منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

screenlets و compiz

این دو تا میتونن با هم ترکیب جالبی رو بسازن. من یک ویجت ساعت آنالوگ دارم، یک آب و هوا، یک folder view  و یکی هم یه آرم لینوکس!!!
دوست ندارم وقتی در یک پنجره ای در حال کار هستم هیچ کدوم اینها روی پنجره باشه. حتی ساعت! دوست دارم کل فضای مانیتور مربوط به چیزی باشه در حال اجراست. برای اینکه ساعت رو ببینم، باید show desktop رو بزنم تا همه ی پنجره ها برن پایین و ساعت روی دسکتاپ معلوم شه. اما این کار باعث میشه ویجت ها هم مثل پنجره ها برن! میشه این مشکل رو با این کار حلش کرد تا با show desktop ویجت ها سر جاشون باقی بمونن. 
فایل زیر رو با ویرایشگر متن باز کنید. نسخه ی پایتون۲ (به رنگ قرمز) ببینید در سیستم شما چیه و اون رو به جاش بنویسید. در حال حاضر آخریش ۲.۷ هست:

sudo nano /usr/lib/python2.7/site-packages/screenlets/__init__.py
حالا این عبارت رو پیدا کنید و # رو از کنارش بردارید.
self.window.set_type_hint(gtk.gdk.WINDOW_TYPE_HINT_DOCK)

یک بار screenlet ها رو restart کنید. (یا دوباره به دسکتاپ login کنید)

compiz یک پلاگین داره به نام widget layer. این پلاگین ویجت ها رو پنهان میکنه و با یک شورت‌کات اون ها رو نمایش میده. اما میتونیم تعیین کنیم این پلاگین روی کدوم ویجت ها تاثیر گذار باشه. مثلا فقط ویجت ساعت. در قسمت تنظیمات هر ویجتی که میخواید، این دو تا رو علامت بزنید: keep above و treat as widget. و پلاگین مربوطه رو در compiz فعال کنید. میبینید که اون ویجت غیب میشه. اما با فشردن کلید شورت‌کات (پیشفرض F9 ) نمایش داده میشه. این طوری با یک کلید میتونیم ویجت ساعت رو ببینیم :) حتی میتونیم سایز اون رو بزرگ کنیم و به عنوان اسکرین سیور استفاده کنیم!