منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Secure Boot در ویندوز 8 می تواند مانع بوت لینوکس شود

مایکروسافت تغییراتی در ویندوز 8 اعمال می کند که می تواند مانع از بوت هر سیستم عاملی به غیر از ویندوز 8 بر روی سیستم شود. سیستم هایی که با ویندوز 8 فروخته می شوند یک برچسب خواهند داشت که بر روی آن عبارت Windows Certified نقش بسته است. این دستگاه ها از UEFI برای بوت استفاده خواهند کرد که به جای BIOS قابلیت secured boot دارد و می تواند بر ضد هر سیستم عامل دیگری قفل شود.

\"\"

در این حالت بر روی سیستم کلید امنی ذخیره خواهد شد که هر چیزی که بخواهد بر روی سیستم بوت شود مانند سیستم عامل ها باید با این کلید همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت اجازه ی بوت داده نمی شود. این محدودیت برای سازندگان سخت افزار نیز خواهد بود. به این صورت که برای کار کردن سخت افزاری به روی این سیستم باید درایور آن با کلید داده شده همخوانی داشته باشد و در اثر عدم همخوانی اجازه ی کار سخت افزار مورد نظر بر روی سیستم نیز داده نمی شود.

این تکنولوژی جدید نیست. اکثر برد های مادر از آن پشتیبانی می کنند هر چند به صورت پیش فرض غیرفعال است. اما برای ویندوز 8 به نظر می رسد که این امکان به صورت پیش فرض فعال شود.

هنوز نباید ترسید. نخست اینکه این امکان هنوز به صورت قطعی تایید نشده است. دوم اینکه در صورت تایید نیز با توجه به فشارهای پیشین کمیسیون حق رقابت اتحادیه ی اروپا به مایکروسافت برای رعایت امکان رقابت که در مرورگرهای وب نتایجش دیده شد ممکن است مایکروسافت مجبور شود امکان خاموش کردن این خصوصیت را توسط سیستن عامل خود به کاربرانش بدهد. این حرکت مایکروسافت مخالفان بسیار زیادی برای آن دست و پا خواهد کرد و ممکن است اصلا موفق نشود.

منبعبرچسب ها : , , ,