منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Slackware 14.0 منتشر شد

سرانجام و پس از مدت‌ها انتظار،  Patrick Volkerding سرپرست پروژه‌ Slackware ، در تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۲ خبر انتشار نسخه‌ای جدید از قدیمی‌ترین و باسابقه ترین توزیع فعال گنو/لینوکس را اعلام کرد.

Slackware 14.0 دارای تغییرات، به روز رسانی‌ها و فیکس‌های بسیار زیادیست و یقینا بهترین نسخه برای تمامی اسلکرها خواهد بود.

این نسخه با میزکار‌ Xfce 4.10.0 ؛ میزکاری سریع و کم حجم اما در عین حال زیبا و آسان برای استفاده، و میزکار KDE 4.8.5 ؛ میزکاری پایدار و آخرین نسخه منتشر شده (تا به امروز) از سری KDE 4.8.x ارائه می‌شود. این میزکارها بهترین استفاده را از udev، udisks، udisks2 و برنامه‌هایی دیگر از freedesktop.org کرده و به مدیر سیستم امکان استفاده راحت و آسان از تمامی دستگاه‌های جانبی و خارجی از جمله دوربین‌های دیجیتال، MP3 Player ها، فلش دیسک‌ها و هاردهای اکسترنال را بدون استفاده از sudo و فرمان‌های mount و umount می‌دهند و کاربران به راحتی می‌توانند از دستگاه‌های خود به صورت plug and play استفاده کنند. می‌توان گفت که میزکارهای ارائه شده با Slackware 14.0 برای تمامی اقشار کاربران، چه حرفه‌ای و چه مبتدی مناسب هستند.

\"Slackware

Slackware 14.0 با لینوکس نسخه ۳٫۲٫۲۹ ارائه می‌شود. این نسخه از هسته لینوکس ویژگی‌های مفیدی از جمله فایل‌سیستم‌های ژورنالی، پشتیبانی از درایوهای اسکازی (SCSI) و ATA RAID، پشتیبانی از SATA، Software RAID، LVM و فایل سیستم‌های رمزگذاری شده را به همراه دارد. همچنین پشتیبانی هسته از X DRI (اینترفیس رندرینگ مستقیم)، شتاب‌دهنده سخت‌افزاری گرافیک‌های ۳D را با سرعتی بالا و چشمگیر به ارمغان می‌اورد.

دو نوع هسته در اسلکور استفاده می‌شود؛ اولین نوع، huge kernel است که تقریبا تمامی درایور‌ها را برای انواع سخت‌افزار‌ها در خود دارد. این هسته عموما هنگام نصب توزیع استفاده می‌شود، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوان از آن در سیستمی نصب شده و فیکس نیز استفاده کرد. نوع دیگر هسته، generic kernel است که در آن تقریبا تمامی درایورها به صورت ماژول ساخته شده‌اند. برای استفاده از این هسته، باید به صورت دستی یک initrd را به منظور بارگذاری فایل‌سیستم و (شاید) دیگر درایور‌های مورد استفاده سیستم که هنگام بوت به آن‌ها نیاز دارید بسازید. سپس LILO را متناسب با initrd پیکربندی کرده و از نو نصبش کنید. می‌توانید از مستندهای موجود در دایرکتوری ‎/boot برای این‌کار کمک بگیرید.
همچنین هسته‌های اسلکور در دو نوع SMP و non-SMP ارائه می‌شوند. هسته SMP از پردازنده‌های چند هسته‌ای، HyperThreading و تقریبا تمامی ویژگی‌های درونی پردازنده پشتیبانی می‌کند. طبق آزمایش‌های به عمل آمده، این هسته پایدار، سریع و قابل اطمینان بوده و تیم اسلکور استفاده از آن را پیشنهاد می‌کند، حتی بر روی پردازنده‌های تک هسته‌ای در صورت پشتیبانی از آن. توجه داشته باشید که در معماری‌ x86_64 ، تمامی هسته‌ها با قابلیت SMP ارائه می‌شوند.

