منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

پنل تحت وب WSX برای VMware ESXi & Workstation

با سلام خدمت دوستان . چند وقتی بود دنبال راه حال و یک پنل مدیریتی برای دو محصول شرکت VMware به نام های workstation و esxi بودم که در نهایت با یکی از محصول های خود شرکت آشنا شدم . در ادامه به نحوه ی نصب و نکاتی در خصوص این پنل خواهیم پرداخت .

همان طور که در پست های گذشته گفته شد , می توان برای اتصال به یک vmware workstation از قسمت connect to server همین محصول در سیستم کلاینت استفاده کرد و کنترل کامل ( همراه با تنظیمات ) ماشین های مجازی share شده را در دست گرفت .

همچنین برای مدیریت یک سرور مبتنی بر esxi نیر می توان از vmware vsphere client استفاده کرد و کنترل کامل سرور را در دست گرفت .

هر دوی این دو دارای معایبی هستند ضمن این که پنل های تحت وب انتخاب مناسب تری برای سیستم هایی که امکان نصب vmware workstation ندارند و یا از توزیع های لینوکسی استفاده می کنند , است .

برای این منظور می توان از پنل تحت وب VMware wsx استفاده کرد که قابل نصب بر روی لینوکس و ویندوز می باشد . برای دانلود ابتدا به لینک زیر مراجعه و اقدام به دانلود این برنامه کنید ( ما در این جا نسخه ی لینوکسی این محصول رو دانلود می کنیم ) :

https://my.vmware.com/en/web/vmware/details?productId=293&downloadGroup=WKST-901-WSX

قبل از اقدام به نصب توجه به نکته ی زیر ضروری است .

نکته : می توان این سرویس را بر روی سرور یا کلاینت نصب کرد ! اگر بر روی کلاینت خود نصب می کنید آنگاه می توان به سرور به صورت ریموت متصل شوید . اگر بر روی سرور نصب می کنید آنگاه می توان بدون نصب این برنامه بر روی کلاینت خود از طریق مرورگر به سرور متصل شوید . ( ما در این جا بر روی سرور نصب می کنیم )

حالا می توان به شکل زیر اقدام به نصب این سرویس کرد :

root@OSLearn ~ # bash VMware-WSX-1.0.2-928297.x86_64.bundle

نکته : مراحل نصب به صورت گرافیکی است ! پس می توان برای اتصال به ssh از سویچ X- استفاده کرد تا نصاب گرافیکی موجود در سرور , در سمت کلاینت مشاهده گردد ! و در نهایت اقدام به نصب کرد .

بعد از پایان یافتن مراحل نصب می توان به شکل زیر از طریق مرورگر به سرور دسترسی داشت :

http://192.168.1.100:8888/

OSLearn_01

بعد از ورود می توان به ماشین های مجازی سرور دسترسی داشت . همچنین می توان به دیگر سرور ها و esxi ها هم متصل شد .

OSLearn.ir_02

به عنوان مثال :

OSLearn.ir_03OSLearn.ir_04

همان طور که مشاهده می کنید مدیریت این پنل بسیار ابتدایی و تنها در سطح روشن و خاموش کردن ماشین های مجازی و کنترل آن ها است که در مقایسه با vsphere client و یا حتی workstation بسیار مبتدی و ضعیف است .

در مقابل از مزایای wsx می توان به 1. بدون نیاز به نصب برنامه ای از سمت کلاینت 2. رابط تحت وب اشاره کرد . که در مجموع برای کنترل ابتدایی سیستم های موجود در یک vmware workstation server و یا حتی esxi مناسب است .

 

منبع : او اس لرن دات آی آر | http://OSLearn.ir

نویسنده : E2MA3N

از این مطلب راضی هستید ؟ می خواهید به سایت کمک کنید ؟ رضایت خودتون رو با دونیت به ما اعلام کنید . برای دونیت روی خرید کلیک کنید . با تشکربرچسب ها :