منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

X.Org Server 1.12 منتشر شد !

توسعه‌دهندگان سیستم پنجره X.Org نسخه ۱.۱۲.۰ سرور X را منتشر کردند. پشتیبانی از قابلیت multi-touch از طریق افزونه X Input 2.2 مهمترین ویژگی جدید اضافه شده در X.Org Server 1.12 می‌باشد که از طریق آن امکان استفاده همزمان از چند انگشت در صفحات لمسی فراهم می‌شود. پشتیبانی از multi-touch در نسخه آزمایشی کتابخانه‌های GTK+ 3.4 فراهم شده و در نتیجه امکان استفاده از این قابلیت در نسخه آتی میزکار GNOME فراهم خواهد بود. در KDE نیز با پشتیبانی کتابخانه‌های Qt از نسخه ۴٫۶ به بعد، امکان استفاده از این قابلیت فراهم می‌باشد. از دیگر تغییرات نسخه جدید X Server می‌توان به رفع تعداد زیادی از ایرادات نسخه پیشین و بهینه سازی‌های جزئی اشاره نمود. همچنین نسخه جدید سیستم پنجره ایکس (X.Org 7.7) نیز در نیمه اول سال جاری میلادی منتشر خواهد شد که مکمل سرور X جدید خواهد بود.

 

\"\"

 

در بین توزیع های گنو لینوکس نیز فدورا ۱۷ که در ماه May سال ۲۰۱۲ میلادی منتشر خواهد شد، طبق برنامه ریزی‌های انجام شده از X Server 1.12 و Canonical نیز در Ubuntu 12.04 LTS از X Server 1.11 استفاده خواهد نمود که قابلیت multi-touch از ۱.۱۲ X Server در آن گنجانده خواهد شد! در بین درایورهای اختصاصی کارت‌های گرافیک نیز در حال حاضر درایور غیر‌آزاد AMD برای کارت‌های گرافیک ATI از نسخه جدید X Server پشتیبانی نمی‌کند اما از سوی دیگر طبق مستندات نسخه فعلی درایور غیر‌آزاد NVIDIA ، این درایور با ۱.۱۲ X Server سازگار می‌باشد.

منبع +

4 دیدگاه برای این نوشته:

 1. \'\'بیژن:

  ۱۸ اسفند ۱۳۹۰
  برای من جالبه چرا قضیه مولتی تاچ توی تمام بخش های لینوکس رخنه کرده
  مثلا در خود کرنل هم پیاده سازی شده
  در ایکس هم پیاده سازی شده
  در جی تی کی هم همینطور
  در پروژه یو تاچ اوبنتو و
  در کیوت
  و ….
 2. \'\'کیارش کیانی:

  ۲۱ اسفند ۱۳۹۰
  اینو روی مک هم دیدم اما هیچ وقت حسش نیومد ببینم چیه یکی بگه اساسا به چه درد می خوره مختسر و مفید البته از مقالتون هم ممنون:)
 3. \'\'کیارش کیانی:

  ۲۱ اسفند ۱۳۹۰
  ببخشید ولی چرا برای شما همچین چیزی عجیب اونم توی زمانی که دستگاه های مولتی تا انقدر طرفدار پیدا کردن
 4. \'\'بیژن:

  ۲۱ اسفند ۱۳۹۰
  دوست عزیز منظور من اینه چرا مثلا فقط توی خود کرنل گسترش پیدا نکرده دیگه برای چی لازمه بقیه هم بیان روی این قضیه کار کنن

\"ارسالبرچسب ها : , , , , , , , , ,