منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

Trisquel 7.0 LTS منتشر شد + نکات انتشار

نسخه‌ی ۷ از توزیع آزاد Trisquel با اسم رمز Belenos و پشتیبانی طولانی‌مدت LTS  تا سال ۲۰۱۹ منتشر شد. Trisquel توزیعی آزاد است که با تمامی معیارهای بنیاد FSF برای آزاد بودن یک توزیع سازگاری دارد و در لیست توزیع‌های پیشنهادشده توسط  بنیاد GNU و ریچارد استالمن قرار دارد. از ویژگی‌های این توزیع می‌توان به عدم حضور برنامه‌های غیرآزاد و متن بسته و استفاده از نسخه‌ای آزاد از هسته‌ی لینوکس بانام Linux Libre اشاره داشت. Linux Libre پروژه‌ای است با خواستگاهی از آمریکای لاتین که عاری از Binary Blob بوده و کاملاً از موارد غیرآزاد پاک‌سازی‌شده است. نسخه‌ی Linux-libre در این نسخه ۳٫۱۳ است. بااین‌حال به‌راحتی می‌توانید از نسخه‌های بالاتر Linux-libre نیز به‌صورت غیررسمی و Manual بهره جویید. اگر دیدید سخت‌افزارتان با Linux-libre سازگاری ندارد و درایور آن در این لینوکس نیست می‌توانید کرنل اوبونتو را دستی نصب کنید و فقط این بخش را از سر ناچاری غیرآزاد نگه‌داشته و بقیه موارد را آزادباشید!!!

installer

اگر می‌خواهید درجه‌ی بالاتری از پایبندی به نرم‌افزارهای آزاد را داشته باشید می‌توانید از این توزیع آزاد نیز استفاده کنید که مبتنی بر اوبونتو بوده و از اکثر نرم‌افزارهای آزاد پشتیبانی می‌کند. میز کار این توزیع GNOME 3.12 در حالت Fallback است که بسیار خوب تنظیم‌شده است و از ظاهر نسبتاً زیبایی نیز برخوردار است. مرورگر این توزیع نیز GNU IceCat 31 نیست ولی قابل‌نصب است، که می‌توانید با مرورگرهای آزاد دیگر، آن را تعویض کنید. ازنظر بنیاد GNU فایرفاکس به دلیل استفاده از افزونه‌های غیرآزاد و پیشنهاد آنان یک مرورگر آزاد نیست و جایگزینان را IceCat و.. عنوان کرده است. بااین‌حال خود توزیع نیز مرورگری مشابه دارد بانام Abrowser که نسخه‌ی ۳۳ آن نصب است.

web

نسخه‌ی گنوم این توزیع بر روی DVD و با حجمی بالای ۱ گیگابایت در حدود ۱٫۵ گیگاست که نسخه‌ی سبک‌تری با میز کار سبک LXDE نیز موجود است که حدود ۶۰۰ مگ حجم دارد. لازم به ذکر است که نسخه‌ی DVD آن با بیش از ۵۰ زبان زنده‌ی دنیا همراه است که پارسی را هم شامل می‌شود.

photo

از دیگر برنامه‌ها نیز در این نسخه‌ می‌توان از GRUB 2.02beta2، GTK + 3.10.8 و Xorg 1.15.1 نیز نام برد. لیبره‌آفیس 4.2.6 هم در این نسخه در مخازن قرار دارد. نسخه‌ی GIMP هم 2.8.10 است که از ۲٫۸٫۱۴ خبری نیست. در کل برنامه‌ها در این نسخه نه زیاد قدیمی هستند و نه زیاد جدید.

packages_0

مراحل نصب، صفحه‌ی ورود کاربر LightDM همانند اوبونتو بوده و تغییرات زیادی در آنان وجود ندارد. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید ظاهر Lightdm مشابه ظاهر Lightdm در اوبونتو است.

login

اگر آزاد بودن نرم‌افزارهایی که از آن استفاده می‌کنید برایتان مهم است و یا دوست دارید از توزیعی آزاد که مهر تأیید FSF و ریچارد استالمن را دارد استفاده کنید و بااین‌حال همچنان می‌خواهید توزیع مبتنی بر اوبونتو نیز باشد! این توزیع مناسب شماست. نسخه‌ی جدید این توزیع هم با نرم‌افزارهای به‌روزتر تجربه‌ی بهتری را برای شما در اختیار خواهد گذاشت. این نسخه را از لینک زیر دریافت نمایید:

دریافت آخرین نسخه‌ی Trisquel با میزکار گنوم یا LXDE

 منبع: +

1 دیدگاه برای این نوشته:

  1. سلمان:
    13 آبا 1393 ممنون.

ارسال نظر سریعبرچسب ها : , , , , , , , , , , , ,