منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Solu یک مینی کامپیوتر مجلل و انقلابی مبتنی بر لینوکس

گروهی از توسعه دهندگان فنلاندی معتقدند که کامپیوتر زیبا، انقلابی و کوچک Solu ، مسیر تفکرات محاسباتی و کامپیوتری بشر را دگرگون خواهد ساخت.
این مینی کامپیوتر (بنا به تایید Solu Machines) از یک سیستم عامل مبتنی بر هسته لینوکس به نام SoluOS بهره می برد که حول یک همکاری در یک شبکه گروهی، طراحی گردیده است. در طراحی ظاهری کامپیوتر Solu که از مقداری چوب نیز در آن استفاده شده، قرار گیری مناسب در کف دست کاربر، بسیار مد نظر بوده است. شما میتوانید در هر مکانی آن را به یک مانیتور LCD و یک کیبورد متصل کرده و از آن استفاده نمایید.
با توجه به این نکته که اطلاعات و داده های این مینی کامپیوتر به صورت ابری (cloud) ذخیره می شود، شما می توانید آن را مستقل از کیبورد و مانیتور، نیز مورد بهره برداری قرار دهید.
توسعه دهندگان، در صفحه Kickstarter این پروژه بیان کردند: ” این اولین الگو از نسل جدید کامپیوترهای رومیزی برای ۳۰ سال آینده می باشد که در فنلاند ساخته شده است”. همچنین این متخصصان عنوان کردند که: ” Solu یک کامپیوتر مبتنی بر Cloud فوق العاده زیبا و مبتکرانه است و شما دیگر نگران لزوم استفاده از درایو سخت و یا تهیه نسخه پشتیبان از فایلها و همچنین نصب نرم افزارها نخواهید بود. چرا که Solu همه این مشکلات را رفع کرده است. علی رغم این موضوع شما می توانید به صورت آفلاین نیز از آن بهره گیرید.”
مشخصات فنی Solu
هرچند Solu سایزی کوچک دارد اما از یک پردازنده مرکزی NVIDIA 4-Plus-1 Quad-Core ARM Cortex-A15 با فرکانس کاری ۲٫۳GHz و یک پردازنده گرافیکی NVIDIA Kepler با هسته های ۱۹۲ NVIDIA CUDA بهره می برد. از یک حافظه RAM به میزان ۴GB و از نوع LPDDR3 و همچنین یک حافظه با ظرفیت ۳۲GB برخوردار است. این زیبای کوچک دارای یک صفحه نمایش ۴۵۰ppi با رزلوشن ۱۴۴۰×۱۴۴۰ می باشد و در بر دارنده یک باتری ۱۲۰۰mAh است. یک درگاه USB نوع C و بلوتوث ۴ و dual-band 2×2 MIMO Wi-Fi از دیگر امکانات این رایانه کوچک به شمار میرود. و اما نقطه اوج مزایای Solu این است که میتوان آن را به یک مانیتور ۴K متصل کرده و از دنیای تصاویر لذت برد.
در لحظه نگارش این نوشتار، Solu به حدود ۱۴۵۰۰۰ یورو از ۲۰۰۰۰۰ یورو هدف تعیین شده خود رسیده است و این مسئله با توجه به اینکه هنوز ۲۶ روز از کمپین Kickstarter باقی مانده، بسیار امیدوار کننده است. قیمت این دستگاه به همراه سه ماه اشتراک، به میزان ۳۴۹ یورو بوده و زمان تخمینی برای رسیدن به دست مشتری ها ماه می ۲۰۱۶ اعلام شده است.

منبعبرچسب ها : ,