل عکس مشخصه، دو فیلد برای pattern جستجو و یکی هم برای ترکیب replace سمت راست هست. زیرش بخشی از فایل و نمونه متنی که match میشه هست و در پایین هم کادر کوچیکی نمونه از متن بعد از replace رو نمایش میده.

اگر کاربر اوبونتو هستید، از طریق Synaptic یا apt-get میتونید برنامه رو نصب کنید. برای سایرین هم سورس و نسخه rpm برنامه داخل سایتش هست.

امیدوارم این برنامه همونطور که برای من مفید بود، به درد شما هم بخوره. \';)\'برچسب ها : ,