از ویژگی‌ها و قابلیت‌های درونی Slackware 14.0 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از نسخه ۳٫۲٫۲۹ هسته لینوکس موجود در ftp.kernel.org .
  هسته‌های سری ‎۳٫۲٫x ، آزمایش شده و قابل اطمینان هستند و عملکرد بسیار خوبی را از خود نشان داده‌اند، همچنین این هسته‌ها از پشتیبانی بلند مدت kernel.org برخوردار خواهند بود. تیم اسلکور دستورالعمل‌های لازم را برای کسانی که به دنبال استفاده از هسته‌های جدید مانند ‎۳٫۵٫۴, ۳٫۴٫۱۱ و ‎۳٫۶-rc4 هستند، در دایرکتوری ‎/testing قرار داده‌ است.
 • استفاده از glibc 2.15 به منظور سازگاری هرچه بیشتر و بهتر با باینری‌های موجود.
 • استفاده از X.Org نسخه X11R7.7. این نسخه با بهبودهای بسیاری در زمینه کارایی و پشتیبانی سخت‌افزاری همراه است.
 • استفاده از gcc-4.7.1 به عنوان کامپایلر پیشفرض C, C++, Objective C و زبان‌های Fortran-77/95/2003/2007 و Ada 95/2005/2012.
 • پشتیبانی از NetworkManager به منظور پیکربندی ساده و آسان اتصال‌های wired و wireless از قبیل mobile broadband, IPV6, VPN و غیره.
 • پشتیبانی از شبکه‌های کاملا رمزنگاری شده با ابزارهای OpenSSL, OpenSSH. OpenVPN و GnuPG.
 • حضور Apache web server همراه با پشتیبانی Dinamic Shared Object, SSL و همچنین PHP 5.4.7.
 • نسخه‌های جدید انواع ابزارهای توسعه از قبیل Perl 5.16.1, Python 2.7.3, Ruby 1.9.3-p194, Subversion1.7.6, git-1.7.12.1, mercurial-2.2.2 و ابزارهای گرافیکی Qt designer و KDevelop و بسیاری دیگر.
 • هماهنگی عالی با لپتاپ‌ها به دلیل پشتیبانی از USB, IEEE 1394 (Firewire), ACPI و PCMCIA و Cardbus.
 • برنامه‌های Firefox 15.0.1, Thunderbird 15.0.1, Calligra Office, Pidgin 2.10.6, GIMP 2.8.2 و تعداد زیادی از برنامه‌های پرکاربرد دیگر.
 • و  بهبود‌ها و بسته‌های دیگر.

برای دریافت اطلاعات بیشتر به نکات انتشار و برای دریافت این توزیع، به این لینک مراجعه فرمایید.

6 دیدگاه برای این نوشته:

 1. \'\'mohsen-rashidi:

  ۱۰ مهر ۱۳۹۱
  اسلکور یکی از قابل احترام ترین توزیع های گنو لینوکسه.
  من اسلکور رو به پدر ، و دییان رو به مادر تمام توزیع های لینوکس تشبیه می کنم و به تمام اسلکر ها تبریک می گم
 2. \'\'deli:

  ۱۰ مهر ۱۳۹۱
  اسلکور قدیمیترین توزیع لینوکس هست که هنوزم فعال می باشد و به نوعی اکثر توزیع ها از این توزیع فورک شده اند واقعا وقتی که شندیم این توزیع دوباره به حیات خودش ادامه میده خیلی خوشحال شدم چون به خاطر مشکلات مالی قرار بود متوقف شه زنده باد اسلکور و دنیای اوپن سورس و آزادی
 3. \'\'وحید:

  ۱۱ مهر ۱۳۹۱
  من نسخه قبلی رو استفاده میکردم ولی چون kdeش یکم قدیمی بود ولش کردم.
  این یکی kdeش خوبه. شاید دانلود کردم و استفاده کردم.
  ولی واقعا توزیع خوبیه. پایداری خوبی داره و از این کرش‌های الکی نداره.
 4. \'\'حامد سپهر:

  ۱۱ مهر ۱۳۹۱
  جالب شد… من همیشه فکر میکردم اسلکور از این توزیع‎های الکیه!! :یی
 5. \'\'XBird:

  ۰۳ آبان ۱۳۹۱
  و اینک حضار محترم به احترام این بزرگ قیام کنید.
 6. \'\'رضا آقازاده:

  ۰۱ دی ۱۳۹۱
  سر زدست افق مهر اسلکور..

\"ارسالبرچسب ها : , , ,