منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

UGet نسخه ۲.۰ منتشر شد و …

نیاز به یک مدیر دانلود خوب و کارا همیشه یکی از دغدغه‌های اصلی کاربران توزیع‌های مختلف گنو/لینوکسی با توجه به وضع اینترنت در کشورمان بوده است. بسیاری از کاربران در بدو ورود به دنیای گنو/لینوکس مدیر دانلود‌های بومی این سیستم عامل را با معادل آن در ویندوز یعنی IDM مقایسه می‌کنند که البته نتیجه این مقایسه از قبل مشخص می‌باشد اغلب کاربران مدیر دانلود های گنو/لینوکسی را فاقد کارایی لازم جهت استفاده روزمره می‌دانند هر چند طبق تجربه این نظر نادرست است. در گنو/لینوکس ابزارهایی عالی و کارآمد برای مدیریت دانلود وجود دارد که می‌توان با استفاده از آنها کارها را به آسانی انجام داد. طبق تجربه شخصی بنده در طی این ۵ سال در زمینه مدیریت دانلود در گنو/لینوکس بهترین برنامه موجود Aria2 می‌باشد که خوشبختانه تحت ترمینال قابل استفاده می‌باشد. اکثر کاربران تازه وارد از کار با ترمینال وحشت داشته و تمایلی به استفاده از برنامه هایی که تحت آن اجرا می‌شوند را ندارند ، لذا کلیت موضوع را زیر سوال می‌برند. برای این دسته از کاربران برنامه های جایگزینی وجود دارد که میتواند تمام نیاز آنها را مرتفع نماید. البته عدم وجود یک رابط کاربری کامل و جامع برای Aria2 غیرقابل انکار است. بی تعارف کسی برای شما دعوت نامه ارسال نکرده است که به دنیای گنو/لینوکس بیایید اگر نمی توانید با قوانین و راه و روش آن کنار بیایید لطفا آن را ترک کرده و به سیستم عامل دیگری مهاجرت کنید. طی یک سال گذشته جناب آقای علیرضا امیرصمیمی طی یک حرکت تقریبا بی سابقه در جامعه کاربری گنو/لینوکس در داخل کشور جهت راحتی هر چه بیشتر کار با برنامه Aria2 و رفع مشکلاتی که در این زمینه وجود داشت اقدام به نوشتن دو برنامه مدیریت دانلود با استفاده از Aria2 کردند. PDMT و PersianDM هر دو از Aria2 به عنوان موتور دانلود استفاده می‌کنند و علاوه بر امکانات خود برنامه Aria2 آپشن هایی نیز مانند تنظیم کردن پروکسی برای دانلود و دانلود توسط افزونه FlashGot تحت مرورگر فایرفاکس و همچنین تعیین زمان شروع و پایان و … به هر دو برنامه ها اضافه کرده‌اند . جا دارد از ایشان به خاطر زحماتی که در این راه کشیده‌اند تشکر و قدردانی نماییم. در ادامه برنامه UGet که به تازگی نسخه ۲.۰ خود را به صورت پایدار منتشر کرده را معرفی نماییم . Uget را اکثر شما می‌شناسید مدیر دانلودی که طی سال ها به توسعه و بهبود خود پرداخته و همچنان با قدرت حضور خود را به رخ میکشد . این مدیر دانلود قابلیت کار با Aria2 را نیز دارد هر چند که تنظیمات پیش‌فرض برنامه سرعت قابل قبولی در اختیار کاربر قرار میدهد. Uget دارای ویژگی های زیر می‌باشد :

– پشتیبانی از صف دانلود

– اعمال محدویت روی سرعت

– دریافت لینک دانلود از کلیپ برد

– پشتیبانی از پروتکل های HTTP, HTTPS, FTP, BitTorrent & Metalink

– دانلود دسته‌ای فایل‌ها

– پشتیبانی از مکث/ادامه

– پشتیبانی از ۲۹ زبان

– داشتن دسته‌بندی پیشرفته دانلود‌

– داشتن زمانبندی ( البته به صورت محدود)

– پشتیبانی از خط فرمان جهت انجام دانلود

– پشتیبانی از پلاگین Aria2

و …

در ادامه دستورات نصب Uget را در توزیع های محبوب خواهید دید. قابل ذکر است که نسخه موجود در اکثر توزیع‌ها نسخه ۲.۰ نمی‌باشد لذا راهنمای نصب آخرین بسته ذکر خواهد شد.

توزیع آرچ

sudo pacman -S uget

 توزیع آرچ در بروز بودن بسته‌ها پیشینه خوبی دارد به احتمال زیاد آخرین نسخه در مخازن این توزیع وجود خواهد داشت.

توزیع ابونتو

برای داشتن تازه‌ترین نسخه، مخزن زیر را اضافه کنید و مطابق دستورات عمل نمایید.

sudo add-apt-repository ppa:plushuang-tw/uget-stable

sudo apt-get update

sudo apt-get install uget

 در صورتی که علاقه‌ای به انجام این کار ندارید می‌توانید با مراجعه به این صفحه آخرین نسخه را دانلود و با دستور زیر آن را نصب نمایید.

sudo dpkg -i packagename.deb

توزیع دبیان

برای نصب برنامه از مخازن رسمی دستورات زیر را اجرا کنید .

sudo apt-get update

sudo apt-get install uget

برعکس توزیع آرچ، توزیع دبیان اصرار بر پایدار بودن دارد لذا بسته‌های قدیمی را درون مخازن خود قرار می دهد به همین دلیل در صورت تمایل آخرین نسخه را از این صفحه دانلود کرده و به صورت دستی آن را نصب نمایید. ( همانند توزیع اوبونتو )

توزیع elementary

برای نصب برنامه از مخزن زیر استفاده کنید

sudo add-apt-repository ppa:plushuang-tw/uget-stable

sudo apt-get update

sudo apt-get install uget

یا آخرین بسته را از این صفحه دانلود کرده و به صورت دستی نصب نمایید.

توزیع فدورا

با دستور زیر برنامه را از مخازن رسمی نصب نمایید

sudo yum install uget

 یا با مراجعه به این صفحه  آخرین بسته را دانلود و با دستور زیر نصب نمایید

sudo rpm -i packagename.rpm

در صورتی که قصد ترکیب Uget با Aria2 را دارید حتما بسته Aria2 را از مخازن توزیع خود نصب نمایید. در پایان کاربرانی که قصد استفاده از برنامه های PDMT و PersianDM را دارند میتوانند با مراجعه به وبلاگ شخصی جناب آقای علیرضا امیرصمیمی راهنمای نصب را دریافت نمایند. توصیه آخر به  کاربرانی‌است که عملیات دانلود را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند پیشنهاد می‌شود به ترکیب برد Raspberry Pi و برنامه Aria2 نیم نگاهی داشته باشند.

 

uget1

.

pdmtبرچسب ها : , , , ,